Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ORSİAD'dan ağır eleştiri

Ostim ve İvedik OSB’deki KOBİ’lerin üye olduğu Organize Sanayi Bölgeleri Sanayici İş Adamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı kamuoyuna şikayet etti. ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener yaptığı açıklamada, “Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar göreve geldiğinde sanayici olduğunu, sanayicilerin sorunlarını anladığını söylemiş ve buradaki sorunları çözme sözü vermişti. Ancak iki yıldır İvedik ve Ostim’e tek bir çivi çakmadı” dedi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Ostim ve İvedik OSB’deki KOBİ’lerin üye olduğu Organize Sanayi Bölgeleri Sanayici İş Adamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı kamuoyuna şikayet etti. ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener yaptığı açıklamada, “Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar göreve geldiğinde sanayici olduğunu, sanayicilerin sorunlarını anladığını söylemiş ve buradaki sorunları çözme sözü vermişti. Ancak iki yıldır İvedik ve Ostim’e tek bir çivi çakmadı” dedi.

Ülgener Ostim ve İvedik’e yönelik olarak Yenimahalle Belediyesi’nin çalışmalarını değerlendirdi. Üye ziyaretleri sırasında firma sahiplerinden ve OSB yöneticilerinden Yenimahalle Belediyesi’nin uygulamalarına ilişkin yoğun şikayet aldığını bildiren Ülgener, “Bölgedeki tüm esnafın, üyelerimizin, emlak vergisi, çöp vergisi, ilan reklam ve tabela vergisi, Yenimahalle Belediyesine gidiyor. Yani Yenimahalle Belediyesi diğer bölgelere ne hizmet veriyorsa bizim bölgemize de verebilmeli” diye konuştu.

OSB’lere bir çivi çakmadılar
Ostim ve İvedik’te yaşayanların da Yenimahalle Belediyesinin potansiyel seçmeni olduğunu, onun şehrinde yaşadıklarını belirten Ülgener, “Evi burada olmasa da işyerleri burada olan seçmenler var” dedi.
Ülgener şunları söyledi:
“Bölgemizde yaklaşık 12 bin KOBİ var, yeri geldiği zaman bütün siyasiler burada imâlât yaptırıyor, buna karşılık çaktıkları bir tek çivi yok. Bölge insanı faydalansın diye ‘şu hizmeti götürdüm veya şunu yaptım’ diyeceği bir şey söylesin. Sayın Yaşar, bazı derneklerin genel kurullarına katılıyor, yemeklerine katılıyor, oralarda OSB'leri eleştiriyor. OSB’lerin Yollarından, sokaklarından ve kaldırımlarında şikayetçi. Sayın Başkan o zaman niye yapmıyorsun? Yapmaman için yasal bir engel yok istesen bal gibi yapıyorsun.”

“Vergileri alıyorlar, ama ‘hizmet veremeyiz’ diyorlar”
“Bölgedeki tüm esnafın, üyelerimizin, çöp vergisi, ilan reklam tabela vergisi, emlak vergisi Yenimahalle Belediyesine yatırılıyor. Yani Yenimahalle Belediyesi diğer bölgelere ne hizmet veriyorsa bizim bölgemize de verebilmeli. Yani Şaşmaz’ daki esnaftan farklı bir para almıyor. Yani oradaki sanayiciden aldığı para ile buradaki sanayiciden aldığı para aynı. Esnaf emlak vergisini alıyor, çevre temizlik vergisini alıyor, çöp vergisini alıyor, ilan reklam vergisini alıyor. O zaman o bölgeye ne hizmet götürüyorsa buraya da yapmak zorunda. Parayı alırken ben alayım ama OSB’lerde bulunan sanayicilere bazı hizmetleri vermeyeyim diyemezsiniz. Bu bölgede faaliyet gösteren esnafın OSB olduğu için emlak vergisinden muafiyeti yok, ilan ve tabela vergisinden muafiyeti yok, çöp vergisinden muafiyeti yok, işyeri açma çalışma ruhsatı harcından muafiyeti yok. Bunların hepsini bölgemizdeki tüm sanayiciler Yenimahalle belediyesine veriyor. Buraya bütün hizmetleri verme zorunluluğu var belediyenin. Şunu diyebilir mi, ben sizden para da almıyorum hizmet de vermiyorum, bu paraları siz bölge yönetimine verin hizmeti de onlardan alın. Öyle diyorsa tamam ama hem parayı alıyor hem de hizmet noktasında benim sorumluluğum yok diyor.”

“Ostim ve İvedik’in taleplerini sümenaltı ediyor”
“Bölge yöneticisi arkadaşlardan edindiğimiz bilgiler var. Bugüne kadar belediyeye yapılan taleplerin hiçbirine olumlu cevap vermediler. Bölgemizdeki yollarımızı, çevre düzenlememizi, kaldırımımızı, sadece buradaki sanayiciler mi kullanıyor? Yenimahallelinin %70’i Ostim içinden ulaşımını sağlıyor. Bölgemizdeki yolları kullanıyor, kaldırımları kullanıyor, caddelerimizi kullanıyor, Ostim ve İvedik OSB’nin bu yolları kapatmak veya kontrol altına almak gibi bir şansı yok. Bununla ilgili en azından ana yollarda yol kaldırım düzenlemeleri yapabilirler.”

“OSB’lere Ankara’da yapılan eziyet başka hiçbir ilde yok”
“Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Yenimahalle Belediyesinin yaklaşım tarzı aynı. Türkiye’nin başka bölgelerindeki OSB yöneticileriyle toplantılarda karşılaşıyoruz bazen. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi’nin OSB’lere yaklaşımıyla hareket eden başka bir il yok. Hepsi OSB’lere nasıl katkı sağlarım, nasıl işlerini kolaylaştırabilirim, nasıl elimdeki imkânları sunabilirim diyor; sorunları birlikte çözmeye çalışıyorlar. Ankara’daki gibi OSB’lere karşı olan, onlarla kavga eden, bir yerel yönetim yok.”

“Ostim’deki ruhsatların %70’ini belediyeler vermiş”
“Ostim’deki işyeri açma ve çalışma ruhsatlarındaki sorumluluk da halen Yenimahalle Belediyesinde. OSB’yi yetki olarak bırakmış değil. Onlara ‘buraya giremezsin denetleyemezsin’ diyen bir hüküm yok. Gerçek anlamda denetim yapmak isterlerse yasalarda ve mevzuatta bunun için engelleyici hiçbir unsur yok.
Asıl önemli olan şu, burası yeni bir OSB değil. Edindiğimiz bilgiye göre Ostim’de halen % 70 oranında Yenimahalle ve Büyükşehir tarafından ruhsatlandırılmış işyerleri var. Zaten yıllardır Yenimahalle ve Büyükşehir belediyesi tarafından yönetilmiş. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı açısından 2005 yılında OSB’ye verilmiş. Halen işyeri ruhsatlarını OSB’ nin vermiş olmasına rağmen tüm gelirler belediyeye aktarılıyor. Buna istinaden aldıkları paraya karşılık gelip denetim yapabilirler. Amaç sorumluluktan kaçmak veya olacak herhangi bir olumsuzlukta kusuru başkalarına atmaya çalışmak mı yoksa gerçekten buradaki insanlara hizmet vermek mi?”

Hizmet tartışması büyüdü

Bu eleştirilere yanıt veren Yenimahalle Belediye Başkam Fethi Yaşar da, îvedik ve OSTİM OSB'de toplam 3 bin 500 ton asfalt döktüklerini, 7 bin metrekare alan düzenlediklerini, 26 bin 760 metrekare yeni yol açtıklarını, gereken desteği vermek için çaba gösterdiklerini ve işbirliği taleplerinin bölge yönetimleri tarafından reddedildiği öne sürdü.
Bu cevap üzerine bir açıklama daha yapan Ülgener, şunları kaydetti: "OSTİM ve İvedik OSB'lerdeki çalışmaların hiçbiri kamu alanlarında yapılmamıştır. Dökülen asfalt, bir gece yarısı operasyonu ile sayın Yaşar'ın siyasi olarak yol arkadaşı olan bir işletme sahibinin işyerinin önüne dökülmüştür. Bölgenin asıl taleplerinin yazılı olarak Belediye'ye iletildiğini ve olumsuz cevap alındığını biliyoruz. Çevre Temizlik Vergileri'ni düzenli olarak yatırıyoruz. Ancak çöpleri aldırmak için defalarca aramamız gerekiyor. Sayın Başkan sanayimizle ilgili çöplerden doğan hoş olmayan görüntüyü esnafımıza ve bölge yönetimlerine fatura ediyor. Sayın Başkan, şimdi Yasal engele rağmen bir şeyler yapma gayretindeyiz ama bizi engelliyorlar' diyor. Bunu hayretle karşılıyoruz. Esnaf her şeyin farkında. Sayın Başkan eğer gerçekten sanayimize katkı vermek istiyorsa kendisine acil ihtiyaçlarımız hakkında dosya sunmaya hazırız. Bunları yerine getirsin biz de iyi niyet sahibi olduğuna kanaat getirelim. Çünkü Belediye hizmet getirmek istiyorsa buna engel yok. OSB kanunu 'yolu, altyapıyı OSB yapar' diyor ama belediyeden yardım alamaz demiyor."


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.