Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Orta Asya’yı Yeniden Keşfetmeliyiz

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Orta Asya’daki Türk ve İslam medeniyetine vurgu yaparak, “Avrupa medeniyetini dönüştüren, değiştiren ışık Orta Asya’dan gitti. Buradaki medeniyeti kurmuş, o devirde buradaki yapıları, eğitim kurumlarını kurmuş insanları yeniden keşfetmek zorundayız. Özbekistan’ın gelişmesi, kalkınması için seferber olacağız.” dedi.
Ostim Editör
04 Ekim 2021 14:37

Orta Asya programı kapsamında temaslarına devam eden OSTİM heyeti, Özbekistan Ekonomik İşler Başkanlığı ile OSTİM tanıtım toplantısı düzenledi. Toplantıya OSTİM heyetinin yanı sıra Özbek iş dünyasının temsilcileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak Özbekistan Ekonomik İşler Başkanı Muhtor Umorov bir açılış konuşması yaptı.

“50 yıllık birikim ve tecrübeyi paylaşmaya hazırız”

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, bölgeyi tanıtan kısa bir sunum yaptı. OSTİM’in sanayi ve ticaret merkezi olarak 1967 yılında planlandığını hatırlatan Arıcı, “OSTİM’in kuruluş amacı sadece Türkiye sanayi değil, yakın coğrafya, özellikle Orta Doğu, Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin ticaret ve sanayisini de kapsayacak şekilde kurgulanmış bir bölgeyiz.” dedi.

Bölgede uydu teknolojilerinden, savunma ve medikal sanayine kadar çok kritik sektörlere üretim yapan firmalar olduğunu dile getiren Arıcı, “Firmalarımızın gücü ve yönetim şekliyle bölgesel kalkınma modeliyiz. Bir bölgenin, bir şehrin, bir ülkenin nasıl kalkınması gerektiğinin modeliyiz OSTİM olarak.” değerlendirmesini paylaştı.

OSTİM olarak Türkiye’de sektörel kümelenmelerin öncü olduklarını işaret eden Arıcı; iş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, yenilenebilir enerji, medikal, raylı sistemler, kauçuk teknolojileri ve haberleşme teknolojileri başlıklarındaki 7 adet sektörel kümelenmeye ev sahipliği yaptıklarını kaydetti.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, “Kurum ve kuruluşlarımızla, kümelenmelerimizle, 50 yılı aşan tecrübe ve bilgi birikimlerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız.” dedi.

“Üretim ve eğitimde iş birliğimiz devam edecek”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, üniversite ile ilgili bilgiler verdi. Sanayi bölgesinin içinde kurulmuş dünyadaki tek üniversite olduklarını belirten Yülek, uygulamalı eğitim modeliyle işi bilen tekniker, mühendis ve yöneticiler mezun ettiklerini anlattı.

Özbekistan’da bir araya geldikleri üniversite rektörleriyle de uygulamalı eğitim modelinin ülkeye akatrılması konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını kaydeden Yülek, “Tecrübelerimizin Özbekistan’daki üniversitelere de aktarılması ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptık. Buradaki çeşitli üniversitelerle iş birliğimiz hem üretim hem de teknik eğitim tarafında edecek.” dedi.

“İş birliği güç birliği yapalım”

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bir haftalık Orta Asya programı kapsamının ticarette, eğitimde ve Organize Sanayi Bölgeleriyle iş birliği başlıklarında olduğunu dile getirdi.

Dünyayı, Avrupa medeniyetini ve Ortaçağı değiştiren ışık, aydınlanmanın Orta Asya’dan başladığını vurgulayan Orhan Aydın, “Semerkant, Buhara bu bölgelerde yetişen; İbni Sina, Biruni, Harezmi, Hoca Ahmet Yesevi, Uluğbey, Ali Kuşçu gibi bilim adamları, bilim ve teknolojide hem dini ilimleri hem de maddi ilimleri beraber okudular gördüğümüz medreselerde. Şu anda dünyada bu büyüklükte medrese yok. Avrupa medeniyetini dönüştüren, değiştiren ışık Orta Asya’dan gitti. Avrupalı bilim insanları atalarımızın bulduğu bilgileri hayata geçirerek gelişti.”

Geçmişte Orta Asya’da Türklerin kurduğu medeniyeti yeniden keşfetmenin önemine dikkat çeken Aydın, “Buradaki medeniyeti kurmuş, o devirde buradaki yapıları, eğitim kurumlarını kurmuş insanları yeniden keşfetmek zorundayız. Bu düşünceyle ben daha önceden buraya gelmiştim. Bütün arkadaşlarımı da buna teşvik ettim. Almamız gereken çok şey var. Ama biz de olanları da biz size vermenin yolunu bulacağız. ilim ve hikmet bütün insanlığın ortak malıdır. Nerede bulursak onu alacağız ve insanlığın yararına kullanmak üzere çalışacağız. Özbekistan iş dünyasıyla beraber iş birliği güç birliği yapalım. Bizde olanı size verelim, sizde olanı biz alalım. Buradan bir hayır çıkaralım. Bilgi ve tecrübelerimizi paylaşma konusunda çok açığız. Özbekistan’ın gelişmesi, kalkınması için seferber olacağız.” mesajını verdi.

Haber videosu:

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.