Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Metro’da Büyükşehir-Ostim işbirliği

Ankara Metrosu’nun yedek parçaları ve vagonlarının üretimi ile yenileme çalışmaları Ostim’de yapılacak. Konuyla ilgili ilk görüşmeler Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile Ostim OSB yönetimi ve bölge sanayicileri arasında yapılarak projeye start verildi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Ankara Metrosu’nun yedek parçaları ve vagonlarının üretimi ile yenileme çalışmaları Ostim’de yapılacak. Konuyla ilgili ilk görüşmeler Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile Ostim OSB yönetimi ve bölge sanayicileri arasında yapılarak projeye start verildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve beraberindeki Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Ostim Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. İlk olarak Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ile OSB’nin yeni hizmet binasında görüşen Başkan Gökçek, “yeşil bina” olarak adlandırılan yapı hakkında bilgi aldı. Orhan Aydın, yeni binalarında alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullandıklarını belirterek, hizmet binasının örnek teşkil ettiğini vurguladı. Ostim’de yapılan çalışmalardan dolayı Başkan Aydın’ı ve OSB yetkililerini kutlayan Melih Gökçek, Ostim’de yapılacak asfalt ve alt yapı çalışmaları için açık çek verdi. Gökçek, “Ostim’de yapılması gereken her ne varsa üzerimize düşeni yaparız. Biz kendi sanayicimizin üretimini, istihdamını desteklemek zorundayız” dedi.

Gökçek sanayicilerle buluştu
Hizmet binasındaki görüşmenin ardından Başkan Gökçek, firma ziyaretleri gerçekleştirdi. Gökçek, firma yetkililerinden ayrıntılı bilgiler alarak üretilen malzemeleri yakından inceledi. Büyükşehir Belediyesi ile Ostim arasındaki görüşmenin temel konusu ise Ankara metrosunun yedek parçalarının ve vagonlarının üretilmesine yönelik idi. Bu konuda Ostimli sanayicilerle bir araya gelen Başkan Gökçek, yerli üreticinin, Türk sanayicisinin yanında yer almak istediklerini kaydetti.

Ankara metronun merkezi olsun
Ostim Organize Sanayi Bölgesi hizmet binası eğitim salonunda metro yedek parçaları ve vagonları konularında çalışma yapabilecek sanayicilerle buluşan Başkan Gökçek, Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve sanayicileri dinledi. Başkan Aydın, yerli imkânların harekete geçirilmesi ve bu noktada firmalara destek olunması gerektiğine işaret ederek, “Kümelenme faaliyetleri yapıyoruz. Üniversiteleri, araştırma kurumlarını, kamu kurum kuruluşlarımızı ve firmalarımızı bir araya getiriyoruz. Amacımız yapılacak işle alakalı bütün aktörleri buluşturmak” dedi. Ankara Metrosu’nun sadece yedek parçalarının değil, metronun kendisinin Ostim’de yapılabileceğinin altını çizerek, “Diğer şehirlerin metrolarını da burada yapıp Ankara’dan gönderelim. Burayı bir merkez haline getirelim” dedi.

Projenin startı verildi
Başkan Aydın’ın konuşmasının ardından Ostim Yatırım A.Ş. Proje Koordinatörü Abdullah Çörtü, Ostim’de metro konusunda yapılan çalışmalara ilişkin Başkan Melih Gökçek’e sine-vizyon eşliğinde bilgi verdi. Sunumun ardından firma temsilcilerinin de konu hakkındaki düşüncelerini alan Başkan Gökçek, Ankara Metrosu’nun yedek parçalarının ve vagonlarının Ostim’de üretilmesine yönelik projenin startını verdi.

Çalışma Grubu oluşturuldu
Komple vagon yapımı ve yedek parça üretimi olmak üzere iki ana başlık altında şekillenecek olan projenin işleyişini yürütmek üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ostim Organize Sanayi Bölgesi yetkililerinin katılımıyla bir çalışma grubu oluşturuldu. Proje kapsamında Ar-Ge’si yapılıp geliştirilebilecek parçalar üzerine de çalışma yapılacak.

Gökçek: Altyapı desteğine hazırız.

Gökçek’in kurmayları ile birlikte geldiği Ostim’de yol, asfalt, kavşak, köprü gibi altyapı sorunları da değerlendirildi. Başkan Gökçek, “OSB yasası dolayısı ile bizim hizmet sunmamızda bazı sıkıntılar oldu ve hizmetlerde bir kopukluk yaşadık. Bu durum bölgeye zarar veriyor, biz de üzülüyoruz. Altyapı olursa, üst yapı çalışmasını zaten bölge yönetimi ve sanayiciler başarıyor. Asfalt ve yollar konusunda da pratik çözüm getirmeliyiz. Biz bu hizmetler konusunda da size açık çek veriyoruz” diye konuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.