Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kardeş Coğrafyaya Sanayileşme Desteği

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi ile Özbekistan Ekonomik Meclisi arasında; Özbekistan’da Kurulması Planlanan Organize Sanayi Bölgelerinin Geliştirilmesi ve İşletilmesine İlişkin İş birliği ve İyiniyet Çerçeve Protokolü imzalandı.
Ostim Editör
10 Mayıs 2021 14:32

Protokolü; online olarak gerçekleşen törende OSTİM adına Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Özbekistan Ekonomik Meclisi adına Meclis Başkanı Muhtar Umarov imzaladı. Törene OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Özbekistan Ekonomi Meclisi Müdürü Bekmirzaev Bobur Oybekovich, Özbekistan Mobilya ve Ağaç İşleme Sanayi İşletmeleri Derneği Başkanı Nuritdinov Aziz Rustamovich, Öz Özbekistan Ekonomi Meclisi Türkiye İş Konseyi Yöneticisi Bahtiyar Kalandarov ve İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) Uluslararası Proje Yöneticisi Esma Akyüz katıldı.

“Kendimizi sizden ayrı görmüyoruz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Özbekistan’ın kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu bildirdi. Ülkenin, bir ülkeden daha öte derinlikte etkileyici bir coğrafya olduğunu kaydeden Aydın, “Memleketim Ankara Kızılcahamam’da Özbekler Köyü var. Dolayısıyla bizim bir ucumuz o tarafta, bir ucumuz bu tarafta. Biz kendimizi sizden ayrı görmüyoruz. OSTİM Teknik Üniversitesi ile Özbekistan’ın bir şehrinin mutlaka iş birliği yapmasını istiyoruz. Amacımız; gönlümüzün orada olduğu gibi ayağımızın da orada olması. Esas bunu temin etmeye çalışıyoruz. Buna benzer bir çalışmayı Kazakistan’ın Türkistan bölgesi ile yaptık. Onların bir ofisini OSTİM’e, bizim bir ofisimizi oraya açtık. Bu bağımızı devam ettirelim diye düşünüyoruz. Özbekistan’ın tarihimizde ve medeniyetimizde çok müstesna bir yer var. Bütün kaynağımız oradan çıkıyor. Ben oradaki bilgi ve medeniyetin yeniden dünyayı aydınlatacağına yürekten inanıyorum. Kısa zamanda ‘Taşkent OSTİM’ tabelasını asalım.” dedi.

Orhan Aydın, yapılan iş birliğinin sadece ticaretin ötesinde kendileri için manevi değeri olan bir anlaşma olduğunu, içini doldurmak için de kurum olarak ellerinden geleni yapmak için çaba sarf edeceklerini vurgulayarak Protokolün hayırlı sonuçlar getirmesini temenni etti.

Çalışma fırsatını değerlendirmek istiyoruz”

Özbekistan Ekonomik Meclisi Başkanı Muhtar Umarov, Türkiye programları kapsamında OSTİM ziyareti gerçekleştirdiklerini ve bölgeyi tanımaktan memnun olduklarını dile getirdi. OSTİM hakkında Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar ve devlet yetkilileri hakkında bilgilendirme yaptıklarını ifade eden Umarıov, “Yeni dönemde açık Özbekistan’a geçme sürecindeyiz. Bu süreçte Özbekistan’a diğer ülkelerden büyük ilgi var. Türkiye’nin kültürü bize yakın olduğu için ülkenizle çalışma fırsatını değerlendirmek istiyoruz. Yapılması planlanan sanayi bölgemiz, 200  hektar bir alanda olacak. Taşkent’e 4 km uzaktaki bölgemizin 50 hektarı mobilya sektörüne hizmet verecek. Demiryolu ağı ve komşu ülke sınırlarına yakın olması ile avantajlı durumda.” dedi.

Başkan Umarov, projeyi Türk Konseyi’nin de desteklediğinin altını çizerek hedefin; aynı projeyi Kırgızistan’da da hayata geçirmek olduğunu söyledi.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, protokolden sonra teknik anlamda etüt ve planlama çalışmalarına başlanacağını belirtti.

Protokol, organize sanayi bölgelerinin oluşturulması, geliştirilmesi ve işleyişi konusunda; Taraflar arasındaki bu anlaşma, özellikle küçük, mikro ve orta ölçekli işletmelerden oluşan organize sanayi bölgelerinin planlanması, deneyim alışverişi, inşaatı ve işletilmesini kapsıyor.  İki taraf sadece sanayi bölgelerinin oluşturulması konusunda değil, aynı zamanda bölgenin kalkınmasında ortaklık konusunda da anlaşmaya vardı.

Proje kapsamında yatırım altyapısının oluşturulması, elektrik, su temini ve kanalizasyon, atık su arıtma tesisleri, kaldırım ve yol yapımı, telefon hatları, lojistik hizmetlerin oluşturulması konularında OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından danışmanlık verilebilecek.

OSTİM, sanayi bölgelerinin oluşturulması ve işletilmesi için Özbekistan Cumhuriyeti'nde yapılacak yasal anlaşmalara da katkı sağlayacak.  Diğer yandan OSTİM, Özbekistan'daki yatırımcılara, orta ve küçük ölçekli işletmelerin kalkınması için teşvik hibeleri ve fon sağlanması konusunda danışmanlık ve destek hizmetleri verecek.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.