Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Önce OSTİM, Önce Sanayi, Önce Üretim”

OSTİM ziyaretinde konuşan eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, büyümenin kaynağının mutlaka yatırım, üretim ve ihracat olması gerektiğini belirtti. Babacan, "Onun içindir ki önce OSTİM başka bir şey değil. Önce sanayi, önce üretim.” dedi.
Ostim Editör
13 Kasım 2015 09:47

OSTİM ziyaretinde konuşan eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, büyümenin kaynağının mutlaka yatırım, üretim ve ihracat olması gerektiğini belirtti. Babacan, “Kazanmadan harcamak, borçlanıp lüks tüketime girmek bizim ekonomimiz açısından sürdürülebilir bir durum değil. Onun içindir ki önce OSTİM başka bir şey değil. Önce sanayi, önce üretim.” dedi.

TBMM önceki Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, milletvekili adayları ve eski Başbakan Yardımcılarından Ali Babacan OSTİM’li üreticilerle biraraya geldi. Babacan, konuşmasında, jeopolitik gelişmelere bağlı olarak küresel ekonomik dengelere ilişkin tespitler yaptı.

“Büyüme için üretim ve ihracat şart”
Küresel ekonomik şartların ve bizim içinde bulunduğumuz bölgedeki güvenlik şartlarının son derece sıkıntıda olduğu dönemden geçildiğini bildiren Babacan, “Böylesine zor dönemlerde, Türkiye’nin kendi içindeki istikrar ve güven ortamının korunması, güçlendirilmesi çok çok önemli.” dedi.

“Eğer yeriniz sağlamsa, kaptan kökünde işi bilenler varsa, geminin rotası, istikameti belliyse, en şiddetli fırtınalarda dahi o gemi yolu alır ve limanına ulaşır. İşte Türkiye’de bizim gemiyi sağlam tutmamız lazım. Kaptan köşkünde ehil, bu işin ustası insanlar lazım.” Diyerek sözlerine devam eden Ali Babacan, ekonomik politikaların temelinde, önceliğin makroekonomik istikrarın korunması olduğunu kaydetti.

Büyümenin kaynağının mutlaka yatırım, üretim ve ihracat olması gerektiğine işaret eden Babacan, “Bundan başka bizim çaremiz yok. Önce çalışacağız, üreteceğiz, hak edeceğiz, paylaşacağız ondan sonra hak ettiğimizi refahı paylaşacağız. Kazanmadan harcamak, borçlanıp lüks tüketime girmek bizim ekonomimiz açısından sürdürülebilir bir durum değil. Onun içindir ki önce OSTİM başka bir şey değil. Önce sanayi, önce üretim bunun için kafa kafaya vereceğiz.” görüşünü aktardı.

“İstikrar dört tekerlekli araba gibidir”
TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek de konuşmasında siyasi istikrar vurgusu yaptı. İstikrarı, dört tekerlekli arabaya benzeten Çiçek, “Sadece siyasi istikrar değil, ama en önemlisi siyasi istikrar. Diğerleri ona bağlı biri yoksa üçü olmaz. Birisi siyasi istikrar, ikincisi ekonomik istikrar, üçüncüsü bürokratik istikrar, dördüncüsü de hukuki istikrar. Dört tekerlekli bir arabanın lastiğinin biri patlaksa olsa olsa arabayı kenara çekecek kadar yürütebilirsiniz. Arkadan gelen kaza yapmasın, vurmasın diye. İkisi birden patlaksa araba olduğu yerde kalır. O zaman çekici çekmek mecburiyetinde kalır. Üçü birden yoksa Allah o memleketi korusun. Dolayısıyla o çekici şey dediğimiz IMF’dir, uluslararası para kuruluşlarıdır.” dedi.

Türkiye’nin önemli kazanımları olduğunu ancak kat edeceği çok mesafe olduğunu hatırlatan Çiçek, şunları söyledi: “2023 yılına geldiğimizde, Türkiye dünyanın 10 ülkesinden birisi olsun ki biraz daha rahatlayalım. Bunları temenni ediyoruz. Peki bunu nasıl temin edeceğiz? Geriye dönüp baktığımızda, karşımıza sihirli kelime istikrar çıkıyor. İstikrar yoksa kalkınma yok, istikrar yoksa kamu düzeni yok, istikrar yoksa hesaba katılmıyorsunuz. İstikrara bağlı elde edebileceğiniz ne kadar başarı varsa yok oluyor.”
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.