Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kırgızistan’da 180 Milyonluk Pazara Açılma Fırsatı

OSTİM heyeti, Orta Asya Programı kapsamında Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakan Vekili Nuradil Bayasov ile bir araya geldi. OSTİM modelinin ülkesinde kurulmasını talep eden Bayasov, yatırımcılara sundukları fırsatlara dikkat çekerek, “180 milyonluk pazara açılma imkanı var. İkili ilişkileri geliştirmek için hazırız.” dedi.
Ostim Editör
05 Ekim 2021 11:00

OSTİM heyeti Orta Asya Programı kapsamında Özbekistan temaslarını tamamlayıp Kırgızistan’a geçti. Heyetin ülkedeki ilk durağı Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakanlığı oldu.

Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakan Vekili Nuradil Bayasov, bakanlık bürokratları ve iş insanları ile bir araya gelen OSTİM heyeti, sanayi ve eğitimdeki karşılıklı iş birliği fırsatlarını görüştü.

“İmkanlarımızı paylaşmaya hazırız”

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Kırgızistan’da bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, Bakan Vekili ve bürokratlarına teşekkür etti.

İki ülke arasında ilişkilerin daha da geliştirilmesi için ziyaretlerin sıklaştırılmasını öneren Aydın, OSTİM’in Türkiye’nin küçük bir modeli olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. İmkanlarımızı sizinle paylaşma konusunda emrinize amadeyiz. Sizden de öğreneceğimiz çok şey olacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir bir yapı oluşturalım ve geliştirelim. Böylece sanayici ve yatırımcıları buraya yönlendirelim. Üniversite, Organize Sanayi Bölgesi, teknopark ve kümelenmelerimizle OSTİM olarak Türkiye'nin en dinamik ekosistemiyiz.”

“OSTİM modelini kuralım”

Bakan Vekil Nuradil Bayasov, ülkesindeki yatırım avantajları hakkında bilgi verdi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un uluslararası yatırımları artırmaktaki kararlığına dikkat çeken Bayasov, “Burada OSTİM'in modelini kuralım. Cumhurbaşkanımız yatırımları artırmak istiyor. Bu nedenle yatırımcıların işlerini kolaylaştırmak için yasalarda düzenleme yapıldı. OSTİM'deki 6.300 firma çok büyük bir rakam. Bu firmaların Kırgızistan’a yatırım yapması çok önemli. 180 milyonluk pazara açılma imkanı var. İkili ilişkileri geliştirmek için hazırız.” mesajını verdi.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, haziran ayında Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma Bakanlığı ve diğer kurumlarla imzalanan protokolleri hatırlattı. Arıcı, “Kurumsal tecrübemizi aktarmaya hazırız. Kırgızistan’ın kurumlarıyla imzaladığımız protokolleri en kısa sürede hayata geçirmeliyiz.” dedi.

Tecrübelerimizi kardeş üniversitelerle paylaşalım”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Kırgızistan’a duydukları yakınlığı dile getirerek, “Burayı ayrı bir ülke olarak görmüyoruz”. dedi.

OSTİM Teknik Üniversitesinin sanayi şirketleri tarafından kurulan dünyadaki tek sanayi üniversitesi olduğunu vurgulayan Yülek, şunları söyledi: “Kampüsümüz 6 binden fazla fabrikadan oluşuyor. Akademisyenlerimiz sanayi ile iç içe çalışıyor. Çok sayıda ürün ürettik. Bu tecrübemizi de buradaki kardeş üniversitelerle paylaşmak istiyoruz. Çifte diploma konusunda Azerbaycan ve Özbekistan'daki üniversitelerle anlaşmalarımız var. Özgün içerikli İngilizce hazırlık kitaplarımız, Azerbaycan'da kullanılıyor; Kırgızistan’da da kullanılmasını arzu ediyoruz.”

Program kapsamında OSTİM Teknik Üniversitesi ile Devlet Yönetim Akademisi, Milli İlim Akademisi Makine ve Otomasyon Enstitüsü ve İshak Razagov adına Devlet Teknik Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.