Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSB’lerin enerji sorunu tartışıldı

OSBÜK Genişletilmiş Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Ankara’da gerçekleşti. Toplantının gündemine OSB’lerin enerji sorunları hakimdi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

OSBÜK Genişletilmiş Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı Ankara’da gerçekleşti. Toplantının gündemine OSB’lerin enerji sorunları hakimdi.

OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz, yeni kurulan Doğalgaz A.Ş’ye 30 Haziran’a kadar başvuran herkesin eşit hisselere sahip olacağını belirtti. Yılmaz, bugün dünyada yaşanan en büyük sorunlardan birinin enerji sorunu olduğunu belirterek “enerjinin en yoğun olarak kullanıldığı OSB’ler, üretiminden tüketimine enerjiden bağımsız olamaz” dedi. OSBÜK olarak en büyük dayanaklarının yine OSB’ler olduğunu belirten Yılmaz; OSB’lerin tek tek güçlü kuruşular olduğunu, ancak bir araya geldiklerinde çok daha güçlü olduklarını, bu yüzden birlikte hareket etmenin önemli olduğunu söyledi.
OSB Doğalgaz A.Ş’yi kurma sebebini BOTAŞ’tan alınamayan indirim ve haklara kavuşmak olarak açıklayan Yılmaz, hem gaz boru hatlarından hem de likit gazdan spot lisans almak için başvuracaklarını belirtti. Yılmaz, şirketin temel amacının OSB’lerin enerji daha önceki harcamaların fon oluşturarak hizmetlerden indirim sağlamak ve dünya piyasalarından uygun gaz bularak bunu sanayicilere sağlamak olduğunu söyledi. “Amacımız, enerjiyi sanayiciye en uygun biçimde nakletmek” diyen Yılmaz, “OSB’lerin idaresi tam rekabetin en yoğun olduğu alanlarda üyelerin rekabet gücünü artırmak, en önemli görevlerinden biri. Biz bunu yaratmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Toplantıda ayrıca 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu Yönetmelik ve Tarife Sorunları, 4646 Sayılı Doğalgaz Piyasası Kanunu Yönetmelik ve Tarife Sorunları, elektrik ve doğalgaz dağıtım firmalarından kaynaklanan sorunlar, 3093 Sayılı Kanun gereğince ödenen TRT payı, 2464 Sayılı Kanun gereğince ödenen Elektrik tüketim Vergisi, 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile ilgili yönetmelik, Çevre Kanunu ve ilgili yönetmelikler, III. OSB enerji zirvesi gibi konular tartışıldı.
Toplantıya Yüksek İstişare Komisyonu Üyesi olarak katılan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerdeki yetki belirsizliğine dikkat çekerek “Biz imarla ilgili bir değişiklik yapacaksak hem Bakanlığın hem Belediyenin onayını almak zorundayız. OSB, Belediye ve Bakanlık olarak 3 yetkili görünüyor. Dolayısıyla bu işi zorlaştırıyor. Tek adres olmalı ve OSB bu konuda tek yetkili olmalı. Eğer bu olamıyorsa eski sisteme dönelim, yetkili belediye olsun sadece” şeklinde konuştu. Aydın, ayrıca OSB üyelerinin aidatlarla ilgili şikayetlerini de dile getirerek bölge giderlerini karşılamak için OSB yönetimlerinin aidat topladığını, ancak şehir merkezinde yer alan bir OSB olarak üyelerin Belediyeye de Emlak Vergisi ödemek zorunda olduklarını ifade etti. Bu ödenen ücretin teke indirilmesi gerektiğini belirten Aydın “OSB’ler cazibe merkezi deniyor. Devlet yatırımcıya destek vermek istiyorsa; yatırımcının arsaya tapuya para vermemesi lazım” dedi
OSBÜK Başkanı Yılmaz da Temizlik ve Emlak Vergilerinden, OSB’ler içinde yer alanların muaf olması gerektiğini ve bu konuyu gündeme getireceklerini belirtti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.