Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Karadağ Türk Yatırımcı İstiyor

Karadağ Bölgesel Gelişmeden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Rafet Husovic, ülkelerinde Türk yatırımcıların sayısını arzu ettiklerini belirterek “Yatırımcılarınız ve sanayicileriniz Balkanlara girmiş, Karadağ’da birkaç tanesi var. Biz istiyoruz ki daha fazla gelsinler, daha fazla yatırım yapsınlar.” dedi.
Ostim Editör
29 Mayıs 2013 19:00

Ankara Kalkınma Ajansı’nın tarafından hazırlanan programı kapsamında Başkent’te bulunan Karadağ Bölgesel Gelişmeden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Rafet Husovic, ülkelerinde Türk yatırımcıların sayısının artmasını arzu ettiklerini belirterek “Yatırımcılarınız ve sanayicileriniz Balkanlara girmiş, Karadağ’da birkaç tanesi var. Biz istiyoruz ki daha fazla gelsinler, daha fazla yatırım yapsınlar.” dedi.

Ankara’daki temasların bir kısmını OSTİM’e ayıran Husovic, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ve Karadağlı bürokratlar OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’la bir araya geldi.

“Ekonominiz dünyaya örnek”
Türkiye ekonomisinin sadece bölgede değil tüm dünyaya örnek olabilecek bir yapıda olduğuna temas ederek sözlerine başlayan Rafet Husovic Türk yatırımcıları ülkesine davet etti. Husovic, “Yatırımcılarınız ve sanayicileriniz Balkanlara girmiş, Karadağ’da birkaç tanesi var. Biz istiyoruz ki daha fazla gelsinler, daha fazla yatırım yapsınlar.” diye konuştu.

Karadağ’da çelik ve alüminyum sektöründe Türk firmalarının yatırımları bulunduğunu, hava alanlarına ilgi duyduklarını anlatan Konuk Başbakan Yardımcısı “Karadağ’da şu anda büyük bir proje var; otoban yapılacak. İhalesi açıldı. Türkiye’den iki firma ihaleye katılıyor, inşallah onlar kazanır.” dedi.

Yatırımcılar için kolaylıklar
İki ülkeyi kardeş olarak gördüklerini dile getiren Husovic sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu iyi politikanın yanında ekonomik ilişkileri de güçlendirmemiz lazım. Çünkü ekonomik olarak güçlü olursak daha çok bağlantı sağlanacak. Karadağ’daki vergi sistemine baktığımız da belki Avrupa’da özellikle Balkanlarda lideriz. En düşük vergi Karadağ’da. Yabancı yatırımcılarla yerli yatırımcılar arasında bir fark yok. Kanunen bütün şartlar her ikisi için de aynı. Belli organize sanayi bölgelerimiz var. Oralarda yatırımcılar 8 sene vergilerden muaf tutuluyor. Turizme baktığımız zaman, turizm sektörü bizim için çok önemli otel yaptırma yönünde olan yatırımlar için hiçbir şey istenmiyor, yani belgeler için izinler için hiçbir şey gerektirmiyor, bunların hepsi bedava veriliyor. Yeni fabrikalar kurulacak ve elli kişi üzerinde çalıştıracak olan fabrikalarda da aynı şey geçerli hiçbir belge için para ödenmiyor.”

Karadağ’ın üçüncü ülkeler için Avrupa Birliği’ne veya Rusya’ya yapılacak ticarette üs özelliği taşıdığına vurgu yapan Husovic, Rusya ve Ukrayna ile vergiler konusunda anlaşma olduğu bilgisini verdi.

“OSTİM girişimci fabrikasıdır”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise Karadağ’daki insan kaynağının girişimcilik yönünün harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi. OSTİM bölgesinin girişimci fabrikası olduğuna dikkate çeken Aydın, “Buradaki KOBİ’ler aslında size en uygun yapılar. Bunların ülkenizde oluşması için çaba sarf edilmeli.” dedi. Aydın, Karadağ bölgesinde yatırım fırsatlarını yerinde görmek için düşünceleri olduğunu aktardı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.