Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Metroloji ve Kalibrasyon’la tanışıyoruz

Ostim OSB yetkilileri bölge firmalarının kalibrasyon hizmeti ve ilgili eğitimler konusundaki sıkıntılarının giderileceğini, hizmet ve ölçüm kalitesinin artacağını söylediler.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

•Ostim OSB yetkilileri bölge firmalarının kalibrasyon hizmeti ve ilgili eğitimler konusundaki sıkıntılarının giderileceğini, hizmet ve ölçüm kalitesinin artacağını söylediler.

TSE Kalibrasyon Merkezi’nin bir şubesi de Ostim’de açılacak. TSE-Sojuzstest Meroloji ve Kalibrasyon Merkezi Genel Müdürü Süleyman Selim Ulaş, sanayi siteleri ile başlattıkları çalışmaları, Ostim Organize Sanayi Bölgesi ile de sürdüreceklerini söyledi.
Üretim ve hizmet sektöründeki kurum ve kuruluşların uluslararası platformda saygınlığının korunması için bir anlamda ölçüm güvenilirliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Ulaş, “Kalibrasyonun öneminin giderek artması ve firmaların kaliteli hizmet veren akredite kalibrasyon laboratuarlarına yönelmeleri sonucunu doğurmuştur. Avrupa Birliği sürecinde kurum ve kuruluşların laboratuarlarının akreditasyonunun zorunlu hale gelmesi de bu yöndeki çalışmaların daha ciddi ve kaliteli yapılması gerekliliğini bir kez daha ortaya koymuş bulunmaktadır” dedi.
Kurum ve kuruluşların, bu konudaki ihtiyaçlarını ve problemlerini gidermek amacıyla 1993 yılında kurulan ve bir kamu kuruluşu olan TSE Sojuztest Metroloji ve Kalibrasyon Merkezi’nin Kayseri, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Konya, Ankara’da şubeleri bulunuyor.

Metroloji Ve Kalibrasyon Nedir ?
Ne İçin Gereklidir?
Süleyman Selim Ulaş TSE Sojuztest Metroloji ve Kalibrasyon Merkezi’nin Metrolojinin ve Kalibrasyonun, dünyada ve ülkemizde neden gerekli olduğu konusuna kısaca temas etmekte fayda vardır. Öncelikle neden metroloji ve kalibrasyona ihtiyaç duyulmuştur ve neden duyulmak zorundadır? Bu soruların cevabını vermek için bir kaç olayı burada zikretmekte fayda vardır. - Acaba insanlar, doğru ölçmeyen bir tıbbi teşhis veya tedavi cihazı ile muayene olmak veya tedavi olmak isterler mi? - Acaba bakkalınızdan, marketinizden aldığınız,maddelerin yanlış ölçen bir terazide tartılması nı nasıl karşılarsınız ? - Acaba, yükseklik göstergesi hatalı çalışan bir uçakla yolculuk etmek ister misiniz? - Acaba hangi işadamı hatalı ölçen bir cihazdan dolayı maddi ve manevi kayıplarına kayıtsız kalabilir? - Acaba evlerimizde kullanılan elektrik, su ve doğalgaz gibi hizmetlerin ücretlendirilmesine esas teşkil edecek olan sayaçların hatalı çalışmasını kabullenebilir miyiz? Bu örneklerin sayısını o kadar çoğaltmak mümkündür ki bir de bakarsınız bu ölçme işlemi hayatımızın her noktasında bizimle birlikte mevcut ve hayatımızın vazgeçilmez parçasıdır. O halde doğru ve güvenilir bir ölçme işlemi hayatımızda çok önemli bir yere sahipti. Doğru ve güvenilir ölçme faaliyetleri ilmi, ticari, ahlaki ve sosyal boyutları olan ve sağlanamaması durumunda ailevi, toplumsal, bölgesel, milli ve milletlerarası ilişkileri etkileyecek öneme haiz teknik ve sosyal tarafları olan bir konudur.

Doğru ve güvenilir ölçme faaliyetlerinin işte bu yönleri de dikkate alındığında, her bireyin, her firmanın, her eyalet ve ilin birbirinden bağımsız bir ölçme sistemine sahip olmalarının belki kendi dar ve dışa açık olmayan topluluklar için problem oluşmayacak ama karşılıklı ilişkiler sözkonusu olunca, anlaşılacak ortak bir dilden daha önemli olacak ortak bir ölçme sistemi ve birimlerine gerek olduğu açıktır. Tabii her toplumun, her ferdin ölçme faaliyetlerinden farklı seviyede ve farklı fiziksel birimlerde ilişkisi vardır. Bu ifadeyi netleştirmek için şu örneği verebiliriz. Fırıncıdan ekmek alan bir insanın ekmeğin ağırlığının doğru olmasını istediği gibi, uzay araştırmalarına destek veren bir müesesede, veya mikroçip teknolojisinde bir parçanın uzunluğunu belirlemek de doğru ve güvenilir ölçme işlemlerinin farklı seviye ve konularda hemen her kesimden insanı etkilediği açıktır. İlgilenenler bu hizmete ilişkin detaylı bilgiyi http://www.tse.org.tr/Turkish/stweb/kalib.asp adresimizden edinebilirler.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.