Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Küçük sanayi sitesinden küresel markaya

1967 yılında kurulan Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 37. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. 15 yıldır iş başında olan ve kooperatife pek çok değer kazandıran yöneticiler kuruldan alkış aldı.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

1967 yılında kurulan Ostim Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi 37. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. 15 yıldır iş başında olan ve kooperatife pek çok değer kazandıran yöneticiler kuruldan alkış aldı.

Ostim Kooperatifinin 37. Olağan Genel Kurul’u yapıldı.
Kooperatifin ülkemizde ve dünyada örnek bir sanayi kenti yarattığını belirten, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Kooperatif ile başlayan proje sürecinde Ostim pek çok alanda model oldu. Şimdi bu adı marka olarak satıyoruz. Amacımız bundan sonra Ostim’i dünya markası haline getirmek ve bu adı taşıyan ürünlerin kalite garantisini kapsayan bir sistem kurmaktır” dedi.
Gayrimenkule dönüşmüş ortak mülklerine yönetim olarak sahip çıkarak onlar adına değerlendirdiklerini anlatan Aydın, bu nedenle bölgedeki arsaların ve dükkanların değerlerinin sürekli arttığını, Ostim’in, sahiplenildiği için emsalleri arasında üstün niteliklere sahip olduğunu ve bundan da gurur duyduklarını anlattı.
Aydın, “Bu birlikteliğin başlangıcından bugüne kadar dışarıdan hiçbir maddi destek almaksızın ortaklarımızın omuzlarında yükselen Ostim, bugünden sonra da ekonomik alanda olduğu gibi sosyal ve kültürel alanda da hizmet üretmeye devam edecek” diye konuştu.
Toplantıda daha sonra faaliyet ve denetim kurulu raporları okunarak ibra edildi. Faaliyet raporunda; atölye arsalarının tapularının verilmeye devam edildiği, altyapı hizmetlerinin önemli ölçüde tamamlandığı, toplam 5 ada üzerinde yaptırılan konut inşaatlarının bitirildiği, çok sayıdaki ticaret merkezinin tamamlanma aşamasına geldiği belirtildi. Bölgenin sağlık açısından ihtiyacı olan tam donanımlı bir sağlık tesisinin yapımı için 2004 yılında OSB’ye tahsis edilen kooperatif arsası üzerinde temel inşaatı ile çelik imalatının tamamlandığı, acil servis ve dispanser hizmeti verilmesi öngörülen sağlık kuruluşunu açılmasına destek olunduğu vurgulandı.

Ostim Markası
Kooperatifin “Ostim” isim ve logosunun tescilini Türk Patent Enstitüsünde yaptırarak 3. kişilerin lisanssız kullanımının önüne geçildiği anlatılan faaliyet raporunda, “Ostim ismini kullanacak gerçek veya tüzel kişilerin kooperatiften kullanım lisansı almaları zorunlu hale gelmiştir. Geçtiğimiz dönemde yapılan çalışmalarla 26 Ostim’li firmanın “Ostim” isim ve logosunu kullanması yönünde lisans verilmiştir” denildi.

Gayrimenkul Kiralama İşleri
Raporda ayrıca ortakların sahip olduğu gayrimenkullerin değerlendirilmesi, ortaklar tarafından yapılması gereken işlerin tamamlanması, kiralama işlemleri, kira tahsili ve ortakların hesabına aktarılması gibi işlemlerin takip edilmesi amacı ile Ostim Yatırım A.Ş. tarafından Ostim Gayrimenkul Danışmanlık ve İşletme A.Ş’nin kurulduğu, bu şirket vasıtası ile ortaklara emlak konusunda her türlü desteğin sağlandığı yer aldı.

Divan Başkanı: Marka hayali gerçekleşiyor...
Genel Kurul Divan Başkanı Selahattin Doğan Ostim’in sıkıntılı dönemlerde bile vizyonundan vazgeçmediğini, hayal diye düşünülen projeleri gerçekleştirdiğini söyledi. Doğan şöyle dedi:
“Marka olmak çok zor bir iştir. Yaptığı işi ülke çapında dünya çapında marka yapmak her iş adamının rüyasıdır, hayalidir. Ostim yöneticileri bugün küçük bir sanayi sitesinden dünya çapında marka yaratmanın uğraşı içindeler. Rahmetli Cevat Dündar bu kuruluşu düşündü, sayın Turan Çiğdem bu geminin zamanında kaptanlığını yaptı. Değerli başkanımız Orhan Aydın 15 yıldır yönetimin başında. İnanılmaz sıkıntılar çekildi. Krizler görüldü. Bir dönem sokaklar bomboştu. Ülke batıyor, sanayi çöküyor paniği vardı. Orhan Bey o günlerde bana 300 bin metrekarelik alanda konut inşaatlarının başlayacağını, 180 bin metrekarelik alanda iş merkezleri inşa edeceklerini söyledi. Hatta bu inşaat adalardan bir tane de sen satın al diye öneride bulundu. Ben de o kriz ortamı da, nasıl böyle bir hayal kurduğunu merak ettim. Dört yılda yüz binlerce metrekare inşaat bitti, yüz binlerce metrekarelik iş merkezleri yapıldı, binlerce metrekarelik asfalt atıldı. O günlerde yine Orhan Bey Ostim’in ortasındaki yeşil alanda bir elektrik santrali kurulması için proje hazırlıyordu. Ben Orhan bey için ya sağlıklı düşünemiyor, ya da hesap yapmayı bilmiyor demiştim. Ama bizim hesap bilmediğimiz ortaya çıktı; santral bugün harıl harıl elektrik üretiyor. Sizler adına bu yönetime teşekkür ediyor, onları alkışlamanızı istiyorum.”

Leman Dündar eşi Cevat Dündar’ı anlatıyor…
“Mezarının Ostim’de olmasını istemişti”

“Genç yaşta Kırşehir’in Mucur kazasından gelip, Ankara Ulus’taki sanat okulunda okumuş, Ankara’ya yerleşmiş. Rahmetli, işine son derece bağlı, işini seven ve topluma hizmet etmekten zevk alan bir iş adamıydı. Kendisinin demir atölyesi vardı. Demir işleri yapardı. Hicaz’a gittikten sonra işi bıraktı.
Otoriter bir aile reisi idi. Kendisini evde pek görmezdik, hafta sonlarını bile Ostim’de şantiyede geçirirdi. Akşamları çok geç vakit üstü başı çamur, toz-toprak içinde eve gelirdi. Otoriter olmasına karşın ailesine, evine bağlı bir baba idi. Ostim hep ön planda olmuştur. Ostim onun rüyası idi. Hatta mezarının bile Ostim’de olmasını istemişti. Çok çalıştı. Rahmetli sabah erkenden kalkar Ostim’e gelirdi.
Sokakların çivisini toplardı. Hiç yorulmazdı. Bana, ‘işlerimiz bitsin seni istediğin yerde rahat ettireceğim’ derdi. Ama işler bitmedi, ömrü vefa etmedi.
Uzun yıllar Demirciler Derneği’nde başkanlık yaptı. O dönemde birlikte oldukları Tevfik Önen, Bayram Özcan gibi çok yakın arkadaşları ile çalışarak Ostim’in temellerini attılar. O zamanın bazı devlet büyükleri ‘dağ başında site olmaz’ diye açılışa bile gelmediler. Ostim’e yeterli desteği vermediler. Rahmetli, Ostim’de meslek okulları olsun, çıraklık okulu olsun isterdi. İşe sıfırdan başlamış zanaatkarların iş sahibi olmalarını isterdi. Şimdi Ostim’de pek çok okul var, meslek kursları var. Meslek edinmek isteyenlere, kendisini geliştirmek isteyenlere hizmet veren bir çok kuruluş var.
Ostim’in bugün elde ettiği başarıya seviniyorum. Göğsüm kabarıyor. Ostimliler’den Ostim’e sahip çıkmalarını istiyorum. İşlerini sonuna kadar takip etsinler. Orhan Bey’e de teşekkür ediyorum. Orhan Bey ve yönetimi Cevat Bey’in adını yaşatıyor, onun Ostim’le ilgili hayallerini gerçekleştiriyor. Vefalı davranıyorlar. Onun adını Ostim’de bir caddeyle bir de iş merkezine verdiler. Bu davranıştan ailesi olarak çok memnun olduk. Cevat Dündar, adının hep anılmasını, unutulmamayı isterdi. Şimdi adı hayırla yad ediliyor. Eşimin çok emek verdiği Ostim’le iftihar ediyorum ve hep iftihar edeceğim.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.