Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Kentsel dönüşümde güneş enerjisine yoğunlaşacağız”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu'da güneş enerjisinden yararlanmayı amaçlayan kentsel dönüşüm projelerine yoğunlaşacaklarını açıkladı
Ostim Editör
27 Aralık 2011 00:00

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu'da güneş enerjisinden yararlanmayı amaçlayan kentsel dönüşüm projelerine yoğunlaşacaklarını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kendi A takımını kurarak, proje odaklı bir bakanlık olmak için kolları sıvadı. Çevre yönetimi ve yapı işlerini koordine etmek için TOKİ'deki arkadaşlarının yanı sıra Bayındırlık ile Çevre ve Orman Bakanlığı'nın eski bürokratlarını da ekibine kattı. TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş vekaleten müsteşar, TOKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Mehmet Ali Kahraman, Bayındırlık Bakanlığı'ndan Mücahit Demirtaş, Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan Sedat Kadıoğlu da müsteşar yardımcılığı görevine getirildi.

Bakan Bayraktar; TOKİ'de belli bölgelerde yürüttüğü 'çevre odaklı' projeleri ülke genelinde uygulamak için harekete geçti.
Buna göre:

- Güneş enerjisinden en fazla yararlanılabilecek Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege'de güneş enerjisine öncelik verilecek. Bu bölgelerde güneş pilleri sistemiyle aydınlatma sağlanacak. Türkiye'de güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyelinin 198 milyar kVVh olduğu tahmin ediliyor.

- Bina yapımlarında dış cephe yalıtımlarına önem verilecek.

- Çöpler ayrıştırılacak, plastik ve camların ayrı ayrı toplanması sağlanacak.

- Binalarda enerji kimlik belgesi uygulaması titizlikle uygulanacak. Tüm eski binalar, 2017'ye kadar enerji kimlik belgesi alacak. Her bina, Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketi'ne başvuracak. Binaların eski projeleri incelenerek, ısıtma sistemi, yalıtımı, geometrik yapısı, elektrik aydınlatma sistemi etüt edilecek.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.