Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOMATEK 2011 kapılarını açtı

Bu yıl 12.’si düzenlenen KOMATEK 2011 Fuarı dün gerçekleştirilen açılışla ziyaretçilerle buluştu. Yerli – yabancı toplam 470 firmanın 75.000 metrekarelik alanda ürünlerini sergilediği fuarı 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Bu yıl 12.’si düzenlenen KOMATEK 2011 Fuarı dün gerçekleştirilen açılışla ziyaretçilerle buluştu. Yerli – yabancı toplam 470 firmanın 75.000 metrekarelik alanda ürünlerini sergilediği fuarı 30 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl 7.700 adetlik satış rakamı ile yüzde 93’lük bir büyüme kaydeden ve bu alanda dünya rekoru kıran Türk makine sektörü, bu başarısını bu yıl 12’ncisi düzenlenenUluslararası İş ve İnşaat Makine, Teknoloji ve Aletleri İhtisas Fuarı KOMATEK 2011 ile kutluyor. Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve OSTİM’in desteği ile Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Vekili Hüsnü Tekin, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Divriş ve Sada Fuarcılık Genel Müdürü Levent Baykal katıldı. Avrasya’nın en büyük, Avrupa’nın ise dördüncü büyük iş makineleri fuarı olan Komatek’i 30 bin profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor.

Açılışta “Yerli üretime destek” talebi
Fuarın açılışında konuşan OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, iş ve inşaat makineleri deyince Ankara’nın, özellikle de OSTİM’in artık neredeyse uluslar arası çapta bilinen bir marka haline geldiğini söyledi. Bu alanda firmaların rekabetçiliklerini arttırabilme adına Çankaya Üniversitesiyle de birçok çalışma yürüttüklerini söyleyen Aydın, Sanayi Bakanlığı’nın da bu alandaki çalışmalarını takip ve taktir ettiklerini sözlerine ekledi. Bu sektörde gelişimi sağlamak için asıl yapılması gerekenin, yerli üretime destek olmak olduğunun da özellikle altını çizen Aydın şöyle konuştu: “İş ve inşaat makineleri ile ilgili olarak biz geçmişte bir girişim başlattık ve metro araçlarının Türkiye’de üretilebileceğine dair oldukça detaylı çalışmalar yaptık. Bununla ilgili, özellikle savunma sanayine üretim yapan firmalarımızı bir araya topladık. Bu firmalarımızın çalışmaları sonucunda yerli metromuzu üretebileceğimize karar verdik. Ancak bizim endişemiz, şu anda ihtiyaç duyulduğu gündeme gelen raylı taşıtların hızlıca yurt dışından satın alınmasıdır. Oysa biz bu ürünü yerli yapmayı kafamıza koyarsak, Sanayi Bakanlığımız da bize destek olur ve belediyemiz de arkamızda durursa bu üretimi yerlileştirebiliriz ve bundan milyarlarca dolar katma değeri bölgemize taşıyabiliriz.”
Yerli üretim konusunda desteğe her zaman hazır olduklarını söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de, sanayicilere özellikle imalat konusunda üzerlerine düşen her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını yineledi. Gökçek sözlerini şöyle sürdürdü: “Kanuni değişiklikler müsaade ettiği taktirde metro gibi araçların imalatının gönül rahatlığıyla OSTİM sanayicilerine verilmesini isteriz. Sanırım Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da buna destek olur. İnşallah elbirliği ile Ankaramızı, Türk sanayisini ilerletiriz ve sanayicimiz de çok ciddi şekilde yol alır.”

KOMATEK 2011’de OSTİM damgası
Açılışın ardından fuar alanına geçen heyet alanda firmaları ziyaret etti. Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın da, Ostim Sanayici ve İşadamı ve Yöneticileri Derneği Başkanı (ORSİAD) Özcan Ülgener, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ve Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ile birlikte katılımcı firmaları ziyaret etti.
İş ve inşaat makineleri alanında yetkinliği ile bilinen OSTİM OSB Bölge müdürlüğü, OSB üyesi firmalarla birlikte fuarda yerini aldı. Yaklaşık 4.000 m2 alanda 70 firma ile fuara katılan OSTİM standında İş ve inşaat makineleri kümelenmesi ev sahipliği yapacak.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.