Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ölümüne ihracat yapılıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Sektörel Başkanlar Kurulu toplantısı Ankara'da bakan ve bürokratların da katılımıyla gerçekleştirildi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Sektörel Başkanlar Kurulu toplantısı Ankara'da bakan ve bürokratların da katılımıyla gerçekleştirildi.

Sektörel toplantıya katılan ve açılışında bir konuşma yapan Nazım Ekren, yeniden yapılandırma konusunda hangi adımları atacaklarını belirleyeceklerini söyledi. Son 5 yılda ihracatın yüzde 197 artmasının küçümsenmeyecek çok ciddiye alınacak bir gelişme olduğunu vurgulayan Ekren, “Üretim, istihdam ve ihracat sağlayan her firmamız, her sektörümüz Türkiye'nin milli takımı durumundadır ve milli takımı olmayı da sürdürecektir" diye konuştu.
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise, ABD ekonomisinde yaşanan gelişmelerin gelip geçici nitelikte olmadığını ve bu gelişmelerin Türkiye'nin pazarlarını etkileyeceğini söyledi. Türk firmalarını "Amok Koşucuları"na benzeten Tüzmen, "İhracattan, dış ticaretten sorumlu bir bakan olarak söylüyorum, bu dönem, Amok koşucuları gibi Türk ihracatçısı ölümüne ihracat yapıyor. Pazar kaybettiğiniz zaman bu pazarı tekrar almanız mümkün değil. İhracatçılar Türkiye'nin milli takımıdır, ihracat da Türkiye'nin sigortasıdır" diye konuştu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ise, reel sektörün hayatlarından pek memnun olmadığını söyledi. Türkiye'de üretim yapmakta zorlandıklarını, en pahalı enerji maliyetleri, en pahalı üretim maliyetleriyle, "en yüksek reel faiz kamçısı altında" üretmeye çalıştıklarını belirten Satıcı, tüm mücadelelerine rağmen "fakirleştiren bir ihracata doğru sürüklendiklerini" savundu.

Amok Koşucusu Nedir?
Malezya ve Hindistan'da görülen bir tür çıldırma durumu. Kökeni bir çeşit intihar komandosu geleneğine dayanır. Amok koşucusu sonuna kadar savaşıp sonunda ölür. Böylece düşmanın arasına dalan küçük bir grup seçkin asker, yaşamak için savaşan düşman askerine psikolojik olarak büyük zarar verebiliyordu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.