Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Kudüs Bizim de Namusumuzdur”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Kudüs, onu anladığımız zaman birçok şeyi anlayabileceğimiz, çözebileceğimiz kritik ve stratejik bir şehir. Bizim için de çok değerli, bizim de namusumuz Kudüs.” dedi.
Ostim Editör
09 Haziran 2018 11:22

OSTİM Geleneksel İftar Programı geniş bir katılımla gerçekleşti. Sanayi, siyaset, kamu, STK  ve diplomasi dünyasından çok sayıda temsilcinin yer aldığı iftarın bu yıl ki teması ‘Kudüs: Minberi Hazırlamak’ oldu.

Kudüs’ü anlamak
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM iftarını bereketlendirdikleri için katılımcılara teşekkür etti. İftar programlarını OSTİM’in paydaşları, kurum, kuruluşları ve dostlarıyla birlikte idrak ettiklerini dile getiren Orhan Aydın, “Her yıl bu kadar misafirimizi bir arada bulmuşken bugünün bir anlamı olsun diye düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda her Ramazan ayına bir tema koyduk; Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Somali gibi değişik temaları sizlerle beraber izledik. Bu seneki gündemimiz; Kudüs. Hep beraber zaman içerisinde beraber yaşadık. Kudüs sadece şehirlerden bir tanesi değil, Kudüs yaşadığımız hayatın ve ülkemizde, bölgemizde, dünyada yaşanan olayların adeta merkezini teşkil ediyor.” dedi.

Başkan Aydın, Kudüs’ün önemine, “Kudüs, onu anladığımız zaman birçok şeyi anlayabileceğimiz, çözebileceğimiz kritik ve stratejik bir şehir. Aynı zamanda bütün kutsal inanışların, dinlerin de merkezi olarak kabul edilen bir yer. Bizim için de çok değerli, bizim de namusumuz Kudüs.” sözleriyle işaret etti.

Mescid-i Aksa’nın minberine ilişkin hazırlanan kısa filmin gösteriminin ardından OSTİM’in de minberleri olduğunu dile getiren OSTİM Başkanı, bu minberleri koyacak gençler beklediklerini kaydederek, OSTİM’in minberleri olarak kabul ettikleri kümelerin yönetim kurulu başkanlarına “Bizim minberimiz nerede?” sorusunu yöneltti. Söz alan küme başkanları; kendi sektörlerinde kurumsal vizyon ve hedeflerini paylaşarak, yerli ve milli üretim ile markalaşma mesajları verdiler.

“Herşeyin başı kesinlikle üretimdir”
İftar programında kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, “Her bir minberin yerli yerinde hazır olduğunu gördük. Ama arkadaşları dinlerken anladım ki bütün bu minberler birleştiğinde küresel olan dünyanın üzerine minber koymaya hazır OSTİM. Sadece belirli iş kollarında değil, dünyanın üzerine de o minberleri koyacak inşallah.” dedi.

OSTİM logosundaki ‘O’ harfinin Orta Doğu’nun yanı sıra dünyayı gösterdiğini vurgulayan Bostancı, şöyle konuştu: “Bu, OSTİM’in de ufkunu gösterir. OSTİM’in ufku Orta Doğu’dan ibaret değil! Artık bütün dünya OSTİM’in ufkunu oluşturuyor. Şüphesiz OSTİM’in ufku böyle, Türkiye’nin ufku da böyle. Türkiye’de her bir iş kolunun bu ülkede yaşayan herkesin ufku bütün dünya olmalı. Dünyada gelişen bir ülke kendisini dar alanlara hapsedemez.”

“Herşeyin başı kesinlikle üretimdir. OSTİM bunu hakkıyla yapıyor. Siyasetin görevi bu ülke için üreten alın teri döken ekmeği büyüten herkesin yolunu açmaktır. Eğer önünde bir taş varsa da onu önünden kaldırmaktır. Biz siyaset olarak görevimizi biliyoruz.” diyen deneyimli siyasetçi, “Bu akşam hep beraber, o büyütmeye çalıştığımız ekmeğin küçük bir parçasını paylaştık. Ekmeği paylaşmak önemli, ekmeği paylaşırken insanlar, kardeşlik hukukunu bir kez daha canlandırırlar ve hep birlikte sadece kendileri için değil, önce ülke için, sonra dünyanın çok çeşitli yerlerindeki mazlumlar ve masumlar için herkes için o ekmeği büyütürler. OSTİM’in ufku burası, Türkiye’nin ufku burası. Emek koyan herkese çok teşekkürler.” diyerek konuşmasını tamamladı.

OSTİM’İN MİNBERLERİ

  • İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM): İnsan hayatını kolaylaştıran her yapıya Türk iş makinası damgasını vurarak  sağlam ve bağımsız bir gelecek inşa etmektir.
  • OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA): İnsani değerleri tehdit eden her türlü kötü niyet ve seferi durdurmak  adına  ülke savunmasının ihtiyaçlarını karşılayacak yerli ve milli ürünler üretmektir. Ve minberimiz; TAI yanında yer alan Kazan Havacılık ve Uzay İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’yle abideleşecektir.
  • OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi: Ülkemiz ve tüm dünyada Türk malı medikal ürünlerin kullanımını sağlamak ve yeni teknolojiler sağlayıp tüm insanlığın hizmetine sunmak; milletimizin sağlığını ve yaşam kalitesini art niyetlerin ellerine teslim etmeyecek üretimlere imza atmaktır.
  • OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi (OSTİM ENERJİK): Minberimiz; ülkemizin kendi enerji kaynakları ve kendi ekipmanlarıyla ısındığı, aydınlandığı, makinalarının çalıştığı, yeni enerji teknolojileri oluşturarak tüm insanlığın karanlığını aydınlatmaktır.
  • Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS): Ülkemizi yerli ve milli marka raylı sistemlerle bir ağ gibi örerek ülkemizin her köşesine yaşanabilir yeni bir dünyayı taşımaktır.
  • Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK): Ülkemize ve insanlığa bilgiye erişimde eşit ve kolay fırsatlar sağlayarak bilgi toplumuna ve bilge nesillere ulaşmaktır.
  • OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi: Ülkemizin teknolojik alt yapılarını ve pazarlama yeteneklerini artırmaktır.
  • Ostim Teknopark A.Ş.: Sürdürülebilir ve yaşanılabilir bir hayatı topluma sunmak için teknolojiyi geliştiren ve kullanan bir ekosistemi oluşturmaktır.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.