Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

KÜMELENME’ye OSTİM damgası

OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen OSB yöneticileri eğitim toplantısında KÜMELENME ve İnovasyon konusu işlendi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın açılışını yaptığı eğitim çalışmasına Ostim’in kümelenmeye ilişkin projeleri damgasını vurdu.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 10:22

OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen OSB yöneticileri eğitim toplantısında KÜMELENME ve İnovasyon konusu işlendi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın açılışını yaptığı eğitim çalışmasına Ostim’in kümelenmeye ilişkin projeleri damgasını vurdu.

Açılış konuşmasında, rekabet şartlarının değiştiği bir ortamda kümelenme kadar inovasyonun da çok önemli olduğunu, babadan kalma işlerle, kopyalanan tasarım ve üretimlerle iş yapmanın artık mümkün olmadığını hatırlatan Çağlayan, bakanlığın 2009 yılında ön gördüğü ar-ge bütçesinin 2 milyar YTL olduğunu söyledi.
Eğitim programı kapsamında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Danışmanı Murat Gürsoy ve diğer panelistler sunum yaptı. Gürsoy, ‘küme kavramı, nasıl küme olunur? Küme olmak bölgeye/küme oyuncularına ne kazandırır? Küme organizasyonu ve/veya süreç nasıl olmalı ve yönetilmeli’ gibi kümelenme ile ilgili birçok sorunun cevabını aktarırken küme ve inovasyon ilişkisi ile inovasyon kavramına ilişkin bilgilendirme yaptı. Türkiye’nin inovasyon performansı ve potansiyelini ise Technoplus Grup Türkiye Direktörü Şirin Elçi sundu.
Sunumların örnek vakalarla işlendiği, katılımcıların da soru-cevap şeklinde aktif olarak katıldığı toplantılarda, kümelenme konusunda en başarılı kümelenme organizasyonu ve süreci olarak Ostim-Çankaya üniversitesi işbirliği ile yürütülen İş ve İnşaat Makineleri Kümesi (İŞİM) ele alındı.
İŞİM kümelenmesinin başlangıcını, yürütülen çalışmaları ve şu an geldiği noktayı anlatan Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Güvenç yaptığı sunumda Kümelenmenin kalkınma için sadece bir araç olduğunu, asıl hedefin refah düzeyinin arttırılması için gerekli inovasyon ve nano-teknoloji olduğunu vurguladı.
Güvenç; küme olmanın kolay olmadığını bir araya gelen her yığının kümelenme olamayacağına kum tepesi ve mısır piramitleri örneği ile dikkat çekti. Ayrıca İŞİM Kümesindeki üniversite-sanayi işbirliği sürecinde yaşanan başarıları, sıkıntıları ve bu sıkıntıların nasıl aşıldığını da katılımcılarla paylaştı. Güvenç, yapılan bölgesel rekabet analizlerinin önemine de dikkat çekti. Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da; Ostim’de 4 farklı sektörde kümelenme projeleri yürütüldüğünü, Çankaya Üniversitesi ile yapılan küme çalışmasının lokomotif işlev gördüğünü dile getirdi. Aydın, “Kümelenme projeleri özverili ekip çalışmalarını ve üniversite-sanayi işbirliğini gerektiriyor. Bakanlığımızın, KOSGEB’in ve benzer kamu kurumlarının bu çalışmalara sahip çıması tabi ki önemlidir. Ancak bu süreci bir üniversitenin sahiplenmesi, hocalarımızın kendilerini inanarak bu çalışmalara adaması, liderlik etmesi daha da önemlidir. Çankaya Üniversitemiz ve sayın rektörümüz küme çalışması sürecinde takdir edilecek bir yaklaşım gösterdiler. Bu çalışmalar diğer bölgelere de örnek olacaktır” diye konuştu.
Ostim’in kümelenme konusunda belli bir noktaya geldiğini ve bu düzeyi de sürekli yükselterek yola devam ettiğini belirten Aydın, Ostim’in bu bilgi ve deneyiminin tüm OSB’lere yön göstereceğini, referans ve yol haritası olarak kullanılabileceğini belirtti.
AB projesi olarak başlatılan ve sürdürülebilirliğini devam ettiren Konya Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi, Ankara Siteler Mobilya Örneği, OSB’ler Ve Kümelenmedeki Rolleri, gibi konularda da çeşitli sunumlar yapıldı.
Toplantı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük Sanatlar ve Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım’ın 60. Hükümet programında da yer alan ve üretimin uluslararası piyasalara yönelimi, rekabet gücü ve yenilikçiliği hızlandıracak olan “Kümelenme ve İnovasyon” konularında desteklenmesi için OSB yöneticilerini bilgilendirmek ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan’ın “OSB yönetimlerinin kümelenmede önemli rol üstlenmeleri sağlanacaktır” ifadesinden yola çıkılarak yapılan toplantıda tebliğ sunan uzmanlara ve katılımcılara teşekkür konuşması ile sona erdi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.