Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ORSİAD’dan 2011 değerlendirmesi

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Özcan Ülgener, 2012 yılında KOBİ’lerin yeni pazarlara açılarak, girişimci karakterlerini ortaya koyarak büyüyecekleri bir yıl olmasını diledi.
Ostim Editör
09 Ocak 2012 00:00

Geride bıraktığımız 2011 yılının kısa bir değerlendirmesini yapan ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener, 2011 yılının OSTİM için ağır bir iş kazasıyla başladığını ama çok olumlu gelişmelerle devam ettiğini belirtti. Yaşanan acı olayın ardından OSTİM OSB yönetimi, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri el ele vererek yaraları sarmak için çalıştıklarını, bununla birlikte KOBİ’leri iş sağlığı ve güvenliği konusunda azami özeni göstermeye devam ettiklerini belirtti.

Ülke genelinde ise, yapılan seçimin ardından ülkede süren istikrar ortamının sanayiciyi ve reel sektörü olumlu etkilediğini belirten Ülgener, 2012 yılında da ülke ekonomisinde bu istikrarın, büyümenin hız kesmeden devam edeceği bir yıl olmasını dilediklerini söyledi.

Ülke ekonomisindeki büyüme ihracat oranlarında kırılan rekora rağmen, cari açık ve ithalat oranlarının da küçülmesi için çalışılması gerektiğini, bunu başarabilmenin en önemli yolunun da kamu ve özel sektör olarak ulaştırmada, enerjide, savunmada, bilişimde dışa bağımlılığı azaltacak önlemleri almak olduğunu vurguladı. Bu açıdan Ekonomi Bakanlığının hazırladığı Girdi Tedarik Stratejisinin (GİTES) çok önemli hale geldiğini söyleyen Ülgener şöyle konuştu: “Uygulanacak girdi tedarik stratejisi ile amaç hangi girdilerde yabancı ürünleri yerli kaynaklarla ikame edebileceğimizi tespit etmektir. Özetle ihtiyaç duyulan girdileri kendi öz kaynaklarımızdan temin ederek cari açığı azaltabiliriz. Tedariklerimizi mümkün olduğu kadar iç piyasadan yapıp, dış tehdide karşı birbirimizi desteklemeliyiz.”

Ülgener, yerli üretimin ülke ekonomisindeki payını arttırmayı en önemli hedef olarak kabul eden OSTİM OSB yönetiminin uygulamakta olduğu sektörel kümlenme çalışmalarının da bölgesel kalkınma modeli olarak ilgi gördüğünü, hükümetin, yerel yönetimlerin ve diğer sanayi bölgelerinin ilgisini OSTİM’e çektiğini vurguladı.

Ülgener sözlerini şöyle sürdürdü:
“Savunma, yenilenebilir enerji, iş ve inşaat makineleri ile medikal sektördeki bu güç birliği hareketine biz de ORSİAD olarak destek veriyoruz, çünkü bu çalışmalar dünyada da kabul edildiği gibi katma değeri yüksek üretimle KOBİ’lerin rekabet gücünü arttırıcı bir mekanizmadır.”

Ülgener, 2012 yılına yönelik dileklerini de şu sözlerle dile getirdi:
“2012’nin birlik-beraberlik, yatırım, çalışma ve yerli üretime dönüş yılı olmasını diliyoruz; bekliyoruz. Türkiye’nin sahip olduğu potansiyeli ve dinamizmi ile inanıyorum ki bizim gibi işinden başka bir şey düşünmeyen KOBİ’lerin de yeni pazarlara açılarak, yeni üretim ve girişimci karakterini sergileyerek büyüme yılı olacaktır. Son söz olarak bu yılın OSTİM ve İVEDİK esnafımız, üyelerimiz ve ülkemizin tüm üretenleri ile moral ve motivasyonumuzu kaybetmeden çalışacağımız; kazasız, belâsız, bol kazançlı bir yıl olmasını, bereketli ve hayırlı kazançlar getirmesini diliyorum.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.