Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kalite İçin: Hammadde ve Yüksek Teknoloji

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi 2. Olağan Genel Kurulu’yla yeni yönetim ve denetim kurulunu seçti.
Ostim Editör
08 Ocak 2016 15:08

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi 2. Olağan Genel Kurulu’yla yeni yönetim ve denetim kurulunu seçti. Genel Kurulda sektörün teknoloji geliştirmesi ve hammadde kaynaklarına ulaşımın önemi üzerinde duruldu.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Talip Altuğ’un da katıldığı Genel Kurul’un açılışında, Küme Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca, faaliyet raporunu paylaştı.

Kaliteli ürün için kaliteli hammadde
Geride kalan dönemde, üyelere yönelik eğitim faaliyetlerinin yoğunlaştığını belirten Olanca, bu sayede dış ticaret ağının genişletilmesine yönelik adımlar atıldığını ifade etti. Kayhan Olanca, T.C. Ekonomi Bakanlığı desteklerinin kümeye önemli imkanlar sağladığını bildirdi. Yurtdışındaki kümelerle de ortak çalışmalar yürüttüklerini anlatan Olanca, “Hammadde konusu bizim için çok önemli. Eğer kaliteli ürün yapacaksak ve ihraç edeceksek, kaliteli ve ucuz hammaddeye ulaşmamız gerekiyor.” dedi.

“Yüksek katma değer kümeden çıkar”
Küme Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, sağlıklı kümede inovasyon çıkacağını vurguladı. Gelişmekte olan yeni başlamış kümelerden inovasyon çıkmayacağının altını çizen Güvenç, “Yeni fikri hayata geçirmek, pazarda kalıcı olarak yerleştirmek çok zor. Yerleşse bile hemen taklit edilir. Çünkü arkasında teknoloji, fizik, kimya, matematik olmaz. Bir firmanın tek başına yapabileceği şey çok sınırlıdır. Katma değeri yüksek ürün sadece kümeden çıkar.” dedi.

İŞKUR destekleri anlatıldı
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Talip Altuğ, kamunun işverenlere verdiği desteklerden bahsetti. İşbaşı Eğitimi uygulamasını paylaşan Altuğ, “Aralık ayında yüze 10 olan destek oranı Ocak 2016 itibariyle yüzde 50’ye çıkacak. Çalıştırdığınız işçi sayısının yüzde 10’u kadar eleman alabiliyorsunuz. Alınan personelin, 1 yıl süreyle asgari ücrette ücretini, vergilerini ve sigortalarını İŞKUR olarak biz ödüyoruz. Siz sadece çalıştırıyorsunuz. 100 eleman çalıştıran bir işyeri şu an 10 kişi alabiliyor.” bilgisini verdi.

“Sektör teknoloji geliştirilmeli”
ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise ortak tedarik yapılabileceğini söyledi. Özdebir şu görüşlere yer verdi: “Birlikte bir iş alıp, aranızda paylaşıp çok daha hızlı teslimat yapabilirsiniz. Teknoloji ile ilgili ihtiyaçlarınızı biraraya gelip ortak laboratuvarlar kurmak suretiyle karşılayabiliriz. KOSGEB’in de bu anlamda destekleri var. Kauçuk, hayatın her alanında; tıptan, araba lastiğine kadar her yerde kullanılıyor. Bu teknolojinin geliştirilmesi, daha yüksek katma değerli ürünler üretmemiz lazım.”

Genel Kurul’da küme üyelerinden iki firma başarı hikayelerini paylaştı. 61 ülkeye ihracat yapan AksaPark’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Bayraktar ile ilk 500 listelerinde 300 firma arasında yer alan, 50’den fazla ülkeye ürün gönderen Yakuboğlu Deri Sanayi Yönetim Kurulu Vedat Yakuboğlu ticari yolculuklarının detaylarını aktardı.

2. Olağan Genel Kurulu’nun ardından yönetim ve denetim kurulu şu isimlerden oluştu:
YÖNETİM KURULU: Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Akman Karakülah (Babacan Kauçuk), Turan Değirmenci (Gülhan Yedekparça), Adife Aykaç (Naturel Kauçuk), Emira İpek (Emin İpek Kauçuk), Yusuf Ziya Korkmaz (Özdekan Kauçuk), Kadir Erdal (Erdal Kauçuk), Fatih Üren (Ören Kauçuk), Vedat Yakupoğlu (Yakupoğlu Deri Sanayii), Ufuk Bayraktar (Aksapark Kent Mobilyaları), Yunus Karakaş (Büyük Anadolu Kauçuk)

DENETİM KURULU: Osman Keskinkayaer (Zafer Kauçuk), Ezgin Öğünç Durhan (Tambursan), Fatma Akdağ (Akdağ Kauçuk)

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.