Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Marka Çıkarma Zamanı Gelmiştir”

İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, “Marka çıkarma zamanı gelmiştir. Dünyada pazar payını kapacak ürünleri birlikte üretmeyi hedeflememiz gerekiyor.” dedi.
Ostim Editör
06 Şubat 2014 10:49

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), 2013 yılı değerlendirme toplantısı düzenledi. Kümenin bir yıllık faaliyetlerinin ve hedeflerinin anlatıldığı toplantıda URGE projeleriyle birlikte markalaşmaya gidilmesi gerektiği görüşü öne çıktı. İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, “Marka çıkarma zamanı gelmiştir. Dünyada pazar payını kapacak ürünleri birlikte üretmeyi hedeflememiz gerekiyor.” dedi.

OSTİM’de kümelenme adımlarının ilklerinden İŞİM, 2013 yılı faaliyetlerini Değerlendirme Toplantısı’nda masaya yatırdı. Toplantıya Çankaya Üniversitesi Rektörü ve İŞİM Kümesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Somali Büyükelçi Vekili ve Birinci Müsteşarı Ahmet Daahir Mohammed, Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği Ankara Şube Başkanı Serhat Esen ve küme üyesi firmalar katıldı.

Yüzde 25 büyüdü
İş ve inşaat makineleri sektöründe üretim yapan firmalarıyla birlikte 2013’ü yoğun bir gündemle tamamlayan İŞİM, bir yıla sığdırdığı başarılı faaliyetlerini paylaştı. Geçen yıl yüzde 25 artışla üye sayısının 112’ye ulaştığını kaydeden Küme Koordinatörü Fevzi Gökalp, T.C. Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) tebliği kapsamında iki URGE projesinin yürütüldüğünü hatırlattı.

Gökalp, dünyanın en büyük Bauma Almanya ve Bauma Afrika olmak üzere 2 uluslararası fuara katıldıklarını; yurt içinde de Komatek Fuarı, Uluslararası İş Makineleri Kongresi ve Türkiye Tünelcilik Semineri’nde ortak stantla temsil edildiklerini dile getirdi. Fevzi Gökalp şunları vurguladı: “Bu platformlarda özellikle ikili iş görüşmeleri de yapılması gerekiyor. Amaç sadece fuarı ziyaret edip dönmek değil oradan iş çıkarmaktır. Ayrıca 2014 yılı içinde yeni URGE projesine başvuru çalışmalarımız da devam ediyor.”

URGE Yöneticileri Esma Akyüz ve Merve Aksakal da projelerine ilişkin detaylara değindi. URGE projelerinin, küme üyesi firmaların ihracatını artırmaya yönelik destek fırsatları sunduğunu belirten Esma Akyüz, İŞİM 1. URGE projesi kapsamında Almanya Münih’te düzenlenen Bauma İnşaat Makineleri, İnşaat Malzemesi Makineleri, İnşaat araçları ve Madencilik İhtisas Fuarı’na 17 firma ile katıldıklarını ve iki günde 179 ikili iş görüşmesi gerçekleştirdiklerinin altını çizdi. Akyüz, “Firmalarımız henüz fuardayken sipariş aldılar, temsilcilik anlaşmaları imzaladılar.” dedi.

Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde düzenlenen Bauma Afrika Fuarı’nda 17 firma ile yer aldıklarını anımsatan Merve Aksakal, Afrika Kıtası’nın önemine işaret etti. Aksakal, “Afrika, üreticilerimiz için parlayan bir pazar. İŞİM olarak ilk defa bu fuara 60 m2 stantla katıldık ve 186 ikili iş görüşmesine imza attık.” diye konuştu.

“Yurtdışında temsilcilik açabilirsiniz”
Avrasya Sanayici ve İş Adamları Derneği Ankara Şube Başkanı Serhat Esen ise sektörde kümelenmenin son derece doğru bir karar olduğunu vurguladı. Küme çalışmalarının gönüllülük esasına dayandığını kaydeden Esen şunları kaydetti: “Devlet bir yere kadar destek verir ama asıl temel nokta sizin kendi içinizdeki kaynaşmanız ve sinerjinizdir. Bu kaynaşmayı maddi manevi yapmadığınız müddetçe yürümeniz mümkün değil. Arzu ederim ki İŞİM yurt dışında temsilcilik açarak büyüsün.”

Yüzyılın fırsatlar kıtası
Toplantının uluslararası konuklarından Somali Büyükelçi Vekili ve Birinci Müsteşarı Ahmet Daahir Mohammed Somali’deki yatırım ortamından bahsetti. Afrika’nın enerji ve maden başta olmak üzere pek çok sektörde zengin bir potansiyele sahip olduğunu bildiren Mohammed, “Afrika, önümüzdeki yüzyılın fırsatlar kıtası. Şu anda Afrika’da çok büyük küresel oyuncular yer almaya başladı. Örneğin Japonya Cumhurbaşkanı Afrika’da 3 ülkeyi ziyaret etti; asıl amaç ticaret ve iş yapmak.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile olan ilişkilerinden duydukları memnuniyeti de dile getiren Somalili diplomat, “Son üç yılda gelen yardım ve desteklerden ötürü Türkiye’ye minnettarız. 2011’den beri pek çok şey değişti, şu anda yeni bir yüzle buradayız. Bu yeni yüzümüzle 2011 den bu yana Somali olarak büyük gelişmelere, inşaat ve yapılanmalara ağırlık verdik. Türk iş adamlarını, ülkemizdeki yatırım fırsatlarının altını çizerek davet etmek istiyorum.” dedi.

Programda ayrıca Çankaya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü İlyas Yılmazyıldız ve ODTÜ OSTİM Teknokent yetkilisi Ali Varol da üniversite-sanayi işbirliği ve bu kapsamda yapılabilecek projelerle ilgili bilgiler verdi.

İşbirliği-güçbirliği ilkesi ile bir araya geldiklerini hatırlatan İŞİM Yönetim Kurulu Üyesi Halide Rasim ise, “İlk amacımız, devletin dış ticaret ve politikalarından faydalanmaktı. Bütün küme üyelerinin yararına olacak faaliyetleri de çeşitlendirmek niyetindeyiz.” dedi.

Hedef marka çıkarmak
Toplantının gündemine damga vuran değerlendirme, Çankaya Üniversitesi Rektörü ve İŞİM Kümesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç’ten geldi. Kümenin kuruluşunun üzerinden 7 yıl geçtiğini hatırlatan Güvenç, “Ayakta kalabilmek için birlikte yerli markalar çıkartıp dünyada pazar payı yakalayacak ürünleri üretmeyi mutlaka hedeflemeliyiz.” sözleriyle “Artık marka zamanı!” mesajını verdi.
Markalaşmanın kümenin devamında önemli rol oynadığını anlatan Prof. Dr. Güvenç, firmalara, “İŞİM’deki çalışmanın hedefinde büyük bir iş makinesinin özellikle ithalatı bol olan, çokça yapılan, katma değeri ve parasal değeri yüksek bir ürünün üretilmesine karar verelim. O ürünün, ürün ağacını oluşturalım. Parçalarına ayıralım ve her bir parçayı kimler yapabilir onları belirleyelim. Maliyetini çıkaralım ve o maliyeti projelendirip devletin destek projelerine onunla başvuralım.” önerisini yaptı.

Raylı sistemlerde yerli vagon üretmek için proje ekibi oluşturulmaya başlandığını hatırlatan Ziya Burhanettin Güvenç, “2 bin parçası olan vagonun her bir parçası için ayrı takımlar oluşturuldu. İŞİM Kümesi’nde de böyle bir çalışma yaparak yerli iş makinesi çalışmalarına başlamalıyız.” dedi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.