Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Libya Ostim’den Eğitim Desteği Bekliyor

Devrim sonrası her alanda yeniden yapılanma sürecine giren Libya, OSTİM’in tecrübelerinden yararlanmak istiyor.
Ostim Editör
30 Kasım 2012 17:58

Devrim sonrası her alanda yeniden yapılanma sürecine giren Libya, OSTİM’in tecrübelerinden yararlanmak istiyor.

Çeşitli incelemelerde ve ortak çalışmalarda bulunmak üzere ODEM’e (OSTİM Danışmanlık ve Eğitim Merkezi) gelen Libya Personel Yapılandırma İdaresi Müdürü Fethiye Menfur Ali, Mesleki Eğitim İdaresi Koordinatörü Bilkasım Muhammed Musa ve Mustafa Tarhuni OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ı ziyaretlerinde OSTİM’den mesleki eğitim desteği istedi.

“Bize en yakın ülkesiniz”
OSTİM’in mesleki eğitim, üretim, istihdam ve ülke ekonomisine olan katkılarını yakından tanıma fırsatı bulan Fethiye Menfur Ali, Libya’nın savaş sonrası yeniden yapılanmasında Türkiye’nin önemli rolü olacağını ifade etti. Libyalı yetkili, OSTİM modeline benzer bir oluşumun kendi ülkelerinde de kurulmasını istediklerini söyledi.

Mesleki eğitim aşamasında OSTİM’den destek beklediklerini de aktaran Fethiye Menfur Ali, “Alınan eğitimin pratiği olmalı ki nitelikli elemanın kazandırılmasında katkısı olsun. Savaşta yaş ortalaması 22 olan 55 bin insan hayatını kaybetti. Devrim sonrası bizim öncelikli sorunumuz eğitim. İnsanlarımızda diploma var ama mesleğini tam anlamıyla yapmasını bilmiyor. Savaşan 25 bin vatandaşımızı sivil hayata adapte etmek ve topluma kazandırmak istiyoruz. Türkiye her yönüyle Libya’ya en yakın ülke. OSTİM’deki eğitim modelini Libya’da nasıl hayata geçirebiliriz; bunu düşünüyoruz. Hatta OSTİM’in bir şubesinin Libya’da olmasını arzu ediyoruz.” dedi.

OSTİM Yönetim Kurulu başkanı Orhan Aydın da eğitimin mutlaka pratiğe dönüşmesi gerektiğini dile getirdi. Vasıf kazandırmak ve diploma almakla, beceri kazandırmanın farklılığına dikkat çeken Aydın, “Meslek eğitiminin mutlaka uygulamayla buluşması gerekiyor. Bölgemizde 50 bin çalışan var, onların mesleki gelişimleri de bizim gündemimizdeki bir konu. Biz burada yaptıklarımızı, dostlarımız için de yapabiliriz” dedi.

İlk yıl 300 kişi eğitime alınacak
Heyet üyeleri, OSTİM Yatırım ve OSTİM Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (ODEM) nezdindeki temaslarında, önümüzdeki süreçte OSTİM’de gerçekleştirilmesi planlanan mesleki eğitim faaliyetlerinin, ülkelerinde de bir model olarak sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için işbirliği yapmak istediklerini ifade ettiler.
ODEM Genel Müdürü M. Burcu Öztürk, Libya Hükümeti’nin yeniden yapılandırma sürecinde, mesleği olmayan vatandaşlarına meslek edindirmek, ülkede mesleki eğitim altyapısını tesis etmek ve toplumsal olarak yeni bir yapılanma sağlamak üzere çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. Öztürk, “2013 yılı başlarından itibaren ilk etapta İnşaat sektörüne yönelik olmak üzere mesleki eğitim programlarının başlatılmasını planlıyoruz. 40’ar kişilik gruplar halinde verilmesi planlanan mesleki eğitim programları çerçevesinde ilk yıl yaklaşık 300 kişinin mesleki eğitim sürecine tabi tutulacağını söyleyebiliriz.” dedi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.