Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“OSB’ler görmezden gelinemez”

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’de bakanlığına bağlı 256 OSB olduğunu bunların yasalarla düzenlenmiş kuruluşlar olduğunu ve kamu görmezden gelinemeyeceğini söyledi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’de bakanlığına bağlı 256 OSB olduğunu bunların yasalarla düzenlenmiş kuruluşlar olduğunu ve kamu görmezden gelinemeyeceğini söyledi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’a başsağlığı ziyaretinde bulundu. Çağlayan OSM idare binası önünde bölgedeki kuruluş başkanları ve sanayiciler tarafından karşılandı. Çağlayan ziyareti sırasında çeşitli değerlendirmelerde bulundu.
Çağlayan bir Ankaralı ve sanayici olarak Ostim’i yıllardır tanıdığını, yönetimin çalışmalarına yakından tanık olduğunu belirterek, “Ostim büyük bir kampüs. Ben buraya KOBİ Üniversitesi diyorum. Gerçekten de buradaki çalışmalara, üretilen işlere ve sonunda elde edilen deneyim ve bilgilere bakınca bu bölgenin sanayicilik ve KOBİ konusunda adeta bir üniversite işlevi gördüğünü söylüyorum” diye konuştu. Çağlayan, OSB’lerin yaslarla planlı olarak kurulmuş, ülkemiz için katma değer üreten, istihdam yaratan bölgeler olduğunu, hizmeti hak ettiğini belirterek, “Türkiye’de bakanlığıma bağlı 256 organize sanayi bölgesi var. Bu bölgeler hizmeti hak ediyor. Yerel yönetimler olsun, belediyeler olsun, büyük şehir belediyeleri olsun onlarla omuz omuza olmak zorundadır” diye konuştu.
Ostim Başkanı Orhan Aydın’ın bölgede değişik sektörlerde yürütülen kümeleme projelerine ilişkin bilgilendirmesini değerlendiren Çağlayan, “KÜMELENME doğru bir girişimdir. Bir değer zinciridir. Ostim’in bu konudaki projelerini destekliyorum. Biz ne yazık ki ülke olarak bu konuda geç kaldık. Ama şu anda Türkiye’nin kümelenme haritasını çıkardık. Özellikle bu kriz dönemlerinde kümelenmenin neden önemli olduğu daha iyi anlaşılıyor. 2001 krizi bize kurumsallaşmanın, araştırma geliştirmenin, inovasyonun, ihracatın ne demek olduğunu öğretti” dedi.
Türkiye’nin dünyada bankacılık sistemi sağlam kalan ender ülkelerden biri olduğunu belirten Çağlayan, Türkiye’nin yılın son çeyreğinde krizi atlatmaya başlayacağını kaydetti.
Bakan Çağlayan son olarak, teşvik sisteminin değiştirildiğini, Ankara’nın uzun yıllardır teşvik kapsamı dışında kaldığını, ancak önümüzdeki dönemde sektörel, bölgesel ve proje bazlı teşvikler uygulanacağını ve bundan iş dünyasının yararlanabileceğini anlattı.


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.