Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Medikal Sanayicileri Yeni Pazarlara Açılıyor

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, medikal sektöründe dünyanın önde gelen fuarlarından Dubai’de düzenlenen Arab Health 2020’ye katıldı. Küme üyeleri fuarda, hedef pazarları olan Afrika, Orta Doğu, Nijerya, Cezayir, Avrupa ülkeleri ve Hindistan’dan önemli medikal firmaları ve iş insanlarıyla bir araya geldi.
Ostim Editör
11 Şubat 2020 16:34

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile yürüttüğü 3. Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi kapsamında 26-31 Ocak 2020 tarihleri arasında medikal sektöründe dünyanın önde gelen fuarlarında Dubai Arab Health 2020’de iş birliği ve ticari bağlantı olanaklarını masaya yatırdı.

64 ülkeden 4.250 firma katılım sağlarken 55.000’in üzerinde sağlık sektörü profesyonelinin ziyaret ettiği fuara, Türkiye’den 64 firma milli katılım ile 85 firma bireysel katılım ile fuarın 10 ayrı salonunda yer aldı. Ana ürün kategorileri olan; tıbbi ekipman ve cihazlar, görüntüleme ve teşhis, tek kullanımlık ürünler ve tüketim malları, önleyici ve teşhis sonrası tedaviler, sağlık ve genel hizmetler, BT sistemleri ve çözümleri, sağlık altyapısı ve varlıkları, ortopedi ve fizyoterapi/rehabilitasyon olmak üzere sekiz alana ayrılan fuarda, firmalar bu alanlara göre konumlandırıldı.

Macaristan’dan Brezilya’ya geniş kapsamlı toplantılar

Etkinliğe, firmalarının ihracatlarını geliştirmek, uluslararası müşterilerle ilişkilerini artırmak, sektörel eğilimleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek üzere 11 üye firmasından 14 temsilciyle katılan Küme, 3. URGE projesi kapsamında belirlenen hedef pazarları; Afrika, Orta Doğu, Nijerya, Cezayir, Avrupa ülkeleri ve Hindistan’dan önemli medikal firmaları ve iş insanlarıyla da bir araya geldi.

Türkiye Sağlık Kümelenmeleri İşbirliği Platformu üyesi olan; OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, Samsun Mediküm ve İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi (İSEK) fuar alanındaki Türkiye pavilyonunda bir araya geldi. Platform üyeleri sektörle ilgili belirlenen hedefler ve yol haritasını değerlendirdi.

Ataşe bilgilendirdi

Küme, fuar temaslarının yanı sıra Türkiye Ticaret Merkezi'nde, T.C. Dubai Ticaret Ataşeliği'nin bilgilendirme toplantısına katıldı. OSTİM’li sanayiciler, Dubai Ticaret Ataşesi Hasan Önal'dan, Birleşik Arap Emirlikleri ve körfez ülkelerinde sektörle ilgili güncel gelişmeler hakkında bilgi aldı. Önal, pazara girişle ilgili kritik noktalar ve iş fırsatlarından bahsetti. Programda Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren büyük bir hastane şirketleri grubu yetkilisi Dr. Fatih Mehmet Gül de Arap pazarını anlattı. T.C. Dubai Başkonsolosu Mustafa İlker Kılıç, toplantının sınında bölge pazarları hakkındaki öneri ve temennilerini paylaştı.

Macar sanayiciler

Küme temsilcileri, fuarda, 2019’da OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi ile iş birliği protokolü imzalayan Macaristan Mediklaszter Kümelenmesi ile de bir araya gelerek iş birliği olanaklarını görüştü.

Macaristan İhracatı Teşvik Ajansı’nı (HEPA) da konuk eden heyet, Macar firmalarının Orta Asya ve Orta Doğu pazarına girmek için Türk firmalarıyla iş birliğine hazır oldukları mesajını aldı. Toplantıda, Türk firmalarının da üretimlerinin bir kısmını Macaristan’a kaydırarak Avrupa pazarına AB markalı ürünler ile girebileceği görüşü dile getirildi.  

Dubai Arab Helath 2020’de Brezilya Tıbbi Cihaz Üreticileri Derneği (ABIMO), OSTİM heyetine, Türk firmalarının Güney Amerika pazarına girişte dikkat etmesi gereken konular ve bölgede sektörle ilgili düzenlenen fuar ve benzeri organizasyonları aktardı.

Görüşler

 • Mustafa Pektaş - Mixta Ltd. Üretim Müdürü: Ürünlerimizi teknolojik olarak üretmek ve geliştirmek için fikirler aldık. Bu faaliyetin çok uygun olduğunu düşünüyorum ve çok memnun kaldım.
 • Aysu Öztürk - Medster Ltd. Genel Müdürü: Genel olarak yapılan ziyaretler ve edinilen bilgiler amaca ve hedefe uygun gerçekleşti. Görüşülen firmalarla iş birliği yapılacaktır.
 • Hüseyin Aydıngün - TMS Tıbbi Cihazlar Üretim Müdürü: Beklentilerimin ötesinde bir etkinlik oldu. Ziyaret sırasında, daha önceden titizlikle hazırlanmış program profesyonel ve özenli bir şekilde uygulandı.
 • Acar Özdemir - Medispo Ltd. Genel Müdürü: Dubai etkinliği, bu fuara katılmanın gerekliliğini bize öğretti. Organizasyon gayet güzel ve yeterliydi.
 • Yılmaz Salık - Mixta A.Ş. Genel Müdürü: Ticaret Ataşeliğimizin güncel bilgileri çok faydalı oldu. Yeni müşteriler kazandığımız ve bize vizyon katan buna benzer faaliyetlerin sürekli olmasını dilerim.
 • Gizem Kara - Etkin Tıbbi Cihazlar Yönetim Kurulu Üyesi: Yapılan ticari ağ oluşturma etkinliği ile yeni yetkili kişilerle tanışılarak bağlantıya geçildi. Organize edilen bu yurt dışı pazarlama faaliyeti, şirketimizin ihracat anlamında gelişmesinde büyük yarar sağlayacak.
 • Hasan Hüseyin Kara - Etkin Tıbbi Cihazlar Genel Müdürü: Bölge hakkında doyurucu ve tatmin edici bilgilendirmeler yapıldı. Bu organizasyona katkısı olan herkese teşekkür ederiz.
 • Banu Deniz Acar - Medispo Ltd. CEO: Bu fuara daha önce de ziyaretçi olarak gitmiştik ancak Ur-Ge projesi kapsamında gitmenin bazı avantajları olduğunu bu yıl daha net fark ettik. Bu faaliyetin gayet faydalı olduğunu düşünüyoruz.
 • Okan Şerif Akman - Royal A.Ş. Genel Müdürü: Fuar organizasyonu, medikal sektörün dünyada geldiği yeri görebilmemiz açısından çok faydalı oldu. Yaptığımız görüşmelerden olumlu dönüşler bekliyoruz.
 • Pervin Akarsu - Akmeda Ltd. Genel Müdürü: Bizim gibi üreticiler için bütün devlet destekli programlar büyük önem taşıyor. İhracat odaklı bu faaliyetler KOBİ’lerin ihracatının artırılmasına olanak sağlar.
 • Ercan Çalış - ERC Sağlık Ltd. Genel Müdürü: Genel itibariyle güzel organize edilmiş bir programdı. Dubai Arab Health Fuarı, hitap ettiği pazarın çok geniş olmasından dolayı güzel iş imkanları sunmaktadır.
İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.