Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSB'ye tesis kuran çöp vergisi ödemeyecek

•Geçen yıl Kurumlar Vergisinin 10 puan indirilmesinin ardından şimdi de sanayiciyi rahatlatacak bir tasarı gündemde. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yasanın reel sektörün elini güçlendirileceği iddia ediliyor.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

Kurumların görüşüne sunulan yeni OSB yasa tasarısındaki düzenlemeye göre Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) tesis kuran ve belediyeleri hizmet vermediği için katı atıklarını kendileri toplayan fabrikalar Çevre Temizlik Vergisi ödemeyecek, Tabela ve Reklâm Vergisi'nden de muaf tutulacak. Böylece sanayicinin rekabet gücüne katkı sağlanacak. Ayrıca, üretim maliyetinde önemli bir unsur olan ve elektrik faturaları üzerinden tahsil edilen Belediye Tüketim Vergisi de alınmayacak.

Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nda yapılacak önemli değişikliklerden biri de valilerin 'huzur hakkı' adı altında aldıkları paralara getirilen sınırlama. Bu düzenlemeyle birlikte mevcut uygulamada başkanlık yaptıkları toplantı başına ücret alan valiler, birkaç OSB'de görev alsa dahi yalnız birinden huzur hakkı talep edebilecek. Türkiye'nin 80 ilinde yer alan 236 OSB'nin 165'inin başında valiler bulunuyor. Bunlardan bazılarının aldığı paranın 6 bin YTL'ye kadar çıktığı iddia edilmişti. Yeni yasadaki ilgili maddeyle alınan ücretlere limit de getiriliyor. Buna göre müteşebbis heyettekilere ödenecek ücret KİT yönetim kurulu üyelerininkini geçemeyecek. OSB yasa tasarısıyla, işadamlarının yatırım kararlarını daha kolay almaları hedefleniyor. Kamuoyunda daha çok İl Özel İdare'lerine ait bazı yetkilerin OSB yönetimlerine devredilmesiyle gündeme gelen tasarının asıl hedefi, işletmelerin rekabet gücüne katkı ve yatırım ortamında iyileşme sağlamak.

OSB kanun tasarısına, bazı sanayi ve ticaret odaları bir deklarasyon yayınlayarak destek verdi. Adapazarı, Kocaeli, Düzce, Akçakoca, Bilecik, İzmit, Gebze, Bolu, Bozüyük ve Gerede ticaret sanayi odaları, yasa ile ilgili eleştirilerin yersiz olduğunu belirtti.
Açıklamada Türkiye ekonomisinin geçirdiği dönüşümde OSB'lerin öneminin arttığı vurgulandı. Deklarasyon metninde, "OSB'lerin inşaat izni ve ruhsatı verebilir olması son derece önemlidir." ifadelerini kullanan yetkililer, imar sorunu olmayan arsaların temin edilmesinin, inşaat izni ve ruhsatlarının etkin bir şekilde verilmesinin ve altyapı hizmetlerinin yerine getirilmesinin sanayicilere önemli katkı sağladığını aktardı. OSB yönetimlerinin bu gibi yetkilerle donatılarak 'tek durak ofis' haline gelmelerinin dünyaya örnek gösterilecek bir uygulama olduğunu savunan OSB'ler, tasarıda meslek kuruluşlarının ağırlıklı yer almasının da önemli olduğunu sözlerine ekledi.

 

Fabrikada doktor zorunluluğu kalkıyor
Yasa tasarısı, sanayi kuruluşlarını işyeri hekimi ve iş güvenliği mühendisi bulundurma zorunluluğundan da kurtarıyor. Yeni düzenleme, OSB'de tam gün hizmet verecek ve acil vakalara anında müdahale edebilecek bir sağlık merkezi kurulmasını öngörüyor. Böylece OSB bünyesinde yer alan firmalarda çalışanlara, ihtiyaç duyulduğunda yeterli müdahale yapılabilecek. Halihazırda acil durumlarda yeterli ekipman olmadığından zamanında müdahale mümkün olmuyor. Öngörülen sistemle hem iş kazaları ve benzeri acil durumlarda zamanında müdahale edilebilecek, hem de işletmeler işyeri hekimi bulundurma maliyetinden kurtulacak. Aynı şekilde iş güvenlik birimi kurulması durumunda da sanayi kuruluşlarının mühendis bulundurma zorunluluğu kaldırılmış olacak.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.