Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kırgızistan’ın Pilot OSB’si OSTİM’den

Kırgızistan Yatırım Teşviki ve Koruma Ajansı ve OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü arasında; Kırgızistan’da pilot OSB kurulmasına yönelik İş Birliği Mutabakat Zaptı imzalandı.
Ostim Editör
21 Şubat 2019 16:41

Kırgızistan Yatırım Teşviki ve Koruma Ajansı, Kırgızistan’ın kalkınmasında uygulamak üzere dünyada uygulanan başarılı bölgesel kalkınma modellerini mercek altına aldı. Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika’da pek çok ülke tarafından yakından takip edilen OSTİM modeli de Kırgız yetkiliklerin gündeminde.

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Ajans Başkanı Shumkarbek Adilbek ve beraberindeki uzmanlar, OSTİM modelini öğrenmek ve ülkelerinde uygulama potansiyelini araştırmak üzere OSTİM’de bilgiler aldı.

OSTİM hakkında heyete bilgi veren OSTİM OSB Bölge Müdürü  Adem Arıcı, “OSTİM modelini birçok ülkeyle beraber çalıştık. Çünkü bizim modelimiz, sanayisi gelişmekte olan ülkeler için ideal.” dedi.

“Pilot OSB kuralım”

Görüşmelerin ardından Kırgızistan Yatırım Teşviki ve Koruma Ajansı’nın talebiyle, iki kurum arasında İş Birliği Mutabakat Zaptı imzalandı.

İmza töreninde değerlendirmelerde bulunan Shumkarbek Adilbek, OSTİM’in sahip olduğu tecrübeleri ve kat ettiği mesafeyi bilerek bölgeye geldiklerini belirtti. OSTİM’le iş birliğinden beklentilerini dile getiren Adilbek, “OSTİM modelinden ve tecrübesinden istifade ederek, ülkemizi kalkındırmak ve iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kırgız KOBİ’lerini OSTİM modeliyle geliştirerek ülkenin kalkınmasını hedeflediklerini anlatan konuk yönetici, OSTİM’li iş adamlarını da Orta Asya ve Avrasya pazarlarındaki fırsatlara kolay ulaşabilmeleri için ülkesinde yatırıma davet etti.

50 yıldan fazla sanayi tecrübesine sahip, Türkiye’nin en birikimli sanayi bölgelerinden biriyle Kırgızistan’da pilot OSB kurmak istediklerini vurgulayan Shumkarbek Adilbek şunları kaydetti: “Biz hazırız. Finansman yönünden de destekleyecek kuruluşlarımız hazır. Küçük de olsa bir pilot OSB kuralım ki başarı hikayesi olarak ülke çapına yayılsın. Yol haritasını önereceğiz, OSTİM Yönetimi de inceleyip kendi katkılarını verecek. Sonradan bu yol haritasını onaylayarak hayata geçireceğiz.”

“Kardeşliğimizin pekişmesine vesile olsun”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da, Kırgızistan’da kurulması planlanan OSB için her türlü bilgi, belge, tecrübe paylaşımı ve danışmanlık vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

“OSTİM OSB olarak bu projenin hayata geçmesini canı gönülden arzu ediyoruz. Bunun için niyetimizi beyan ediyoruz.” diyen Aydın, protokol hakkında şunları söyledi: “Bu protokolün hepimiz için, ülkelerimiz için, bölgemiz için, Ajansımız için hayırlı olmasını diliyorum. Dostluğumuzun, kardeşliğimizin pekişmesine vesile olmasını diliyoruz. Bismillah deyip imzalıyoruz.”

Protokol kapsamı

İmzalanan işbirliği mutabakat zaptı ile OSTİM, Kırgızistan Yatırım Teşviki ve Koruma Ajansı’na şu konularda katkı sağlayacak: OSB’lerin oluşumu ve yönetimi başta olmak üzere Kırgız Cumhuriyeti’nde OSB’ler ile ilgili gerekli mevzuatının geliştirilmesi için danışmanlık desteği verilecek. Kurulacak OSB için ihtiyaç analizinin çıkartılarak, bölgenin dinamiklerine göre sektörel anlamda başlıklar belirlenmesinde yardımcı olunacak. OSB’deki tüm üst yapı ve altyapının planlanması ve inşaatların yapılması konusunda destek verilecek. OSB yönetim biçimlerinin ve işletme şeklinin kurgulanması konusunda da katkı sağlanacak.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.