Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSSA Firmaları Abu Dhabi’de

Savunma Sanayii Müsteşarlığı liderliğinde Türk savunma sanayinin önemli temsilcilerinden oluşan 37 firma, IDEX 2013 Fuarı’nda boy gösterdi.
Ostim Editör
01 Mart 2013 08:49

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Ekonomi Bakanlığı ile yakın ilişkide bulunan OSSA Kümelenmesi; Türk savunma ve havacılık sanayisi içinde yer alan KOBİ’lerin güçlü duruşunu yurt dışında sergiliyor.

OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), 17-21 Şubat 2013 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri başkenti Abu Dhabi’de gerçekleşen 11. IDEX Savunma Sa- nayii Fuarı ve Konferansı’na katılarak yerel ve uluslararası tedarikçiler ve satın almacılar ile tanışmak; savunma, kara, deniz ve hava sektörlerinde son teknolojiyi gözlemlemek; bölge genelinde silahlı kuvvetler ile ilişkiler kurmak ve güçlendirmek için fırsat yakaladı. Dünya çapında stratejik öneme sahip ve bölgenin en büyük savunma fuarı olan IDEX 2013’e katılan OSSA Kümelenmesi ve OSSA URGE proje firmaları Türk ana sanayi firma- ları ile beraber, Türkiye’nin ihracat kapasite- sini artırmak ve geliştirmek için yoğun çalışmalarda bulundu. Fuara Türkiye’den 37 Ana sanayi firması ile 21 KOBİ katıldı.

T.C Ekonomi Bakanlığı 2010/8 Sayılı Ulus- lararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (URGE) Hakkında Tebliğ kapsamında Yurt Dışı Pazarlama Programı dâhilinde, URGE Projesi firmalarından Alkan Makina, Arites Metal, Digitest Dijital, Dora Makina, Emge Mekatronik, Gökser Makina, Küçükpazarlı Havacılık, Med Makina Me- dikal, Mege Teknik, T-Kalıp, Telmek Tele- komünikasyon, Tolga Plastik, Yeter Makina firmaları ile OSSA Kümelenmesi üyesi Ces Kompozit ile Global Teknik firmaları; fuar süresince dünyaca ünlü Tawazun Group, NIMR, TPI, Al Hamra Group, NCMS, Tha- les, Selex, Korea Aerospace, Harris Group gibi firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştir- di. Ayrıca; URGE Projesi kapsamında ticari istihbarat danışmanlığı ile fuar öncesinde ya- bancı firmalar OSSA standına davet edilerek, randevulu görüşmeler organize edildi.

2012 Kasım ayında AIRTEC Almanya Ulus- lararası havacılık Yan Sanayi Fuarı’nda; Airbus, Bombardier, Emb- raer, Eurocopter, Honey- well, Rolls Royce, Sabca, Safran, Thales, Zodiac gibi şirketlerle bir araya gelen URGE firmaları IDEX 2013’te de Orta Doğu Bölgesi ve çevre- si ana sanayi firmaları ile bağlantılar kurdu. OSSA firmaları, 06-08 Mart 2013 tarihinde gerçekleşecek olan Ankara Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri Programı kapsamında Türkiye’ye davet edilen bu yabancı firma- ları yakından tanıdı.

Fuarda firmalara büyük des- tek veren Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ve resmi heyet, OSSA stan- dını ve 14 OSSA firmasını ziyaret ederek küme çalış- maları ve firmaların üre timleri hakkında bilgi aldı. T.C Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Özutku ve Uzman Yardımcısı Muhammed Emin Torunoğlu ile OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da standları ziyaret ederek firmaların görüş lerini aldılar; savunma ve havacıkta yaşanan gelişmeden memnuniyetlerini
dile getirdiler.
 

 

 

 

 

 

 


 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.