Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOBİ’lere butik bankacılık

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Varol Civil, KOBİ'lere yönelik teknik destek, eğitim, çözüm paketleri ve kredi teminini içeren ‘butik bankacılık’ hizmetleri vermeye başladıklarını söyledi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 14:19

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Varol Civil, KOBİ'lere yönelik teknik destek, eğitim, çözüm paketleri ve kredi teminini içeren ‘butik bankacılık’ hizmetleri vermeye başladıklarını söyledi.

Bankanın KOBİ’lerle ilgili yeni projelerini anlatan Civil, KOBİ'lere butik bankacılık hizmeti vermeye başladığını kaydetti. Amaçlarının sadece KOBİ'lerin finansman ihtiyacını karşılamak olmadığını, onlara daha farklı ürünler sunmak istediklerini ifade eden Civil, KOBİ bankacılığına yeni bir TEB yaklaşımı getirdiklerini vurguladı. Bugüne kadar gerçek bankacılıktan para kazandıklarını ve böyle yapmaya devam ettiklerini belirten Civil, her yıl 20 yeni şubeyle önümüzdeki 3 yıl içinde 200 şubeye ulaşmak istediklerini söyledi.

KOBİ'ler dikkat etmeli
Civil, 2001 krizinden sonra Türk bankacılık sisteminde risk yönetiminin son derece geliştiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Yerli-yabancı ayırımı yapmadan Basel II'yle beraber kredi verme kriterleri çok daha zor olacak. KOBİ'lerden beklentimiz faaliyetlerini daha şeffaf bir şekilde bilançolarına yansıtmasıdır. Temel yaklaşımımız KOBİ'leri uluslararası standartlara doğru yönlendirmek. Türkiye’de KOBİ bankacılığı şu anda moda. KOBİ bankacılığındaki eğilimin, makro ekonomik şartlar olumlu gittiği sürece yerli-yabancı banka ayırımı olmaksızın devam edeceğini düşünüyorum.”
TEB'in yeni geliştirdiği KOBİ Gelişim Paketi hakkında bilgiler veren TEB Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, Türkiye'de yaklaşık 1.9 milyon adet işletme bulunduğuna işaret ederek, bu işletmelerin yüzde 99'unun AB uyumlu KOBİ tanımına girdiğini belirtti. Boz, ekonomiye ciddi katma değer sağlayan KOBİ’lerin toplam kredilerden aldığı payın ise yüzde 7 gibi düşük bir oranda kaldığını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
KOBİ Gelişim Paketi hizmetiyle butik KOBİ bankacılığını başlattık. Bu paket içerisinde KOBİ destek hattı, TEB KOBİ Akademi, teknolojik destek ve kredi çözümleri hizmetleri bulunuyor. Masraf doğuran kalemlerin dışındaki hizmetler ücretsiz. Bu proje kapsamında özellikle KOBİ’lerin yoğun olduğu bölgelere gittik ve gitmeye devam ediyoruz”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.