Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ontustik Sanayi Bölgesi’nin OSTİM’deki Ofisi Faaliyete Başladı

Güney Kazakistan Ontustik Sanayi Bölgesi'nin OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü'ndeki İrtibat Ofisi törenle açıldı.
Ostim Editör
11 Şubat 2017 12:26

Kazakistan-Türkiye iş forumu kapsamında Çimkent şehrinde yer alan Ontustik Sanayi Bölgesi’nde açılan OSTİM İrtibat Ofisi’nin karşılığı, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete başladı. Açılışa Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ayan Kolbay, Kazakistan Devlet Yatırım Ajansı Türkiye Temsilcisi Nuriddin Amankul, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Yönetim Kurulu Üyeleri Yaşar Özelge ve Behzat Zeydan, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Küme Yönetim Kurulu Başkanları ve sanayiciler katıldı.

“Burası Kazakistan orası OSTİM”
Açılışta bir konuşma yapan OSTİM Yönetim Kurulu Bakanı Orhan Aydın, açılışın kendileri için çok anlamlı ve aynı zamanda manevi tarafı da olduğunu dile getirdi. Aydın, “Biz bir hafta önce Kazakistan’a davet edildik. Daha önce burada büyükelçilik yapan değerli dostumuz Canseyit Tüymebayev, Güney Kazakistan Eyaleti’nin Valisi oldu, tam yetkili olarak göreve başladı. Kendisi OSTİM dostu idi. Biz de kendisini çok seviyorduk. Çalışkanlığı, pratikliği ve bölgemize olan ilgisinden dolayı kendisi ile yakınlığımız vardı. Bu nedenle onun da daveti üzerine Kazakistan’a gittik. Türkiye’den en kalabalık bizdik; sekiz kişi olarak oraya katıldık. ‘Bu işbirliğini daimi hale getirelim; hem maddi hem manevi olarak geliştirelim anlamında da ne yapalım?’ dedik. İrtibatımız kesilmesin, dostluğumuz kesilmesin ve bunu da ticari işlerle geliştirerek herkesin yararına çevirelim istedik.” ifadelerini kullandı.

Çimkent’teki iş forumunun etkili olduğunu kaydeden Aydın, şunları söyledi: “Oradaki bilgileri de aldık. Hoca Ahmet Yesevi (HAY) OSTİM tabelasının aynısını Ontustik Bölgesi’nde astık ve şu anda çalışan iki tane arkadaşımız var. Kazakistan’da ne olup bitiyor? Ne olabilir? Ne alınabilir? Ne satılabilir? Ne yatırım yapılabilir? Orayı keşfedip bize bilgi aktaracaklar. Aynısını buraya yapıyoruz. Burası Kazakistan orası OSTİM ve bunun sonucunda da bizim iş yapmamız lazım. Firmalarımız oraya gidecek, buraya gelecek; yatırım ve alış veriş yapacak, iş çıkartacak, dostluklar gelişecek. Oraya gidenler Ahmet Yesevi’yi ziyaret edecek. Biz bunun çok bereketli olduğuna inandık, inanıyoruz. Sembolik olarak tabelamız küçük de olsa; bizim için çok büyük. Ofisimizin OSTİM için OSTİM’li firmalarımız için Ankara, Türkiye, Kazakistan ve dünya için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

“Manevi değeri de var”
Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ayan Kolbay da iki ülke dostluğuna işaret ederek, “Söylemekten hiç usanmıyorum; Kazakistan’la Türkiye kardeş iki ülke olduğu için bu işler daha hızlı yürüyecek; çok inanıyorum. Sizin tarafta samimiyet görüyorum.” dedi.

Ofis açılışının ikili ilişkilerin somut bir sonucu olduğunu vurgulayan Kazak diplomat, “Bunu daha ileri devam ettireceğiz. Bunlar sadece bildiğiniz gibi ekonomik ilişki değil; manevi değeri de var, bu da çok önemli. O yüzden bu ofisin açılması, OSTİM’in Kazakistan’daki ofisinin açılması çok katkılar sağlayacak diye düşünüyorum. Hayırlı, uğurlu olsun. Başarılar diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.