Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSB’ler için komisyon kurulmalı”

“Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu Organize Sanayi Bölgeleri’nin sorunlarının araştırılmasını istedi.
Ostim Editör
05 Aralık 2011 00:00

“Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu Organize Sanayi Bölgeleri’nin sorunlarının araştırılmasını istedi.

Milliyetçi Hareket Partisi İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu; Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) günümüzde mevcut sorunlarının tespit edilmesi, bu sorunların giderilmesi ve mevcut durumlarından çok daha iyi durumlara gelebilmesi amacıyla alınması gereken önlemlerin araştırılması için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; “Türk sanayi sektörümüzün, ekonomik ve sosyal kalkınmadaki lokomotif görevini daima savunmaktayız” ifadesinin altını çizen Tanrıkulu, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) konusunun; başta hükümetin, sonra da toplumun tüm kesimlerince öneminin kavranması ve buna bir millî mesele olarak yaklaşılması gerektiğine inandığını vurguladı.

Organize Sanayi Bölgelerinin Türkiye’de yaklaşık 40 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, söz konusu bölgelerde yasal düzenleme eksikliklerinin 57’nci Hükümet döneminde 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile giderildiğini hatırlatan Tanrıkulu, çıkarılan kanunda sanayinin düzenli bölgelerde yerleştirilmesini, kentleşmeyi yönlendirmeyi, çevre sorunlarını önlemeyi, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmalarını sağlamayı, düzenli ve yeterli bir altyapıyla üretim yapılmasını temin etmeyi ve imalat sanayini belli bir plan dahilinde toplamanın hedeflendiğini, ancak bugün gelinen noktada 2003 yılından bu yana, Organize Sanayi Bölgelerinin halen birçok sorununun mevcut iktidar tarafından çözümlenemediğine dikkat çekti.

Organize Sanayi Bölgelerinin Maliye Bakanlığı’nın vergi baskısı, yetersiz teşvik, yüksek enerji girdi fiyatları, ulaşım, üretim inşaat oranlarındaki düzensizlik gibi birçok çözüm bekleyen sorunlarla baş başa olduğunu iddia eden Tanrıkulu, ülkenin göz bebeği, ekonominin de can damarlarından biri olarak tanımladığı Organize Sanayi Bölgelerinin adeta sorunlarla boğuştuğunu, bu nedenle de mevcut sorunlarının tespit edilmesi, bu sorunların giderilmesi ve mevcut durumlarından çok daha iyi durumlara gelebilmesi amacıyla alınması gereken önlemlerin araştırılması için TBMM’sine büyük görev düştüğünü dile getirdi. Tanrıkulu, “Bu görevin biran önce yerine getirilmesi zarurettir’ diyerek Organize Sanayi Bölgelerinin lehine gerçekleştirilecek her türlü çalışmaya destek vereceklerini bildirdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.