Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSB’leri İncelediler, Yatırım Fırsatlarını Anlattılar

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) misafiri olarak ülkemizde bulunan Azerbaycan Sumgait Kimya Endüstri Parkı Yönetici Yardımcısı Zaur Mammadov ve Hukuk Müşaviri Elkhan Şirinev, DEİK Ankara Temsilcisi Senem Yavaş ile birlikte OSTİM’i ziyaret etti. Bakü’nün 26 km uzağında Sumgait’te planlanan Kimya Endüstri Parkı’nın kurulumu aşamasında çeşitli organize sanayi bölgelerini inceleyen heyet OSTİM’den de bilgiler aldı.
Ostim Editör
11 Haziran 2014 14:17

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) misafiri olarak ülkemizde bulunan Azerbaycan Sumgait Kimya Endüstri Parkı Yönetici Yardımcısı Zaur Mammadov ve Hukuk Müşaviri Elkhan Şirinev, DEİK Ankara Temsilcisi Senem Yavaş ile birlikte OSTİM’i ziyaret etti. 

Bakü’nün 26 km uzağında Sumgait’te planlanan Kimya Endüstri Parkı’nın kurulumu aşamasında çeşitli organize sanayi bölgelerini inceleyen heyet, OSTİM’den de bilgiler aldı.

“Sizde tecrübe var, bizde zaman yok”
Sumgait Kimya Endüstri Parkı Yönetici Yardımcısı Zaur Mammadov, “Sizin 47 yıllık bir tecrübeniz var, bizim zamanımız yok. 10 yıl içinde 1000 hektarlık bir alanda organize sanayi bölgesi kurmak istiyoruz. Bu nedenle OSTİM bizim için çok başarılı bir örnek.” dedi.

Türkiye’yi ziyaretlerinde iki hedeflerinin olduğunu dile getiren Zaur Mammadov; ilk olarak ülkedeki gelişmiş organize sanayi bölgelerini inceleyeceklerini ikinci aşamada da Azerbaycan’daki yatırım fırsatları hakkında Türk girişimcileri bilgilendirmek istediklerini söyledi.

Azerbaycan’da “Made in Azerbaycan” kaşeli ürünün çok fazla bulunmadığını bildiren Mammadov, ülke yönetiminin üretim için önemli teşvikler sağladığını vurguladı. Azeri yetkili, kurulacak olan kimya parkında yatırım yapan şirketlerden devletin 7 yıl boyunca gelir, emlak, toprak ve ithal edilen ekipmanlardan vergi almayacağı bilgisini paylaştı.

Ülkede devletin çok büyük yatırım projeleri olduğuna değinen Zaur Mammadov, “Üretim için yapılan yatırımlar çok avantajlı olacak. Uzun yıllar sadece devletin projelerine üretim yapılabilir. Bu sayede perakende satışa bile gerek kalmayabilir.” diye konuştu.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.