Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOSGEB çatı kuruluşu olsun

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) olağan genel kurul yaptı. Genel kurula Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) olağan genel kurul yaptı. Genel kurula Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.

Önceki Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve Eski Maliye Bakanlarından Ahmet Kurtcebe Alptemoçin’in hazır bulunduğu toplantıda konuşan TOSYÖV Başkanı Develi, ekonomide her şeyin mükemmel olmadığını ancak doğru ve olumlu buldukları uygulama ve kararları desteklediklerini söyledi.
Ar-Ge yasasına, istihdam paketi ve “1000 artı 1000” destek projesine değinen Develi, “Bu çalışmaların eksikleri var, ancak uygulama sırasında düzeltilebilir.” diye konuştu. Develi, KOBİ destek uygulamaların çok başlı olduğunu, KOSGEB’in bu anlamda bir çatı kuruluşu olarak görev yapmasının daha doğru olacağını belirterek, “KOSGEB destek kuruluşlarını koordine etmeli. Para veren kuruluş yerine 100 ayrı desteği organize etmeli. Çatı kuruluşu olmalı.” dedi.
Teşvik yasasının mutlaka değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Develi, envanter çalışmasını, OSB yasasındaki düzenlemeleri de desteklediklerini söyledi. Develi son olarak şunları söyledi, “İhracatımız hala ithalata dayalı büyüyor. İthalatın % 70 gibi bir payı var. Bu tersine olmalı, yerli girdi ağırlıklı olmalı. Sanayici ve girişimcilerin vergi yükü reformlarla, vergi indirimleri ile iyileştirilmelidir. Teşvik yasası değişmelidir. Çalışmalarda sivil toplum kuruluşlarının görüşleri de alınmalı.”

DEVELİ YENİDEN BAŞKAN
Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticileri Vakfı (TOSYÖV), 10. Genel Kurulu’nda yeni yönetimini seçti. Hilmi Develi, TOSYÖV başkanlığına yeniden seçildi. Develi seçim sonrası yaptığı açıklamada, Türk girişimci ve sanayicisinin yol haritasının hazırlanmasında TOSYÖV’ün etkin bir yere sahip olduğunu söyledi. KOBİ’lerin önündeki engellerin bir an önce kaldırılması gerektiğini ifade eden Develi, küresel kriz döneminden KOBİ’lerin etkilenmemesi için hükümetin çalışmalar yapması gerektiğini belirtti.
Sürdürülebilir büyüme ve inovasyon için KOBİ’lere yeni fırsatlar sunmaya hazırlanan TOSYÖV’ün yeni yönetimi ise şu isimlerden oluşuyor: Hilmi Develi (Başkan), A. Kurtcebe Alptemoçin (Başkan Yardımcısı), Ayfer Yılmaz (Başkan Yardımcısı), Ahmet Şekeroğlu (Başkan Yardımcısı), Yalçın Sönmez (Başkan Yardımcısı), Nezih Kuleyin (Genel Sekreter), Erol Akkaya (Mali Sayman), Halil Özgökçe (Üye), Osman Samsunlu (Üye), Habil Duran (Üye), Bedrettin Karaboğa (Üye).

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.