Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOBİ’lerin Temsilcisi Artık Borsa’da

Küçük sanayi sitesi yapı kooperatifinden çok ortaklı bir şirkete dönüşen OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. İMKB Serbest İşlem Platformu’nda (SİP) işlem gören ilk firma oldu. OSTİM Yatırım’ın SİP’de işlem görmeye başlamasıyla OSTİM KOBİ’leri de Borsa’da temsil edilmeye başladı.
Ostim Editör
01 Haziran 2012 00:00

Küçük sanayi sitesi yapı kooperatifinden çok ortaklı bir şirkete dönüşen OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. İMKB Serbest İşlem Platformu’nda (SİP) işlem gören ilk firma oldu. OSTİM Yatırım’ın SİP’de işlem görmeye başlamasıyla OSTİM KOBİ’leri de Borsa’da temsil edilmeye başladı.

Küçük sanayi sitesi yapı kooperatifinden çok ortaklı bir şirkete dönüşen OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. İMKB Serbest İşlem Platformu’nda işlem gören ilk firma oldu. İlk işlem sebebiyle düzenlenen “Gong Töreni”ne Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve firma yöneticileri, SPK 2.Başkanı Emir Özer, İMKB Başkan Yardımcısı Aydın Seyman ve İMKB çalışanları katıldı.

Gong töreninde konuşan Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın 1967 yılında kurulmuş ve vizyon olarak kendisine Orta Doğu Sanayi ve Ticaret Merkezi ismini koymuş bir küçük sanayi sitesi yapı kooperatifinden çok ortaklı bir şirkete dönüşmüş Ostim Yatırım’ın bugün borsa’da işlem görmesi nedeniyle duyduğu mutluluğu dile getirdi. “Bu mutluluğumuzu paylaşmak üzere bir aradayız” diyen Aydın şirket hakkında şunları söyledi: “Şirketimizin kuruluşu 1967 yılına dayanıyor. Daha sonra 2000 civarında ortağımızla beraber bir kooperatiften bir şirkete dönüşüyoruz. Aynı zamanda bulunduğumuz bölgede beş bin işletmenin bulunduğu bir OSB’yi temsil ediyoruz. Beş bin KOBİ’nin bulunduğu ve bütün dünyaya ürün satılan bir bölgede bulunuyoruz. OSTİM sadece küçük işletmelerin bulunduğu bir yer değil, bu küçük işletmelerin bir araya gelerek sinerji oluşturabildikleri, sistem entegrasyonu yapabildikleri bir bölgeden bahsediyoruz. Aynı zamanda bölgemizde savunma ve havacılık, medikal, iş ve inşaat makineleri ve yenilenebilir enerji konularında da bölgemiz bir odak noktasıdır. Yeniliklerin takip edildiği, kümelenme çalışmalarının yapıldığı bir bölgedir. Şirketimizin böyle avantajlı bir bölgede faaliyet gösteriyor olmasının yatırımcıların ilgisini çekeceğine inanıyoruz.”

Uzun zamandır bu çok ortaklı şirketin borsaya açılmasını hayal ettiklerini belirten Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “İMKB’nin ve Sermaye Piyasası Kurulu’muzun katkılarıyla bugün biz de sizlerle birlikteyiz. Bize bu süreçlerde katkı veren kurumlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Çok değerli İMKB yöneticilerine bize yol gösterdikleri için teşekkür ediyoruz. Bizim daha ileri noktalara ulaşmak, daha büyük projelere imza atmak üzere hayallerimiz var. Bölgemizdeki firmaların katkılarıyla şirketimizi çok iyi yerlere getirmeyi hedefliyoruz. OSTİM olarak bunu yapabileceğimize inanıyoruz. Öncelikle üyelerimize ve bölgemizdeki tüm işletmelerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Törende konuşan SPK 2. Başkanı Emin Özer ise Serbest İşlem Platformu (SİP) hakkında bilgi verdi. SİP’in ilk şirketi olarak işleme giren OSTİM Yatırım’ın halka açık 300 şirket arasında borsada işlem yapabilecek yeterliliğe sahip olduğu tespit edilen 84 firmadan, MKK’da kayda alma işlemlerini ve gerekli yükümlülükleri ilk tamamlayan şirket olduğunu söyleyen Özer, bu sebeple SİP’de işlem gören ilk şirketin OSTİM Yatırım olduğunu belirtti.

Törenin son konuşmacısı İMKB Başkan Yardımcısı Aydın Seyman ise şirket hakkında şu bilgileri verdi: “Bugün serbest işlem platformu için ilk şirketimizi kabul etme noktasındayız. 3 Haziran 2011’de SPK kararıyla başlayan süreç bugün ilk meyvesini verecek. 84 tane SPK’da kaydı bulunan şirketten en hızlısı OSTİM oldu. 16.2 milyon lira sermayeli B Grubu payların işlem göreceği serbest işlem platformunda OSTİM’in 1760 tane ortağı işlem yapabilecek. Kooperatifin gayrimenkullerinin aktife konularak 1998 yılında kurulan şirket, şu anda 5 iştirak, 2 bağlı ortaklık ve 2 dolaylı iştiraki ile bugün sermaye piyasalarımıza girmekte. Şirketin kuruluş amacı geniş bir faaliyet alanında olup son 3 yıl itibarıyla inşaat, proje ortaklıkları ve ihracat üzerine yoğunlaşmakta.”

Konuşmaların ardından OSTİM Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, SPK 2. Başkanı Emir Özer, İMKB Başkan Yardımcısı Aydın Seyman ve Ostim Yatırım Yöneticileri hep birlikte işlemleri başlatan Gong’u çaldılar.

OSTİM YATIRIM A.Ş.
Başlangıçta, kendi mal varlığını kiralayarak ve arsaları üzerine işyerleri inşaatları yaparak ticari faaliyetine başlayan Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş., zamanla Ostim içinde ve dışında alt yapı, üst yapı, ticaret merkezi, inşası ve anahtar teslimi endüstriyel tesis kurulumu konusunda birçok projeye imza atmıştır. Kendi mülkiyetinde bulunan iş merkezi, imalat merkezi, ticaret merkezi ve farklı konulardaki hizmet merkezlerinden kira geliri elde etmekte ve kendi gayrimenkullerini yönetmektedir.

Şirket, ayrıca Ostim Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren 5.000 KOBİ arasında dinamik bir işbirliği meydana getirmek, bu firmaların ürettiği mal ve hizmetleri iç ve dış pazarlara satarak firmaların iş hacmini arttırmak çabası içinde proje tabanlı yönetim anlayışı ile faaliyet göstermektedir. Projeleri sistem entegrasyonu yaklaşımıyla yöneten şirket birden fazla KOBİ’yi bir araya getirerek sinerji oluşturmaktadır.

Şirketin enerji, imalat, turizm, dış ticaret gibi farklı sektörlerde beş iştirak, iki bağlı ortaklık ve iki dolaylı iştiraki bulunmaktadır. Bünyesinde oluşturduğu dış ticaret ekipleriyle önceden belirlenen ürün gruplarında birçok ülkeye ihracat yapmaktadır. 2011 yılında 20 ülkeye 13 milyon doların üzerinde ihracat yapılmıştır. Irak’ta şubesi bulunan Şirket, Irak pazarında anahtar teslim tesis kurarak, bazı resmi kuruluşların tek tedarikçisi olarak, ihalelere katılarak Irak pazarında yoğun bir çalışma yürütmektedir.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.