Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Kıbrıs’a OSTİM Modelini Uygulayabiliriz”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu’nu ziyaret eden OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Kıbrıs'a yatırımcı çekme ve istihdam sağlayacak sektörlerin geliştirilmesinde OSTİM modelini uygulayabiliriz.” dedi.
Ostim Editör
28 Eylül 2022 14:30

OSTİM’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ankara Büyükelçisi olarak göreve başlayan İsmet Korukoğlu'na hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirildi.

Ziyarette, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Müldür, OSTİM Teknik Üniversitesi Ahi Evran Anadolu Müteşebbisliği Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Hacı Bayram Bulgurlu, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS) Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş ve OSTİM OSB Dış İlişkiler Koordinatörü Hamza Akca ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Ankara Temsilcisi Burcu Kayan bulundu.

KKTC’nin kalkınmasına OSTİM modeli ile destek

Büyükelçi İsmet Korukoğlu’na hayırlı olsun dileklerini ileten OSTİM Başkanı Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi ile KKTC’nin kalkınması için iş birliklerine hazır olduklarını kaydetti.

Kıbrıs’ta üretimin küçük ve orta ölçekli sanayi tesisleriyle geliştirilebileceğine dikkati çeken Aydın, “Organize Sanayi Bölgeleri Türkiye’nin en başarılı kalkınma modeli. Küçük ve orta ölçekli sanayinin geliştirilmesi noktasında OSTİM modelimizle KKTC'nin kalkınmasına destek vermeye hazırız. Kıbrıs'a yatırımcı çekme ve istihdam sağlayacak sektörlerin geliştirilmesinde OSTİM modelini uygulayabiliriz.” dedi.

“Üretim yapabilecek yollar bulmamız gerekiyor”

KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, OSTİM’le iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Ülke ekonomisinin hizmet sektörüne dayandığını belirten Korukoğlu, şunları kaydetti: “Üretimin ne kadar önemli olduğunu pandemide gördük. Ülkemizin ekonomisi turizm ve eğitime dayalı. Üretim yapabilecek yollar bulmamız gerekiyor. Sadece hizmet sektörüne bağlı bir ekonomi olmamalıyız. Türkiye’den gelen suyun tarımda da kullanılması için çalışmalar devam ediyor.”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve beraberindeki heyet, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Ankara Temsilciliği’ni ziyaret etti.  

KTTO Ankara Temsilcisi Burcu Kayan, OSTİM heyetine, odanın çalışmaları hakkında bilgi verdi. KTTO’nun 4.500 üyesi bulunduğunu kaydeden Kayan, “Girişimci ve yatırımcıları Kıbrıs’a bekliyoruz.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.