Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOSGEB Başkanı: Çin’i bırakın, birbirinizi destekleyin

KOSGEB Başkanı Gürkan, "Geliştirdiğimiz KOBİ modeli, yaklaşık 40 ülkeden resmi olmak üzere toplamda 60'a varan ülkenin işbirliği talep edeceği noktaya geldi," dedi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 15:02

KOSGEB Başkanı Gürkan, "Geliştirdiğimiz KOBİ modeli, yaklaşık 40 ülkeden resmi olmak üzere toplamda 60'a varan ülkenin işbirliği talep edeceği noktaya geldi," dedi.

KOSGEB Başkanı Erkan Gürkan, rekabet üstünlüğü sağlayan modelin “kümelenme” olduğunu ve işletmelerin birbirlerini bütünlemesi gerektiğini söyledi. Bundan böyle birbirini destekleyen damarlar varsa işletmeler ayakta kalacaklarını belirten Gürkan, “Dünyada egemen mantık budur” dedi.

Çin’in küresel risk olarak algılandığını belirten Gürkan, bunu bir ülke için sakıncalar içerdiğini belirterek, “Bu gün Çin’den mal alıp gelirsen yarın o da çuvallayabilir. Çin bugün dünyada tehdit unsuru olarak değerlendiriliyor. Bu yüzden başına her an her şey gelebilir” dedi.

Tırnakları ile kazıyarak bir yere gelen firmaların bundan böyle işletme yönetimini de tırnakları ile kazıyarak öğrenip, eski sistemi değiştirmeleri gerektiğini anlatan Gürkan, KOSGEB olarak bu değişime hazırladıkları yol haritası ile ışık tutmaya çalıştıklarını anlattı. Gürkan şöyle dedi: “KOSGEB bir sembol oldu. KOBİ’lerin küresel bir oyuncu olmasına yoğunlaştı. Bu sistemi birlikte güçlendirelim. KOSGEB ne istiyor sizden? İstediği tek bir şey var. KOSGEB kardeşlik köprüsü kurmanızı istiyor. KOSGEB, hangi yaşam seviyesinde, hangi dünya görüşünde olursa olsun; adam seçmeksizin kurgulanan bir yapının içinde sizinle beraber olacak. Bana, ‘KOSGEB zirveye çıktı’ diyenler oluyor. Gülüyorum, çünkü daha yolun yarısındayız. Daha Türk sanayicisinin karakteri küresel ölçekte yeni yeni ortaya konuyor.”

KOSGEB’ten 40 ülkeye KOBİ modeli

KOSGEB Başkanı Gürkan, "Geliştirdiğimiz KOBİ modeli, yaklaşık 40 ülkeden resmi olmak üzere toplamda 60'a varan ülkenin işbirliği talep edeceği noktaya geldi," dedi. “Türkiye'de KOBİ Finansmanı” konulu seminerde konuşan Erkan Gürkan, geliştirdikleri “KOBİ modelinin” AB dahil dünyadaki bütün kuruluşların yaptıklarından daha ileri bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Geliştirdikleri KOBİ modelinin ana hedefinin sanayicinin hangi durumda olduğunu belirleme, buna göre sektör ve bölge odaklı ulusal strateji oluşturma, işletmeleri dünyadaki bütün piyasalara referans olarak gösterebilmek olduğunun altını çizen Gürkan, başlangıçta 50 bin firmayı incelemeye tabi tuttuklarını anlattı.

Gürkan, yeni yapılanma ile bundan sonra bir başkan yardımcısının Ostim’de düzenli olarak duracağını, sürekli bir başkanlık makamı oluşturacaklarını ve sahadaki tüm işlemlerin buradan yürüteceğini söyledi..


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.