Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Laboratuar akredite edildi

Türkiye’nin en büyük çevre laboratuarı Sincan’da...
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Türkiye’nin en büyük çevre laboratuarı Sincan’da...

Sincan OSB’de kurulan Türkiye’nin en büyük çevre laboratuarı yüzden fazla alanda akredite edildi. Ankara Sanayi Odası ve KOSGEB işbirliği ile kurulan laboratuar için Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın da katıldığı Akreditasyon Sertifika töreni düzenlendi.
Sincan ASO-KOSGEB Çevre Laboratuarı sertifika törenine Bakan Çağlayan’la birlikte ASO Yöneticileri ile çok sayıda sanayici de katıldı. Çağlayan, ASO’nun sosyal sorumluluk duygusu ile hayata geçirdiği çevre laboratuarı ile sanayicinin çevre düşmanı olduğu yolundaki imajı değiştirdiğini söyledi.
Çağlayan, “Bugün çevresine saygılı ve duyarlı bir sanayici var. Laboratuarın 111 konuda analiz yapabilmesi ne yönelik akredite olması büyük başarı. Çevre sorunu mevzuat sorunu değil, insanlık sorunudur. Türkiye’deki diğer OSB’lerin de çevre konusunda duyarlı olduklarını görüyoruz. Biz bakanlık olarak OSB’lerimizin daha rahat çalışması için yasal düzenlemeleri yapıyoruz” diye konuştu.
Dünyanın birçok alanda yeniden yapılandığını, Türkiye’nin de bu yapılanma aşamasını yaşadığını vurgulayan Çağlayan, dünyanın ekolojik dengesinin değiştiğini hatırlatarak kalkınmanın sürdürülebilir olmasının önemine değindi. Dünyanın başında enerji ve gıda gibi iki önemli bela olduğunu belirten Çağlayan, “ülkeler birbirlerine adeta enflasyon ihraç ediyor. Bununla başa edebilmek için çabalıyoruz. Amacımız dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek. İhracatta yakaladığımız başarı bize umut veriyor” dedi.
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de, laboratuarın Ankara ve Türkiye’ye hizmet verdiğini, 15 bin parametrenin analizinin yapıldığını anlattı. Özdebir, ASO OSB olarak çevreye duyarlı olduklarını ve bölgenin karbondioksit zararını azaltmak için yoğun bir ağaçlandırma kampanyası başlattıklarını söyledi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.