Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kauçuk Küme Tayvan’da Onur Konuğu Oldu

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, kuruluş amaçları çerçevesinde ortak pazarlama ve satın alma faaliyetleri kapsamında Tayvan’a iş gezisi gerçekleştirdi. Tayvan’da ilgiyle karşılanan küme onur konuğu olarak ağırlandı.
Ostim Editör
10 Ekim 2017 11:26

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, Küme üyeleri arasında yapılan görüşmeler neticesinde sektörde en çok tercih edilen makinelerin Güney Kore ve Tayvan’da üretildiği tespit edilerek, ortak satın alma avantajlarından yararlanmak amacıyla KOSGEB ve Tayvan Ticaret Merkezi (Taitra), desteğiyle 11-16 Eylül tarihleri arasında Tayvan’a iş gezisi gerçekleştirdi. Programa, Küme Yönetim Kurulu Başkanı Akman Karakülah, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Küme Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca ve 12 küme üyesi firma katıldı. 

Tayvan seyahatinde çeşitli sektörel temaslarda bulunan Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, açılışı Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-Ven tarafından yapılan Plascom 2017 Fuarı’nı ziyaret etti. Fuar’da ilgiyle karşılanan OSTİM heyeti, Hindistan heyeti ile birlikte onur konuğu olarak ağırlandı. Küme üyeleri ikili iş birliği görüşmeleri de gerçekleştirdi.

Kümelenmenin kuruluş amacı arasında yer alan ortak pazarlama ve ortak satın alma faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen programda küme heyeti,  Tayvan basının da yer aldı. Yönetim Kurulu Başkanı Akman Karakülah, Tayvan televizyonuna bilgilendirmelerde bulundu.

Avrupa pazarının yolu ortak üretimden geçiyor
23 milyonluk nüfusa sahip Tayvan, 2016 yılında 315 milyar dolarlık ihracatıyla, en çok ihracat yapan ülkeler sırlamasında 15. Sırada yer aldı. Özellikle akıllı cihazların üretimiyle endüstri 4.0’a hazırlanan ülkenin en büyük pazarı Çin Halk Cumhuriyeti.

Türkiye ile ticari ilişkileri de önemli bir düzeyde olan Tayvan, Dünyanın pek çok ülkesine ürün satarken Avrupa pazarında zayıf kalıyor. OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, Tayvan Plastik Üreticileri Derneği ve Plascom 2017 Fuarı’nda kurduğu temaslarda ve yaptığı sunumlarda, Tayvan ürünlerinin Avrupa pazarında yer bulabilmesinin en kolay yolunun Türkiye’de ortak üretimden geçtiğini anlattı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.