Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOBİ’lere yeni proje finansman kredisi geliyor

Türkiye Finans ile İslam Kalkınma Bankası arasında 75 milyon dolar tutarında KOBİ’lere yönelik Proje Finansman kredi anlaşması imzalandı. Türkiye Finans’ın aldığı bu kredi ayrıca Katılım Bankaları arasında bugüne kadar alınan en uzun vadeli kredi olma özelliğini taşıyor.
Ostim Editör
06 Kasım 2011 00:00

Türkiye Finans ile İslam Kalkınma Bankası arasında 75 milyon dolar tutarında KOBİ’lere yönelik Proje Finansman kredi anlaşması imzalandı. Türkiye Finans’ın aldığı bu kredi ayrıca Katılım Bankaları arasında bugüne kadar alınan en uzun vadeli kredi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye Finans ile İslam Kalkınma Bankası arasında 75 milyon dolar tutarında KOBİ’lere yönelik Proje Finansman kredi anlaşması imzalandı. Üretim ve istihdamı arttırmak amacıyla uygulanacak kredi programı İslam Kalkınma Bankası tarafından üye ülkeler arasında Türkiye Finans ile gerçekleştirecek.

Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Finans, İslam Bankası ile yaptığı 75 milyon dolarlık proje finansman kredi sözleşmeleriyle en uzun krediye imza attı. İslam Kalkınma Bankası’nın üretim ve istihdamı arttırmak için uygulayacağı yeni program çerçevesinde ilk defa Türkiye’de uygulanacak bu program kapsamında Türkiye Finans’ın kullandığı kredi için düzenlenen imza törenine Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk ve İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmad Mohamed Ali katıldı.

İslam Kalkınma Bankası ile yapılan kredi anlaşmasını Türkiye’ye ve Türkiye Finans’a güvenin bir göstergesi olarak değerlendiren Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, “İslam Kalkınma Bankası’nın yeni programı kapsamında alınan ilk ve en uzun vadeli krediye imza atmış olmamız, Türk bankalarının uluslararası gücünü ve itibarını göstermesi açısından büyük önem taşıyor. İmzalanan sözleşme ile Türkiye Finans üretim ve istihdama katkıda bulunan sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta boy işletmelere ihtiyaçları olan yatırım kredisini uygun maliyet ve şartlarda sunabilecek” dedi. Gürerk, müşterilere makina, ekipman ve sabit varlıkların alımı, imalat ve inşaatı için 2 yıl ödemesiz olmak üzere toplam 5 yıl vadeli, uygun maliyetli yatırım kredisi kullandırabileceklerini açıkladı.

İslam Kalkınma Bankası Başkanı Dr. Ahmad Mohamed Ali ise, Türkiye Finans ile imzaladıkları kredi sözleşmesinin üretim ve istihdama yönelik uygulamaya aldıkları programın ilk ürünü olduğunu ve anlaşmanın Türkiye'de şimdiye kadar yaptıkları en uzun vadeli kredi finansmanı olduğunu ifade etti. Ali, “Türkiye güçlenen ekonomisi ve siyasi istikrarıyla küresel piyasalarda her geçen gün daha da önemli bir konuma yükseliyor. İslam Kalkınma Bankası olarak bu gelişimi yakından takip ediyoruz ve gelişen Türkiye’nin küresel ekonomik kriz sürecinde yatırım için en güvenli limanlardan biri olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple Türkiye Finans ile imzaladığımız uzun dönemli kredi finansman sözleşmesi bu öngörümüzün göstergesi niteliğindedir” dedi.?

Küçük ve orta boy firmalara 1 ile 10 milyon dolar arasında kredi
İslam Kalkınma Bankası ile imzalanan kredi anlaşması çerçevesinde Türkiye Finans, üretim ve istihdama katkıda bulunan sektörlerde çalışan küçük ve orta boy firmalara 1 ile 10 milyon dolar arasında kredi kullandırabilecek. Bu kapsamda, kredilerde ödemesiz dönemin bitiminden sonra kredi geri ödemelerine 6 aylık taksit yapılabilecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.