Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kenya, Çin Yerine Türkleri İstiyor

Kenya Sanayi Bakanı Adan Mohamed, kurmaylarıyla birlikte OSTİM'i ziyaret etti. Konuk Bakan, ülkesinde ithal ürünlerin ağırlıklı olarak Çin'den geldiğini, bu ürünlerin Türkiye'de de üretilebildiğine dikkat çekerek yatırımcıları ülkesine davet etti.
Ostim Editör
27 Ocak 2015 10:47

Kenya Sanayi Bakanı Adan Mohamed, kurmaylarıyla birlikte OSTİM'i ziyaret etti. Konuk Bakan, ülkesinde ithal ürünlerin ağırlıklı olarak Çin'den geldiğini, bu ürünlerin Türkiye'de de üretilebildiğine dikkat çekerek yatırımcıları ülkesine davet etti. Mohamed, "Girişimcileri nasıl destekleriz, yerinde görmeye geldik. Benzer bir bölge Kenya’da kurulabilirse size bu imkanı sunabiliriz. Nairobi’de tesislerimizi görmenizi isteriz.” dedi.

Türkiye ile ortaklık geliştirme yöntemlerini gözlemlemek üzere Ankara’ya geldiklerini bildiren Bakan Momahed, “Türkiye’ye verdiğimiz önemi ifade etmesi açısından geçtiğimiz yıl Nisan ayında Cumhurbaşkanımız buraya resmi bir ziyaret gerçekleştirmişti ve kendisinin yurtdışına yaptığı ilk ziyaretlerden biriydi. Türkiye’nin büyüyen, genişleyen bir ekonomisi olduğunu ve bu genişlemenin özellikle Afrika’da olduğunun farkındayız. Kenya’nın, Türk yatırımcı ve girişimciler için en önemli genişleme alanlarından birisi olmasını arzu ediyoruz.” dedi.

Nairobi’nin ‘OSTİM’i için davet
Kenyalı devlet adamı ülkesinden de OSTİM benzeri bir yapılanma için kapılarının açık olduğu mesajını verdi. Adan Mohamed şunları kaydetti: “Bundan sonraki ziyaretlerimizde yanımızda iş çevrelerinden de insanlar bulunmasını arzu etmekteyiz. Ayrıca sizin de gelecekte Kenya’ya yapacağınız ziyaretlerde de yine iş dünyasının temsilcilerinin bulunmasını isteriz.

Kenya’nın pek çok ürünü ithal edilmekte ve ağırlıklı olarak da Çin’den geliyor. Söz konusu ürünler Türkiye’de de üretiliyor. Dünyada üretim bakımından en düşük maliyetlerden birisi ülkemizde bulunmaktadır. OSTİM’e girişimcileri, endüstriyel parkları nasıl desteklediğiniz görmek için geldik. Benzer bir bölge Kenya’da kurulabilirse size bu imkanı sunabiliriz. Nairobi’de tesislerimizi görmenizi isteriz.”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da bölgenin gelişimi ve projeleri hakkında Afrika heyetine bilgiler verdi.

Adan Mohamed ve beraberindekiler, OSTİM’deki işletmelerde de incelemelerde bulundu.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.