Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Metro’yu neden biz yapmıyoruz?”

Ostim Vakfı Yöneticisi ve Sanayici Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan ilgili bakanlıkları ve yerel yöneticileri önümüzdeki süreçte devam edecek metro inşaatlarında yerli imalât payını artırmak için önlem almaya çağırdı. Çelikdoğan, metro sistemleri için “Ostim hazır” mesajı verdi.
Ostim Editör
13 Aralık 2011 00:00

Ostim Vakfı Yöneticisi ve Sanayici Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan ilgili bakanlıkları ve yerel yöneticileri önümüzdeki süreçte devam edecek metro inşaatlarında yerli imalât payını artırmak için önlem almaya çağırdı. Çelikdoğan, metro sistemleri için “Ostim hazır” mesajı verdi.

Ostim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Yavuz Motor Firmasının sahibi sanayici Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan, Türkiye’de kurulacak metro ve raylı taşıt sistemlerinde Savunma Sanayinin başarı ile uyguladığı “Offset” yöntemi ile KOBİ’lerin devreye sokularak, yerli imalât payının arttırılmasını istedi.
Önceki hükümetler döneminde Başbakanlık danışmanlığı ve üst düzey bürokrat olarak yerli sanayinin gelişmesine yönelik çeşitli görevler yapan Doç. Çelikdoğan, ülke ekonomisinin çıkarları ve istihdam açısından Türkiye’deki metro sistemlerinin yapımında Organize Sanayi Bölgelerinin devreye sokulması konusunda ilgili bakanlıklara ve yerel yöneticilere çağrıda bulundu.
İstanbul, Ankara, İzmir’de tüm metroları yabancıların kurduğunu hatırlatan Çelikdoğan, “Örneğin Ankara metrosuna bizim bildiğimiz kadarıyla 2 milyar dolar harcanmıştır. Bu metroları yapan firmalar ülkelerinde bu ihaleyi aldıklarını büyük bir sevinçle müjdelerler, ülkelerine iş imkânı sağladıklarını duyururlar. Bu onlar için bir iş kapısı olmuştur, işsizliğe bir çare olmuştur. Bizim tarafımıza gelinde bizim manşetlerimizde ise ihale yaptık, yakında açılış yapacağız derler ve bunu seçimlerde de bir oy potansiyeli olarak kullanırlar. Böyle olunca da biz bu hususlarda bir şey yapamadık” diye konuştu.

Ankara Metrosu için çağrı yapan olmadı

Bu Haziranın 22’sinde Ankara Metrosunun Kızılay – Çayyolu, 23 Haziranda Batıkent – Sincan, 24 Haziranda da Tandoğan – Keçiören hattının ihale edileceğini belirten Çelikdoğan, “Bu hatların inşaatları biteli 5 sene oldu. Milyarlar harcadık, bizim Türk firmalarına ‘gelin bu hatları yapacağım, siz yapın, sizden alalım’ diyen olmadı” diyerek sitemde bulundu.
Doç.Çelikdoğan şöyle dedi:
“Burada belediyelerle beraber hükümetlerin de bakışının değişmesi gerekiyor. Şu anda metro konusunda Ulaştırma Bakanlığı yetkili. Dolayısıyla mesajlarımızı Ulaştırma Bakanlığı’na iletmeliyiz. Mesela Ankara metrosunda %70 offset versinler, göreceksiniz OSTİM’in gelişmesi ikiye katlanacaktır. Milyar dolarlar burada kalacaktır. İstihdam oranı birden değişecektir.”

Siyasiler meseleyi göremiyor

Siyasilerin bu meseleyi bir türlü göremediklerini ve gerekli tedbirleri almadıklarını kaydeden Çelikdoğan, onlarda ‘yurt dışından alayım, kaliteli olsun, çok çabuk tamamlayayım, seçimlerde oy alayım’ düşüncesinin hakim olduğunu ileri sürdü.

Çelikdoğan devamla, “Ama batıda belediye başkanları ve hükümet görevlileri böyle yapmıyorlar. Can alıcı noktayı söylüyorum. Bunlar ihtiyaçlarını birkaç sene evvel belirlerler. Mesela Ankara- Sincan- Batıkent hattı, veya Keçiören-Tandoğan hattı ile ilgili ihtiyaçlarını 5 sene evvel belirlemişse gelir kendi firmalarını çağırır. Mesela Münih’e gidin önceden bunları belirlediği zaman firmalarını çağırır; ‘benim şöyle bir projem var, hazırlığınızı yapın ne zaman hazır olursunuz’ diye sorar. Onlar da hangi tarihte hazır olabileceklerini söylerler, ihale tarihi o şekilde belirlenir” diye konuştu.

OSTİM metro işine hazır
Ostim’in bu alanda verilecek işlere sanayileri, organizasyonları ve imalat gücü ile, geçmişte metro alanında yaptığı referans çalışmaları ile hazır olduğunu vurgulayan Çelikdoğan şunları söyledi:
“OSTİM’in hazırlığı zaten var. Biz 1998-2000 yıllarında bu konuyla ilgili Ankaray sistemiyle metro sistemiyle çalıştık ve onların 80 kalem yedek parçasını yaptık. Bunlar önemli kalemler. Ayrıca o sırada Ankara metrosunda 3’lü bir vagon hasarlı idi. ‘Bunları tamir edebilir misiniz’ dediler, ettik. Vagonları aldık, tamamen düzelttik ve hatta koyduk. Bunlar halâ çalışmaktadır. Ve onlara hem komple aracı yapabileceğimizi hem de parçaları yapabileceğimizi gösterdik ve ihalelerine girip çok işlerini yaptık.”

İşsizler ihaleyi alan ülkelere gönderilsin!

İstihdamı çözmek için yerli üretime yönelik karar verilmesi gerektiğini, yönetici ve siyasilerin yüzlerini Türkiye’ye dönmek zorunda oduklarını ve batının peşinde gitmemeleri gerektiği uyarısında bulunan Çelikdoğan, “Meslek edindirme kurslarıyla, eğitimlerle istihdamı çöz ememezsiniz. Siz elinizdeki işi dışarı veriyorsunuz. Ona iş açmadıktan sonra istediğiniz kadar eğitim verin. Muhakkak eğitim faydalıdır ama iş sahasını dışarı kaptırırsanız, bunlar eğitimli boş gezen insanlar olacaktır. Bu sebeple hükümet politikaları ve belediye başkanlarının fikirlerinin değişmesine ihtiyaç vardır” dedi.
Doç. Çelikdoğan açıklamasını şöyle tamamladı:
“Ben Türkiye’nin yapabileceği bir işin dışarıya gitmesine ve burada işsizliğin artmasına, işsizliğe çare olacak bir fırsatın elden kaçmasına üzüldüğüm için heyecanlanıyorum. Kendi yapabileceğimiz işi dışarıya veriyoruz. Eğer offset de yapmamakta ısrarlıysa yöneticilerimiz, onlara sesleniyorum; bari buradaki işsizleri de bizden ihale alan yabancı ülkelere, İngiltere’ye, Almanya’ya, Fransa’ya gönderin de onlar da iş sahibi olsunlar.”

……………………………………………………………………….
Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan kimdir?

“Ben İstanbul Teknik Üniversitesi’ni Yüksek Makine Mühendisi olarak bitirdikten sonra otomotiv ve motor konusunda doktora ve doçentlik çalışmaları yaptım. Daha sonra ekibimizle Türk Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. adıyla TÜMOSAN şirketini kurduk. Bu şirketin başkanlığını yaptım ve bu amaçla da Türkiye’de yapılamayan motor dizayn ve üretimini gerçekleştirdik. Bu vesileyle bugün Konya’da çalışan bir motor fabrikası vardır. Bu fabrika traktör motorları imal etmektedir. Ayrıca bir de traktör fabrikası var, bu da TÜMOSAN ismiyle üretimini sürdürmektedir. Yine Aksaray’da, şu anda Mercedes Kamyonlarının yapıldığı yerde TÜMOSAN olarak Mercedes kamyon motorlarını ürettik. 2500 tane motor üretip kamyonlarına taktık. Ancak daha sonra, Rahmetli Özal hükümeti zamanında bu tesis Mercedes’e verildi ama Mercedes burada kamyon üretimine başladıktan sonra motor üretimini durdurdu. Daha sonra siyasi bir kararla buradan ayrıldık ve Türkiye’nin ilk ve tek rulman fabrikası olan Ortadoğu Rulman Sanayi kısa adıyla ORS firmasını kurduk ve oranın kurucu genel müdürlüğünü yaptım. Bu fabrika halen yıllık 100 milyon adedin üzerinde üretim yapmakta ve 2 binden fazla kişi çalışmaktadır. Devlette 1996 – 1997 yılları arasında Başbakan Başdanışmanlığı yaptım. Burada tüm hedeflerimiz bütün sektörlerde Türkiye’nin teknolojisini ve buna bağlı olarak sanayisini geliştirmekti. Bu çerçevede farklı sektörlerin geleceğe dönük planlamalarıyla ilgili çalışmalar yaptık. Bütün amaç teknolojide batı dünyasını yakalamaktı. Bu esnada da belediyelerin kullanmış olduğu birçok ithal ekipmanları yerli yapmak amacıyla belediye teknik hizmetler derneğini kurduk. Büyükşehir belediye başkanlarının hemen hepsi de bize üye oldu. Ben de bu derneğin başkanlığını yaptım. Bu esnada da raylı taşıt sistemlerinin yerli üretilmesi için proje çalışmaları yaptık, konferanslar düzenledik. Başbakanlıktaki bu görevimde teknoloji çalışmalarının içine demiryollarını da almıştık. Bu süre içerisinde başbakanlıkta hazırladığımız 10 milyon dolarlık fonu, OSTİM sanayicileri bir araya gelerek metro sistemleri üretimine girmesi için destek olarak çıkardık. Bu proje ile birlikte zirai ilaçlama uçağı tasarımı ve üretimi projesini başlattık ve kısa bir süre sonunda uçak TAİ tesislerinde üretildi ve test uçuşlarını başarıyla tamamladı. Türkiye’nin havadan ilaçlamayı yasaklaması ve 28 şubat sürecinin başlaması dolayısıyla projeler gelişemedi. Başbakanlıktaki görevim esnasında, D8 Platformunun kurulması konusunda aktif görev aldık. Bu çalışmalardan biri de bütün İslam ülkelerindeki metro sistemlerinin müştereken kurulması çalışmaları oldu.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.