Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kümelenmeler Piyasaya Makul Fiyatlarla Yüksek Kaliteli Ürün Kazandırabilir

İtalya Eski Ulaştırma ve Altyapı Müsteşarı, Milletvekili Paolo Mammola, OSTİM Teknik Üniversitesinde, Üretim Kümelerinin Teknoloji, Dijitalleşme ve Uluslararasılaşmasının Stratejik Önemi konulu seminerinde yerel tedarik zincirine sahip imalat kümelerinin piyasada makul fiyatlarla yüksek kaliteli bir ürün kazandırabileceğini belirtti. Mammola, seminerin ardından OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek OSTİM kümelenme yöneticileriyle bir araya geldi.
Ostim Editör
15 Mart 2022 14:15

Paola Mammola, OSTİM Teknik Üniversitesinde verdiği seminerde 20. Yüzyıldaki teknolojik gelişmelerin insan hayatında getirdiği değişiklikleri anlattı.

20. yüzyılın ikinci yarısındaki teknolojik gelişmelerin dünyada ekonomik büyümenin en önemli faktörünü temsil ettiğini ifade eden Paolo, kimya, tıp, makine otomasyonu gibi birçok alanda elde edilen sonuçların, yaşam alışkanlıklarımızı derinden etkilediğini ve dünyadaki insan varlığının kalitesini artıran yeni ürün ve hizmetlerin doğuşunu sağladığını vurguladı.

Son 20 yılı şekillendiren sektör Telekomünikasyon

2. Dünya Savaşı sonrası batı ülkelerinin Ar-Ge'deki önemli çabalarıyla ekonomik ve sosyal güçlerini oluşturdukları dönem olduğunu ifade eden Paolo Mammola, modern endüstride dünya ekonomisinin hızlı gelişimini stratejik olarak etkileyen ve son 20 yılını şekillendiren sektör olarak bilgi işlem ve telekomünikasyon sektörünün ortaya çıktığını dile getirdi.

“Üretim maliyetlerini düşürme yarışı dikkat çekiyor”

Mammola, Çin, Güney Kore, Tayvan ve Hindistan gibi gelişmekte olan doğu ekonomilerinin inanılmaz ve olağandışı bir hızla büyümesine ve bugün dünyanın batısı ile rekabet etmesine izin veren ana faktörün gelişen teknolojiye hızla uyum sağlanabilmesi olduğunu söyledi.

Paolo Mammola konuşmasına şu şekilde devam etti: “Dolayısıyla bugün, sözde küresel ekonomi ve piyasalar sisteminde tamamen birbiri ile bağlantılı bir dünyada yaşıyoruz. Üretim merkezlerinin yer değiştirmesi ile ilgili olumlu ve olumsuz etkiler ve küresel piyasadaki fiyatla rekabet edebilmek adına kârı maksimize etme ve üretim maliyetlerini düşürme yarışı dikkat çekiyor. Ancak, önce uluslararası çatışmalar, ardından gelen salgın ve enerji maliyetlerindeki ani yükseliş, uluslararası ticaret tedarik zincirini tehlikeye soktu.”

Üretim-Dağıtım Modeli Yeniden Gözden Geçirilmeli

Uluslararası gelişmelere bağlı olarak tedarik zincirinin tehlikeye girmesinin pek çok ülke için önemli bir sorun haline dönüştüğünü dile getiren Mammola, üretim ve dağıtım modelini ve olası çözümünü yeniden gözden geçirmek gerektiğini kaydetti.

Paolo Mammola, desteklenen yerel tedarik zincirine sahip imalat kümeleri, piyasada makul fiyatlarla yüksek kaliteli bir ürün için kazanç doğurabileceğini vurguladı.

Mammola, Türkiye’nin, Avrupa’ya yakın, Amerika ile iyi bir ortaklık içinde büyüyen doğu ülkeleri ve Rusya ile iyi ilişkilere sahip jeopolitik bir merkeziliğe sahip olmasının yakın bir zamanda mümkün göründüğünü dile getirdi.

OSTİM Kümelenmeleri ile bir araya geldi

Eski siyasetçi ve kamu yöneticisi Paolo Mammola, OSTİM Teknik Üniversitesindeki seminerinin ardından OSTİM OSB Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti. Mammola, ziyarette OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Zeydan, OSTİM OSB Yönetim Kurulu üyesi ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ ve OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ve OSTİM Kümelenme yöneticileriyle ile bir araya geldi.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Mammola’ya OSTİM hakkında bilgi verdi. Programda, Paolo Mammola küme yöneticileriyle iş birliği potansiyelleri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.