Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KOSGEB, yeni dönemde yenileniyor

KOSGEB’in Yeni Vizyonu, Yeni Destek ve Kredileri Bilgilendirme Toplantısı; Ostim Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfında yapıldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

KOSGEB’in Yeni Vizyonu, Yeni Destek ve Kredileri Bilgilendirme Toplantısı; Ostim Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfında yapıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ın da katıldığı toplantıda konuşan KOSGEB Başkan Vekili Mustafa Kaplan, KOSGEB’in önümüzdeki dönemde planladığı hedefler ve yeni teşvikler hakkında bilgi verdi. KOBİ’lerin gelişimine katkı sağlayacak yardımların, hükümetin programına girdiğini belirten Kaplan, hem KOSGEB’in hem de sivil toplum örgütlerinin birbirinden beklentisinin arttığını ve KOSGEB içinde daha demokratik, katılımcı bir yapının yerleşmeye başladığını söyledi. “Bundan sonra KOSGEB’de biz masa başında oturmayacağız. Sanayicimizin derdi neyse, bizim derdimiz de o. Siz uyumuyorsanız, bizim de uyumamamız gerekiyor” şeklinde konuşan Kaplan, hizmet anlayışında empatiyi öne çıkaracaklarını ve iyileştirmeler yapacaklarını belirtti. KOSGEB’te e-dönüşüm projesini başlattıklarını sözlerine ekleyen Kaplan, sanayicilerin oturdukları yerden hizmet almalarına olanak sağlayacaklarını söyledi. KOSGEB’in bundan sonraki programlar için esnek modeller uygulayacağına da değinen Kaplan, bölgesel ve sektörel bazda projeler geliştirdiklerini açıkladı.
İş dünyasında yaşanan değişime dikkat çeken Kaplan, bu sürece adaptasyonun herkes için zor olduğunu ve işletmelerin sürekli olarak kendilerine yeni hedefler belirlemeleri gerektiğini söyledi. “Pazarda lider olmak, ihracatı artırmak, marka olmak birer hedeftir. İşletmelere bu anlayışın benimsetilmesi gerekiyor. İnovasyon, Ar-Ge, yenilikçilik gibi kavramlara da dikkat çeken Kaplan, işletmelerin rekabet güçlerini geliştirirken gerekirse danışmanlık hizmeti almalarını da vurguladı.

Pazarlama Faaliyetlerine Destek
Kaplan, yeni çıkan Ar-Ge kanun ve yönetmeliği ile birlikte KOSGEB, TÜBİTAK gibi kurumlardan destek alan işletmelerin de teknoparklardakiler gibi Kurumlar Vergisi’nden, istihdamla ilgili vergilerden ve KDV’den muaf tutulacağına dikkat çekti. Özellikle pazarlama faaliyetleri için firmaları desteklemek istediklerini belirten Kaplan, “Dayanışma ve güç birliğinin önemli olduğu bir döneme geçiyoruz. Dünyayla rekabet etmek istiyorsak artık farklı ve güçlü olacağız. Buna ister bir çatı altında toplanma ister kümelenme deyin. Birbirimizin ayağına basan rekabet anlayışından; birbirimizi destekleyen, pastayı büyüten rekabet anlayışına geçmemiz demek bu” şeklinde konuştu.

“Yırtık büyük, yama küçük”
Toplantıya katılan sanayiciler verilen teşviklerin ihtiyaçları karşılamamasından ve belli sayıda işletmeye verilmesinden yakındı. Ayrıca stratejik yol haritasının uygulanması konusundaki sıkıntılar ve KOSGEB’in yeni yatırım bölgeleri ile yurtdışı ihaleler konusundaki destekleri artırmasıyla ilgili istekler dile getirildi. Sanayicilerin sorularını yanıtlayan KOSGEB Başkan Vekili Kaplan, eldeki kıt kaynağı etkin ve verimli dağıtmanın yollarından birinin “stratejik yol haritası” olduğunu belirtti. KOSGEB olarak sadece maddi destek vermeyi değil, KOBİ’lerin verimliliğini ve rekabet gücünü artırmayı da amaçladıklarını belirten Kaplan “Biz sizlere yol açmak, rehberlik yapmak istiyoruz. Size yeni müşteriler bulmak, yeni pazarlar açmayı hedefliyoruz. Destek almayı bir amaç olmaktan çıkarıp, bir araç haline getirmeyi istiyoruz” şeklinde konuştu. Kaplan sanayicilere, son dönemdeki uygulamalarla birlikte, daha önce koşulan pek çok şartın ortadan kalktığını ve daha esnek kredi modelleri uygulayacaklarını da hatırlattı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.