Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Milli Markalar İçin Yola Çıkıldı

Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi’nin açılışı yapıldı.
Ostim Editör
25 Nisan 2013 21:13

OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi Milli Markalar İçin Yola Çıktı

Endüstriyel tasarım, mühendislik ve tasarım yönetimi hizmetleriyle üretimde ilerleyerek, ulusal başarılara ulaşmayı, üründe yerli markalaşmayı artırmayı ve dünya pazarında “Türk Malı”nı hak ettiği rekabet seviyesine yükseltmeyi hedefleyen OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi’nin açılışı yapıldı. OSTİM Finans ve İş Merkezi’nde (OFİM) oluşturulan, 8 firmanın faaliyet göstereceği merkezin açılış törenine AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan, Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, OSTİM Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan OSTİM Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik Merkezi Direktörü Berna Dalaman, OSTİM’li firmaların üretimde çıtasını yükselttikten sonra ulusal projelerin altına imza atmak istediklerini söyledi.

“Esas katma değer tasarımda”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın sözlerine tasarımın önemini vurgulayarak başladı. Üretilen değerin gelir paylaşımında; tasarlayanların yüzde 70, üretenlerin yüzde 20, çalışanların da yüzde 10 pay aldığı bilgisini veren Aydın, OSTİM firmalarının üretenler kısmında bulunduğunu ve onların tasarım aşamasına çıkması için merkezin kurulduğunu söyledi. Orhan Aydın şunları kaydetti: Esas katma değer tasarımda. Buradaki firmalarımızla beraber Türkiye’nin metrolarını, otomobillerini, iş makinalarını, fabrikalarını yapacağız; hayalimiz bu şekilde. OSTİM’in bütün sistemlerini, takımlarını, tezgahlarını, çalışanlarını, mühendislerini kendi elemanları gibi çalıştıracak bir beyin oluşturmuş olduk. Bunun bir de sanal dünyada uygulaması olacak. Sanal dünyada da OSTİM’in bütün imkanlarını içine alan, buradan sistemler üretebilecek bir altyapıyı da oluşturacağız. Bu nedenle bu merkez bizim için çok önemli.

“Türkiye’nin milli markalara ihtiyacı var”
OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan, marka çıkarmanın yolunun tasarımdan geçtiğine işaret etti. Ülkelerin gücünün üretim olduğunu ve şu anda üretimde en düşük katma değerle çalışıldığını anımsatan Çelikdoğan, “Tasarımınızı yaparsanız katma değeriniz yüksek olur. OSTİM’de bir üretim kabiliyeti var. Sanayicimizin tasarım aşamasında ki ihtiyaçlarına bütün disiplinlerde bu merkezle cevap vereceğiz. Ürünlerin geliştirilmesi için iki husus var; yerli mi olacaksınız milli mi olacaksanız. Eğer marka çıkarmak istiyorsanız tasarımın sizin olması lazım. Tasarım sizin değilse milli marka çıkarmanız mümkün değil. Milli marka çıkarmak için burayı kurduk. Türkiye’nin milli markalara ihtiyacı var.” dedi.

Merkezdeki firmalar için ilk etapta iki proje tasarlandığını anlatan Çelikdoğan, “Metro aracı ve elektrikli araçta marka olmak için yola çıkıldı. Burada da mühendislik ekibimiz ana mühendislik grubu olacak. Bu metodun hem maliyet hem de kalite açısından daha yüksek olduğuna inanıyorum.” dedi.

Ankara için de önemli
Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı da yüksek katma değerli ürünler üretmenin yolunun tasarımdan geçtiğini belirterek, “Tasarım ve mühendisliği birleştiren bu merkez inanıyoruz ki sadece OSTİM için değil Ankara için de önemli sonuçlar doğuracaktır. Bu bakımdan buranın verimli bir şekilde kullanılmasını diliyoruz.” diye konuştu.

Özgün imalat için tasarım
AK Parti Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Ercan Candan ise özgün üretimin tasarımla gerçekleşeceğini vurguladı. Candan, “Katma değerin artması aynı zamanda kaliteli ve özgün imalat yapmanızdan kaynaklanıyor. Özgün üretimi ise tasarlayarak yapacaksınız, mühendislik ve tasarımı birleştireceksiniz. Bu merkezi açmakla çok büyük bir boşluğu doldurmuş oluyorsunuz. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.” dedi.

Habere ait fotoğraflar için tıklayınız.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.