Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Nijerya'ya Eğitim, Rusya'ya OSB

OSTİM’in uygulamaları ve sunduğu hizmetler dünyanın farklı ülkelerinden ilgi görmeye devam ediyor.
Ostim Editör
19 Eylül 2013 16:09

Nijerya ve Rusya Federasyonu yakın takipte
Eğitimle inşa edecek, küme modeliyle OSB kuracaklar

OSTİM’in uygulamaları ve sunduğu hizmetler dünyanın farklı ülkelerinden ilgi görmeye devam ediyor. Nijerya Eğitim Bakanlığı mesleki eğitim talebinde bulunurken, Rusya Federasyonu Penza Bölgesi’nin Hükümet Başkanı 1. Yardımcısı Vladimir Volkov, kümeleri inceledi, OSTİM örneğini hayata geçireceklerini dile getirdi.

Türkiye ile işbirliği çalışmaları çerçevesinde Başkent’e gelen Nijerya Eğitim Bakanlığı temsilcileri ve işadamlarından oluşan heyet OSTİM’deki mesleki eğitimleri mercek altına aldı. İki gün süren temasları çerçevesinde ODEM (OSTİM Danışmanlık ve Eğitim Merkezi) tarafından sunulan hizmetleri detaylı olarak inceleyen konuklar meslek eğitimleri için düğmeye bastı.

Öncelik inşaatta
Eğitim alanlarını da yerinde gören Nijerya heyeti, önceliğin inşaat sektörüne verildiğini belirttiler. Makine imalatına yönelik olarak CNC Operatörlüğü, Kaynakçılık gibi teknik eğitim konuları ile Elektrik Elektronik, Ağaç İşleri (Mobilyacılık) alanlarıyla da ilgilenen heyet, Nijerya Hükümeti’nin önümüzdeki süreçte mesleki eğitim çalışmaları çerçevesinde toplam 6 bin 500 genci yurtdışında mesleki eğitime göndermeyi hedeflediğini bilgisini paylaştı.

Planlamaya göre Njeryalı gençler bir yıl süre ile inşaat sektörü alt alanlarında ve temel elektrik-elektronik konusunda mesleki eğitime alınacak. Kursiyerlere ayrıca Girişimcilik, Kişisel Gelişim, Türkçe gibi destekleyici eğitim imkanı da verilecek.

ODEM Genel Müdürü M. Burcu Öztürk, “OSTİM’in kırk yılı aşkın süredir edindiği bilgi birikimi ve deneyimleri doğrultusunda değerlendirmelerde bulunduk.” dedi. ÖZtürk, planlanan çalışmaların her iki ülke için de verimli ve faydalı olacağını kaydetti.

OSB’ler OSTİM gibi olacak
Rusya Fedarasyonu’nun gelişmekte olan ve yatırımcılara kapılarını açan bölgesi Penza’nın Hükümet Başkanı 1. Yardımcısı Vladimir Volkov, “Rusya’da da kümelenme yapısı ile beraber OSTİM gibi bölgeler kurmayı düşünüyoruz.” dedi.

Bürokratları ve işadamlarıyla birlikte OSTİM’e gelen Volkov, Penza’da dört adet OSB kurmayı planladıklarını ve bunların yapılandırılmasında OSTİM’i örnek alacaklarını vurguladı. Volkov, “Rusya’da da kümelenme yapısı ile beraber OSTİM gibi bölgeler kurmayı düşünüyoruz, başarılı OSB uygulamalarını inceleyerek kendi OSB’mizi kuracağız.” diye konuştu. OSB’leri kısa sürede yaygınlaştırmak istediklerini Rus Yönetici, “Gelişme sürecini minimum hatalarla atlatmak istiyoruz, bu yüzden OSTİM’in tecrübelerinden faydalanmaya geldik.” dedi.

NİJERYA HEYETİNE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

RUS HEYETİNE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.