Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kariyer günlerinde profesyonel öğütler

Hacettepe, Gazi ve Çankaya Üniversitelerinde düzenlenen kariyer günlerinde gençler iş dünyasının temsilciler ile yüz yüze gelerek onların meslek lisesi mezunlarından beklentilerini dinlediler. Çankaya Üniversitesi’nde ‘profesyonel kariyer platformunun” toplantısına Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Hacettepe, Gazi ve Çankaya Üniversitelerinde düzenlenen kariyer günlerinde gençler iş dünyasının temsilciler ile yüz yüze gelerek onların meslek lisesi mezunlarından beklentilerini dinlediler. Çankaya Üniversitesi’nde ‘profesyonel kariyer platformunun” toplantısına Devlet Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.

Hacettepe Meslek Yüksek Okulunda düzenlenen ve Ostim Yönetimi Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ın yönettiği oturumda işverenlerin meslek yüksek okulu mezunlarından beklentileri dile getirildi. Havelsan, Alarko ve Boydak Holding yöneticileri genel olarak ideal bir eleman adayından ve çalışanlardan beklentilerini anlattılar.
Firma yöneticileri öğrencilere hiçbir durumda morallerini bozmamalarını, donanımlarını geliştirmelerini, çalışırken durumdan vazife çıkarmalarını, çalıştıkları firmada gerektiği zaman masa silmeleri, gerektiğinde fotokopi çekmelerini istediler.
Profesyonel yöneticilerin öğütleri özetle şunlardı:
“Çalıştığınız yerde herkesle iyi geçinin, herkese günaydın deyin. Tartışmayın, sonuç odaklı olun, müşteriye nazik olun, tartışma kültürünü öğrenin, işten kaytarmayın; yoksa krizde kapının önüne ilk siz konulursunuz. İşleri tenkit etmeyin, kimse vazgeçilmez değildir. Çok iş değiştirmeyin. Laf taşımayın, bilgi taşımayın. Ayrıca iş ararken, insan kaynakları şirketlerine fazla güvenmeyin, durmadan araştırın.”
Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da toplantılarda yaptığı konuşmalarda KOBİ’lerin elemanlardan beklentilerini özetledi. Aydın şirketlerin eleman ararsan koydukları ‘deneyimli’ kriterini yumuşatmalarını, hiçbir yerde çalışmayan insanın deneyim elde edemeyeceğini, bunun için elemanlara şans tanımalarını istedi. Aydın öğrencilerin hayata atıldıklarındı zorlu bir rekabetle karşılaşacaklarını, o yüzden donanımlı olmalarını isterken, “Mutlaka bir hedefiniz olsun. Her şey sizin elinizde. Bilginiz eksik olabilir, ama bilgiye erişme bilginiz olsun. Sadece başka birilerine ait şirketlerde çalışma hedefine kilitlenmeyin, kendiniz girişimci olmanın yollarını arayın. Önünüzde sizden başka engel yoktur” diye konuştu.
Gazi Üniversitesi’de düzenlene kariyer günlerinde ise Ostim Televizyonu tarafından hazırlanan Nuri Demirağ’ın girişimcilik yaşamını anlatan belgesel gösterildi. Buradaki toplantıda ayrıca Ayakkabı Dünyası’nın kurucusu ve yöneticisi işadamı Mehmet Akbacakoğlu, sahibi olduğu Ayakkabı Dünyası’nın büyüme ve kurumsallaşma süreçlerini ve kendi girişimcilik öyküsünü anlattı.

Çağlayan: "Dönem hızlı balık olma dönemi"
Çankaya Üniversitesinde düzenlenen kariyer günlerinde konuşan devlet bakanı Zafer çağlayan, gençlere seslenerek “siz gelecekte ülkenin bakanı, başbakanı, sanayicisi, iş adamı olacaksınız” dedi.
Türkiye’de her yıl 400 bin üniversite öğrencisi mezun oluyor. Her yıl bu ülke700 bin kişiye iş bulmak zorunda. Türkiye bunu eğitilmiş insan gücü ile sağlayacak. Okuldan mezun olmak yetmiyor. Okul bitince iş hayatına atılacaksınız. Eskiden bir söz vardı. Büyük balık küçük balığı yer, denirdi. Şimdi bu değişti; hızlı balık yavaş balığı yiyor. Her iş itina ile yapılır ya da ‘ne iş olsa yaparım ağabey’ dönemi de bitti. Şimdi ihtisaslaşma var. Alanında uzman olma var. Bir işi en iyi, en hızlı, en doğru yapmak önemlidir. Donanımlı olmak ve rakiplerinizi geride bırakmak durumundasınız”.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.