Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Kürşad Tüzmen’in “Osmanlı” hesabı

• “Osmanlı coğrafyasında 33 ülke var. Bu ülkelerle ya dil, ya din, ya coğrafya, ya kültür bağımız var. Hepsi ortak paydalarımız olan ülkeler. Bu ülkelerle iletişim sorumuz yok. Akrabalık bağımız var. Bu ülkeler yılda 700 milyar dolarlık ithalat yapıyor. Biz bu ithalat pastasından sadece yüzde 2 pay alıyoruz. Biz bu ülkelere gireceğiz.”
Ostim Editör
02 Aralık 2011 14:31

• “Osmanlı coğrafyasında 33 ülke var. Bu ülkelerle ya dil, ya din, ya coğrafya, ya kültür bağımız var. Hepsi ortak paydalarımız olan ülkeler. Bu ülkelerle iletişim sorumuz yok. Akrabalık bağımız var. Bu ülkeler yılda 700 milyar dolarlık ithalat yapıyor. Biz bu ithalat pastasından sadece yüzde 2 pay alıyoruz. Biz bu ülkelere gireceğiz.”

Türk Girişim ve İş Dünyası OSTİM Başkanlar Konseyi toplantısı’na katılan devlet bakanı Kürşad Tüzmen, Osmanlı İmparatorluğu’na ait eski topraklar üzerinde 33 devlet bulunduğunu bu devletlerin yıllık 700 milyar dolarlık ithalat yaptıklarını, Türkiye’nin ülkelerin toplam ithalatlarındaki payının ancak %2 olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı Tüzmen ekonomide kötü tablo çizmeye gerek olmadığını, ekonomide genel olarak 2003 yılından sonraki devrede büyük atılım yapıldığını, Türkiye’nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğunu söyledi.

TÜzmen, Türkiye’nin ihracatta 26. sıradan 22. sıraya yükseldiğini, 14. büyük ithalatçı olduğunu, dış ticaret hacminin 160 milyar doları bulduğunu söyledi. Tüzmen “Bu hacimler uluslar arası görüşmelerde etkili oluyor. Ülkeler de kendi pazar paylarını düşünüyor. Ekonomik alanda rekabetçi olmak zorundayız.bilim ve teknoloji alanında ilerlerde olmak zorundayız” diye konuştu.

2004 yılında rekor bir büyüme yakalandığını,. 2005’te bu düşse de yine yüzde 5 dolayında büyüme sağlanacağını anlatan Tüzmen, “Yatırım açlığı her yıl biraz daha gideriliyor. İhraç ettiğimiz ürün nitelikleri değişiyor. Tarım ürünlerinden işlenmiş tarımsal ürünler dönemine geçildi. 5 milyar dolarlık ihracat yerine 80 milyar dolarlık ihracat rakamları konuşuyoruz.

Sanayicilerimizi katma değeri yüksek ürünlere yönlendirmemiz gerekiyor. Ofis malzemeleri, otomotiv, telekomünikasyon, gelişmiş makineler ihracatımızda belli oranlarda yükselmeye başladı” dedi. Tüzmen şunları söyledi: “Komşu ülkelere yönelik ihracat stratejimizi değiştirdik. Yunanistan’la, Bulgaristan’la, İran’la, Irak’la Suriye ve hatta Rusya ile sorunlarımız vardı. Bu sorunlarla boğuşurken, bu ülkelere ziyaretler yaparak ticaret hacmini genişlettik. Afrika ülkelerinin adı bile geçmiyordu, şimdi 4.5 milyar dolarlık ihracata ulaştık. Asya Pasifik bölgesine girdik. Bu ülkeler toplam 2.2 trilyon dolarlık ithalat yapıyor. Yaşadığımız bu Osmanlı coğrafyasında 33 ülke var. Bu ülkelerle ya dil, ya din, ya coğrafya, ya kültür bağımız var. Hepsi ortak paydalarımız olan ülkeler. Bu ülkelerle iletişim sorumuz yok. Akrabalık bağımız var. Bu ülkeler yılda 700 milyar dolarlık ithalat yapıyor. Biz bu ithalat pastasından sadece yüzde 2 pay alıyoruz. Biz bu ülkelere gireceğiz.”

100. yılda 500 milyar dolar
“Türkiye cumhuriyetin 100. Yılında 500 milyar dolarlık ihracat yapmasını hedefliyoruz. Bu hedefe kendimizi hazırlamalıyız. Her seferinde daha iyisini, daha kalitelisini üretmeliyiz. Dünyadaki eğilimleri iyi takip edeceğiz. Yoksa bizim ürettiğimiz mal ve hizmetlerin aynısını başka ülkeler de üretiyor. Dünya ticaret hacminde ülkemiz bu yıl ilk kez yüzde 1 pay alabildi. Daha önce bu rakam binde 2, binde 3 olarak telaffuz ediliyordu. 1’i bulduk. Şimdi önüne sıfırları koymak sizin ve bizim ortak işimiz.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.