Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSB üst kuruluşunda derin stres

•Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) V. Olağan genel kurulu öncesi iki grup arasında gerginlik yaşanırken, seçim basına kapatıldı.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

•Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) V. Olağan genel kurulu öncesi iki grup arasında gerginlik yaşanırken, seçim basına kapatıldı.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) V. Olağan genel kurul toplantısı 28 Mayıs’ta TOBB konferans salonunda yapıldı. Kurlu öncesi iki grup arasında gerginlik yaşandı. Kurul öncesi, hazırlanmakta olan OSB Yasa Tasarısı Taslak çalışması çevresinde İzmir Atatürk OSB Başkanı Hilmi Uğurtaş liderliğinde oluşan muhalif ekibin girişimleri rahatsızlık yarattı.

Eski yönetim ve yeni adaylar arasındaki gerginliği önlemeye yönelik girişimler de sonuç vermedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Ali Coşkun, bakanlık üst düzey yöneticileri ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı dayanışma yemeğinde de sonuç çıkmayınca oluşan gerginlik genel kurula taşındı.

Bakan Coşkun’un yaşanan gerginliği gidermek üzere yoğun gayret sarf ettiği ancak bu çalışmalar sonuç vermeyince “Ya aranızda bir uzlaşmaya varırsınız, ya da genel kurula katılmam” dediği bildirildi. Nitekim genel kurul günü TOBB binasında görülen ve OSB temsilcileri ile selamlaşan Coşkun uzlaşma olmaması üzerine genel kurul salonuna girmedi.

OSBÜK genel kurulda seçime iki ayrı liste ile girildi. Seçim öncesi mevcut yönetim tarafından üye yapılan 33 OSB temsilcisinin itiraz üzerine mahkemece seçimde oy kullanamayacaklarına karar verildi. Açık oylama ile yapılan seçimi TOBB’un da desteklediği öne sürülen Bülent Koşmaz başkanlığındaki eski yönetim listesi kazandı.

Basın mensuplarının içeri sokulmadığı, ses ve görüntü alınmasına izin verilmediği genel kurulda bu uygulama da tartışıldı. OSB temsilcileri bunun demokrasiye ve şeffaflığa uygun olmadığını söylerken, Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Koşmaz, medya yasağının ‘seçim dolayısı ile kürsüye çıkan ve hızını alamayan kişilerin yaratacağı muhtemel gerginliğin dışarı sızmasını önlemek’ amacını taşıdığını ileri sürdü.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.