Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Nijerya’dan sıcak davet

Nijerya İş ve Yatırım Fonu Heyeti Ostim’i ziyaret etti. Nijeryalılar iki ülke arasındaki kültürel ve sosyal ilişkilere ekonomik ve ticari ilişkilerin de eklenmesini istiyor.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Nijerya İş ve Yatırım Fonu Heyeti Ostim’i ziyaret etti. Nijeryalılar iki ülke arasındaki kültürel ve sosyal ilişkilere ekonomik ve ticari ilişkilerin de eklenmesini istiyor.

Ostim’de başarı ile uygulanan model hakkında bilgi alan Nijerya Yatırım Ajansı yöneticileri, bölge yönetimi ile yaptıkları görüşmeleri takiben OSTİM’le bilgi paylaşımı ve model inşası üzerine işbirliği konusunda protokol yapma kararı aldılar.
Dış Ticaret Müsteşarlığı Orta Anadolu İhracatçılar Birliği davetlisi olarak Türkiye’de bulunan ve birçok ilde iş görüşmeleri düzenleyen formun 70 kadar üyesi, OSTİM’deki Çıraklık Eğitim Vakfı’nda ortak toplantıya katıldı. Ostim OSB tarafından konuk edilen heyet, bölge çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi aldı. OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, iki ülke arasındaki mesafenin zannedildiği kadar uzak olmadığını, kültürel bağlar dolayısı ile de Nijerya’nın çok yakın bir ülke olduğunu söyledi. Aydın, “Ostim, Sudan ve Mısır gibi ülkelerle Ostim modeli üzerine ikili görüşme yapıyor. Bu ilişkilerimizi Nijerya ile de geliştirebiliriz. Kalkınmakta olan genç girişimcileri olan bir ülkede bizimkine benzer OSB’ler kurulabilir ve başarılı olur. Ostim olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
Türkiye-Nijerya İş ve Yatırım Forumu kapsamında Ostim’i ziyaret eden Nijerya heyeti ise yaptığı sunumda; Nijerya Hükümeti’nin yatırım, üretim ve kalkınma yönündeki karar ve uygulamalarını çeşitli örneklerle anlattı. Verilen bilgide göre Nijerya’nın sanayi, ticaret ve sosyal alanlarda pek çok reform uyguladığından; yatırım ortamını iyileştirici vergi düzenlemeleri getirdiğinden söz edildi.

Heyet adına konuşan Nijerya Ankara Büyükelçisi Ahmet Muhammed, “Ülkemizi sadece petrol bağımlısı bir ülke olmaktan kurtarmak, yatırım ve üretimi çeşitlendirmek istiyoruz. Bu yönde yeni OSB’ler kuruluyor. Ekonominin lokomotifinin özel sektör olmasını istiyoruz. Bu arada dost Türkiye’nin de ülkemize yatırım yapmasını bekliyoruz. Enerji, altyapı, insan kaynakları ve mevzuat açısından her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Türkiye’den gelecek girişimcilere görüşme ve iletişim kurma konusunda yardımcı olmaya hazırız” diye konuştu.
Nijeryalı konuklar Ostim’deki bazı işyerlerini dolaştılar ve Ostim yönetimince Lale Lokantası’nda kendileri için verilen öğle yemeğine katıldılar.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.