Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kritik Parçayı OSTİM Firması Millileştirdi

ASELSAN’ın, optik sistemlerde kullanılan iki pozisyonlu minyatür görüntü kesicinin (Shutter) millileştirilmesi talebi, OSTİM firması Alkan Teknoloji tarafından karşılandı. Firmanın 6 ay süren Ar-Ge çalışması neticesinde yerli ve milli olarak ürettiği kritik ekipman ile her yıl yapılan milyon dolar seviyesindeki ithalatın da önüne geçilecek.
Ostim Editör
17 Nisan 2020 15:00

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi ve Ostim Teknopark firması Alkan Teknoloji, ASELSAN’ın yurt dışından temin ettiği ve millileştirme kapsamında yurt içinde geliştirilmesini istediği cihazlardan, iki pozisyonlu minyatür görüntü kesiciyi Ostim Teknopark’taki Ar-Ge ofisinde 6 aylık çalışmanın sonunda yerli ve milli olarak üretti.

Optik sistemlerde kullanılan görüntü kesici, elektrooptik ve elektromekanik işlevleri olan, ebatları küçük ancak bulunduğu sistemler için kritik bir bileşen.

ASELSAN, teknik özelliklerini belirlediği, millileştirilecek olan ekipmanın güçlendirilmesi gereken yönleri hakkında da Alkan Teknoloji’yi bilgilendirdi.

Firma, elektronik ve mekanik bileşenlerinin tasarımını yaptığı görüntü kesicilerin, optik bileşenlerinin geliştirilmesi konusunda da Gazi Üniversitesi Fotonik Araştırma Merkezi’nden Prof. Dr. Süleyman Özçelik ve Ostim Teknopark firmalarından ASENTEK’in iş birliğiyle prototipleri üretti.

İthalatı da kesecek

Şirket, istenen dayanıklılık ve yayıcılık testlerini yaparak ürünleri test raporları ile birlikte teslim etti. ASELSAN, prototip ürünü en zor koşullarda test ederek uygunluğunu onayladı ve firmaya ilk siparişi verdi.  

ASELSAN’ın her yıl ürettiği optik sistemlerde kullanılan görüntü kesiciler milyon dolar düzeyinde ithalata neden oluyordu. Millileştirme faaliyeti ile ithalatın da önüne geçilmiş olacak.

Kritik malzemelere yönelik üretim yapıyor

Alkan Teknoloji hakkında bilgi veren Genel Müdür Beste Alkan,  T.C. Milli Savunma Bakanlığı’nın benzer projelerinde da aktif rol aldıklarını belirtti. Bakanlığın ihtiyaç duyduğu yurt dışı kaynaklı ve tedariki zor üç adet hassas malzeme için Stratejik İş Birliği Anlaşması imzaladıklarını kaydeden Beste Alkan, Ar-Ge çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini söyledi.

Alkan, şirket hakkında şunları söyledi: “Firmamız, kurulduğu 2015 yılından bu yana savunma sanayiinde kamu kuruluşlarına ve özel sektöre hizmet vermekte olup, hem yurt içi, hem de yurt dışı kaynaklardan gerçekleştirdiği tedarik faaliyetlerinin yanı sıra savunma ve güvenlik alanında ihtiyaç duyulan kritik malzemelere yönelik üretim faaliyetleri de gerçekleştirmektedir.

Ar-Ge ve milli üretim faaliyetlerine özel önem veriyoruz. Bu kapsamda firmamız tarafından kısa sürede milli olarak tasarımı yapılan ve geliştirilen malzemelerle sunulan birçok hizmet olup, söz konusu ürün ve hizmetler yurt içinde savunma sanayiinde faaliyet gösteren kurum veya şirketlerin teminini sağlayamadığı savunma ve güvenlik kurumlarımız açısından kritik önemi haiz harekat ihtiyaçlarıdır. Sunduğumuz hizmetler sayesinde ülkemizin yurt dışı bağımlılığı azaltılmış ve kamu kaynaklarının yurt içinde kalması ve harekât kabiliyetimizin ihtiyaç duyulan seviyede tutulabilmesine ciddi katkı sağlanmıştır.”

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.