Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Karayel’in ‘Destek’ Rüzgarı OSTİM’den

YFYİ hızlandırma programının kazananları belli oldu.
Ostim Editör
20 Ekim 2016 12:28

Orta Doğu Teknik Üniversitesi  (ODTÜ) Teknokent tarafından düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) hızlandırma programının kazananları belli oldu. Programın başlangıcından itibaren desteğini sürdüren OSTİM’in Özel Ödülü; rüzgar türbini projesi hazırlayan Momentum ekibinin oldu. Kazanan ekip, yüksek performanslı yeşil bina olarak tasarlanan OSTİM OSB binasına da türbin yapacak.

ODTÜ Teknokent tarafından bu yıl 12.si düzenlenen, YFYİ Hızlandırma Programı’nın ödül töreni, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. T-IDEA ve T-START kategorilerinde toplam 23 ekibin sunum yaptığı YFYİ Demoday’da birbirinden yaratıcı projeler sergilendi.

“Girişimci sayısı artıyor”
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, YFYİ Hızlandırma Programı'nın bugüne kadar 200'ün üzerinde teknoloji şirketinin kurulmasına öncülük ettiğini bildirdi.

İlki 2005 yılında düzenlenen programa 8 binden fazla başvuru geldiğini kaydeden Kök, Program ile destekledikleri girişimci sayısının her geçen gün arttığını, çeşitli ödüller ve eğitimlerle onların yollarını açtıklarını ifade etti. ODTÜ Rektörü, “Esas ödülümüz ise girişimcilerimizin başarılı bir şirket olarak iş hayatına ve dünyaya çıkmaları ve ülkemizi her platformda en iyi şekilde temsil etmelerinin yolunda ihtiyaç duydukları her türlü desteğin ODTÜ Teknokent tarafından sağlanıyor olmasıdır." dedi.

200’den fazla proje şirketleşti
ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İhsan Kızıltaş da Türkiye'de zor günler yaşandığını, ancak bilimdeki, teknolojideki gelişmeler ve girişimci enerjisinin kendilerini çok motive ettiğini dile getirdi. YFYİ’nin 12 yıllık süreci içerisinde 200’den fazla projenin şirketleşerek ekonomiye katıldığını, 1.000’in üzerinde kişinin istihdamını sağlandığını açıklayan Kızıltaş, “Biliyoruz ki, bilimi, teknolojiyi, girişimcilerimizi desteklediğimizde bu ülkeyi kalkındırabileceğiz." görüşünü paylaştı.

Düşük rüzgar hızında verimli çalışan türbin
Yarışmanın başlangıcından bu yana destekçilerinden olan OSTİM’in ABD Kampı Özel Ödülü Karayel Rüzgar Türbini projesini hazırlayan Momentum ekibinin oldu. Abdurrahman Ekinci, Müge Yüksel, Rahmi Erdem Yıldız, Yiğit Vural ve Zeynep Çakır’dan oluşan Momentum ekibi projeyle; özgün tasarımı sayesinde düşük rüzgar hızlarında dahi verimli çalışabilecek ve konvansiyonel rüzgar türbinlerine göre 3 kat daha fazla güç üretecek Karayel isimli rüzgar türbini elde edilmesini sağlamayı amaçladı.

Ödülü genç yeteneklere takdim eden OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Momentum’a ilk siparişi ısınma, yalıtım ve yenilenebilir kaynaklara yönelik yapı ve inşaat teknolojisi ile tasarlanan OSTİM OSB Yeşil Binası için verdi.

ÖDÜLLER
Büyük bir heyecana sahne olan YFYİ Demoday’da 100 bin lira ve T-JUMP Hızlandırma Merkezi'nde eğitim ve demo hakkı sağlayan Elginkan Vakfı büyük ödülü kazanan Isıteks projesinin oldu. Programda halk oylamasında birinci Talaşa, ikinci Profit, üçüncü Matmas projeler oldu. Siber Güvenlik Değerlendirmesi Ödülü W Media adlı projeye verildi.

Diğer ödüller ve kazanan projeler de şöyle: Onedio Özel Ödülü: W Media, Deplike, Planot, OSTİM Ödülü: Momentum, ODTÜ Teknokent Özel Ödülü: Otsimo ve Diplike, Arçelik Büyük Ödülü: Talassa, Microsoft Büyük Ödülü: W Media, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Özel Ödülü: Isıteks, TEB Büyük Ödülü: İndisera. Ödül alan tüm gruplar 50 bin lira değerinde T Jumpe Ventures Ödülü de aldı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.