Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kauçuk Sektöründen Küresel Rekabette İş Birliği

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Akman Karakülah, kümelenmeyi kurduktan sonra üyelerin birbirleriyle rekabet etmeyi bıraktıklarını belirterek, “İş birliğine başladık. Dünya pazarlarında ortaklaşa rekabete ediyoruz.” dedi.
Ostim Editör
24 Aralık 2021 16:20

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi 5. Olağan Genel Kurulu OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Genel Kurula Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Seyit Ardıç, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek katıldı.

“Dünya pazarlarında ortaklaşa rekabet ediyoruz”

OSTİM Kauçuk Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Akman Karakülah, genel kurula katılan üyelere teşekkür etti.

Kümelenme çalışmalarının ihracata katkısına dikkat çeken Karakülah, “İhracat yapamayan üyemiz kalmadı.” dedi.

Uzak doğuda navlun ücretlerinin 18 bin dolar, termin sürelerinin de 4 ay olduğuna vurgu yapan Karakülah, “Bu durum Türkiye’nin stratejik konumu nedeniyle bir avantaj oluşturuyor. Özellikle Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarlarına çok kısa sürede erişebiliyoruz. Sibirya’dan Antarktika’ya kadar her yerde varız.” ifadelerini kullandı.

Desteklerinden dolayı OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve OSTİM yönetimine teşekkür eden Akman Karakülah, OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesini kurduktan sonra üyelerin birbirleriyle rekabet etmeyi bıraktıklarını belirterek, “İş birliğine başladık. Dünya pazarlarında ortaklaşa rekabete ediyoruz.” görüşünü paylaştı.

“Kauçuk sektörü daha fazla görünmeli”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, kauçuk sektörünün ihracatının savunma sanayiinin ihracatından daha fazla olduğuna dikkat çekti.

Kauçuk sektörünün Türkiye için önemli bir katma değer ürettiğini vurgulayan Aydın, “Kauçuk sektörünün daha görünür olması için çalışmamız lazım. Kümelenme çalışmaları farkındalığı artıracak.” dedi.

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, sanayinin üniversitesi olarak iş dünyasıyla birlikte hareket ettiklerini söyledi. Rektör Yülek, küme üyelerini OSTİM Teknik Üniversitesiyle daha fazla iş birliği yapmaya davet etti.

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca, küme faaliyet raporunu okudu. Yapılan müzakerelerin ardından faaliyet ve denetim kurulu raporlarıyla bütçe hesapları oy birliğiyle ibra edildi.

Yapılan seçimde yönetim kuruluna seçilen isimler şu şekilde; Babacan Kauçuk - Akman Karakülah, Gülhan Yedekparça - Turan Değirmenci,          Özdekan Kauçuk - Yusuf Z. Korkmaz,    Emin İpek Kauçuk – Emira İpek,         DRC Kauçuk -  Yıldız Bezek, Ören Kauçuk – Fatih Üren, Bimbo Otomotiv -  İrfan Koçan,          Karadağ Kauçuk Cenk Çınarbaş, Tambursan -  Ezgin Ö. Durhan

Denetim kuruluna da; Demiriz Ltd.- Nezat Demiriz, Akyol Nalburiye - K. Kenan Özşimşek, Natura Savunma - Adife Aykaç seçildi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.