Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Libya’ya Mesleki Eğitim OSTİM’den

OSTİM, eğitim alanındaki bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor. Libya, OSTİM Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (ODEM) tarafından tekliflendirilen görüşmelerin; işbirliği çerçevesine alınması ve ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden geliştirilmesi amacıyla OSTİM’le İyi Niyet Anlaşması imzaladı.
Ostim Editör
17 Ağustos 2013 12:20

OSTİM, eğitim alanındaki bilgi ve tecrübelerini paylaşmaya devam ediyor. Yeniden yapılanma sürecinde, nitelikli işgücünü artırarak işsizliğe çözüm arayan Libya, OSTİM Danışmanlık ve Eğitim Merkezi (ODEM) tarafından tekliflendirilen görüşmelerin; işbirliği çerçevesine alınması ve ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden geliştirilmesi amacıyla OSTİM’le İyi Niyet Anlaşması imzaladı.

Anlaşmaya Libya adına Muharipler Kurulu Genel Müdürü Mustafa Elsagezli, OSTİM adına Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, çözüm ortağı olarak ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi adına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu imza attı.

Eğitim ve istihdam birlikteliği
İmza töreninden önce OSTİM’in yapılanmasını tanıtan, genel üretim alanları ve eğitim imkanları hakkında bilgiler veren OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, ”Libya’ya kurum olarak ilgimiz devam ediyor. Özellikle mesleki eğitim konusunda faklı zamanlarda Libyalı yetkililerle temaslarımız oldu. Katkı vermeye hazırız.” dedi.

ODEM’in etkinliklerine ayrıntılı olarak değinen Aydın, kuruluşun çok yönlü çalışmaları olduğuna temas etti. Firmaların ihtiyaç duyduğu meslek eğitimi, nitelikli işgücü yetiştirilmesi, danışmanlık ve üniversitelerle işbirliklerinin ODEM tarafından yürütüldüğünü kaydeden Başkan Aydın, eğitim modelinin farklı yönlerin anlattı. Aydın, “Sadece eğitimle sınırlı tutmuyoruz; ihtiyacı tespit ediyor, programı belirliyor ve istihdamı birlikte planlıyoruz. İstihdam, eğitim, nitelik kazandırma ve pratik uygulamanın ardından adayları işletmelerle buluşturuyoruz.” dedi.

İhtiyaç tespit edilecek
Linbya Muharipler Kurulu Genel Müdürü Mustafa Elsagezli ise eğitimle ilgili alanlarda öncelikle kapasite geliştirme konusunu ele alacaklarını açıkladı. Libya’da farklı branşlarda ve eğitim seviyelerinde kişiler olduğunu hatırlatan Elsagezli, işsiz nüfusa odaklanacaklarını söyledi. Genel Müdürü Mustafa Elsagezli, “Biz şu anda bahsettiğimiz kişilerle ilgili değerlendirme ve oryantasyon sürecini hedefliyoruz. Diğer taraftan bu kişilerin ne tür eğitimlere ihtiyaçları olabileceğini tespit etmeye çalışacağız. Bunu sağladıktan sonra da işyeri eğitimi, ardından da bu kişilerin ilgili alanlarda iş sahibi olmaları için imkan sağlamak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özel program talebi
Yıl sonuna kadar birkaç ülkede pilot uygulama başlatacaklarını ve 200-300 kişilik hedef grupları planladıklarını anlatan Mustafa Elsagezli şöyle devam etti: “Bunları Libya’da iş yapan firmaların ihtiyaçları doğrultusunda, ileride o firmalarda istihdam edebilecek şekilde yetiştirmek istiyoruz. Ayrıca kendi işlerini de kurabilecekleri şekilde bir yönlendirmeyi de hedefliyoruz. OSTİM’den bize özel bir program geliştirmesini istiyoruz. Farklı sektörlerden 20-25 kişilik gruplar olabilir. Bahsettiğim kişiler bir iki ay Libya’da ön oryantasyon eğitiminde geçsinler istiyoruz, daha sonra bir yıllık Türkiye’de eğitimden geçsin istiyoruz.“

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.