Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Nijerya OSTİM için teknik takipte

“En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı”na katılmak üzere ülkemize gelen Nijerya heyeti, OSTİM modeli için devrede. Ostim OSB’yi ziyaret eden Nijer yetkililer önümüzdeki günlerde teknik heyetle gelip, anlaşmayı somutlaştırmak istediklerini belirttiler.
Ostim Editör
12 Aralık 2011 00:00

“En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı”na katılmak üzere ülkemize gelen Nijerya heyeti, OSTİM modeli için devrede. Ostim OSB’yi ziyaret eden Nijer yetkililer önümüzdeki günlerde teknik heyetle gelip, anlaşmayı somutlaştırmak istediklerini belirttiler.

İstanbul’un ev sahipliğinde 2. Kez düzenlenen ve toplam 46 ülkeden katılımcının yer aldığı “En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı”na katılmak üzere ülkemize gelen Nijerya resmi heyeti, ülkelerinde kuracakları organize sanayi bölgesi için ortak çalışma yapmayı düşündükleri OSTİM OSB yönetimi ile görüşmek üzere Ankara’ya geldiler.

Nijerya Devlet Bakanı Sam Ode, Danışmanı Dr. Edemma Udoh ve beraberindeki heyeti OSTİM OSB yönetim binasında Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ağırladı. Son derece samimi bir ortamda geçen toplantıda, öncelikle konuk heyete OSTİM’in genel yapısı, firmaların çalışma alanları ve yönetim şekli hakkında bilgi verildi.

Konuk Bakan Sam Ode de, OSTİM’le daha önce de model ihracı konusunda temaslarda bulunduklarını ve uygulama sürecini netleştirebilmek için, bu ziyaretin bir de teknik heyetlerle birlikte tekrar edileceğini söyledi. Ode, kendilerinin politika uygulayıcıları olduğunu, burada edindikleri izlenimleri ülkelerinde raporlayacaklarını ve modelin ülkelerinde uygulamasını istediklerini vurguladı. Uygulama kararlarının çıkması kadar, teknik donanım anlamında hazır olmalarının da önemli olduğunu söyleyen Ode, gönderecekleri teknik heyetlerin konuyu daha da netleştireceğini kaydetti.

“Biz sadece bina yapmıyoruz, tüm organizasyonumuzu taşıyoruz”
Görüşmede yaptığı konuşmada, konuk dost ülke yetkililerini ağırlamaktan son derece mutlu olduğunu söyleyen OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Nijerya’yla hem gönül bağımız var, hem de ticari olarak da o bölgeyle ilgileniyoruz. Orada oluşturulmak istenen küçük sanayi sitesiyle ilgili temaslarımızı da sürdürüyoruz. Bu projenin hayata geçmesini çok arzu ediyor ve önemsiyoruz. Bu konuda bizim taraftan yapmamız gerekenleri yapmaya hazır olduğumuzu söylemek isteriz. Bölgemizin özellikleri ve Nijerya’ya uygunluğu konusunu hep birlikte değerlendirmekten mutluluk duyarız” dedi.

Başkan Aydın, yapacakları çalışmanın sadece bir mühendislik çalışması olarak algılanmaması gerektiğinin özellikle altını çizerek şöyle konuştu:
“Biz oraya sadece binaları yapıp bırakmayacağız. Biz oraya yönetim şeklimizi, sanayicilerimizi, ürünlerimizi, iş ortaklıklarımız, iş yapma kültürümüzü yani tüm organizasyonumuzu taşıyacağız. Biz bu konuyu bu sebeple çok ciddiye alıyor ve bir an önce uygulamaya geçmek istiyoruz.”


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.